f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Кіна не буде. Про дискусію «Створення соціального оптимізму...»

27.07.2015

23 липня у книгарні «Є» відбулася публічна дискусія «Створення соціального оптимізму. Які цінності потрібно закладати у фільми і серіали, що знімаються в Україні сьогодні», організована ініціативною групою #КіноКраїна, у яку входять потужні вітчизняні медіагрупи. Подаємо міркування громадської активістки, продюсера стрічки «Холодний Яр. Воля України – або смерть!» Оксани Левкової з приводу заходу.

Побувала на велелюдній дискусії, присвяченій цінностям і ментальним установкам, що їх кіновиробники планують закладати в серіали і фільми...

Може, Ви не знали, але «Інтер», «СТБ» та інші найвпливовіші телеканали мають солідні відділи маркетингу, які проводять солідні (дуже правильно вилаштувані з наукової точки зору) загальнонаціональні опитування за солідні гроші. Вони наймають таких фахівців, рівень яких нам з Вами і не снився, і роблять заміри того, чим дихає, чого хоче і про що мріє середньостатистичний українець. На основі результатів досліджень і знімаються стрічки для нас із Вами – апріорі успішні з комерційної точки зору.

Якщо Ви наївно сподівалися, що таки пропозиція має породжувати попит, тобто адекватна часові нешароварна українськість виховає в українців нормальний погляд на свою країну і державу, то заспокойтеся. А може, Ви плекали надію на те, що телевізійники, аби подолати сепаратистські настрої в певних частинах України, проведуть колосальну дослідницьку роботу, відшукають білоплямні теми з історії України і зроблять масовий привабливий відеопродукт про те, що «Росія-матушка» ніколи не були нам матушкою? Ага, і про Болбочана зроблять серіал, і назнімають круті фільми à la Голівуд про представників Розстріляного відродження і про активістів Кирило-Мефодіївського товариства (на останньому, зокрема, наполягала Оксана Забужко під час своєї публічної лекції про Шевченка півтора року тому).

Ні, друзі, кіна не буде: найавторитетніші кіновиробники озброїлися результатом соціологічних опитувань, який звучить так: «Різне сприйняття історичного минулого розколює культурний простір України», і робити його нерізним вони не планують. Стрічки, наскільки я зрозуміла, присвячуватимуть таким «свіжим» постатям, як Богдан Хмельницький і Катерина ІІ. Телевізійники щиро здивувалися, коли присутні в залі хором натякнули спікерам: «Мєнти» і «Бригада» виховують сепаратистів...

Представниця ТРК «Україна» розповіла, що, відповідно до досліджень, мова стрічок не має значення, тобто якщо фільм якісний, то глядачі не пригадують, якою він мовою. На запитання із залу: «То чому ж не українською?», пані спікерка лише стенула плечима.

Ну, і наостанок скажу таке: більшість соціологічних досліджень показують, що все-таки найголовніше для українців – виховувати дітей і мати міцну сім’ю, а не «робити щось важливе для країни» (ось цього останнього прагнуть лише 0,8 % респондентів). То що, мені знімати фільм не про український Крим, а про те, як добре мені вдається заливний язик з різними соусами?

Оксана Левкова, 27 липня 2015 року

Оксана Левкова – продюсер документального фільму «Холодний Яр. Воля України – або смерть!», кандидат наук із соціальних комунікацій (дисертацію присвячено російській пропаганді в Україні), громадська активістка, член Громадської Ради при Міністерстві культури України «Зброя культури»

Читайте також:
«Цінності, що допоможуть створити соціальний оптимізм через кіно та серіали: особиста відповідальність та сім’я»
«Історія, реформи і більше сексу: чого прагне глядач від українських серіалів»