f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Кіна не буде. Про дискусію «Створення соціального оптимізму...»

27.07.2015

23 липня у книгарні «Є» відбулася публічна дискусія «Створення соціального оптимізму. Які цінності потрібно закладати у фільми і серіали, що знімаються в Україні сьогодні», організована ініціативною групою #КіноКраїна, у яку входять потужні вітчизняні медіагрупи. Подаємо міркування громадської активістки, продюсера стрічки «Холодний Яр. Воля України – або смерть!» Оксани Левкової з приводу заходу.

Побувала на велелюдній дискусії, присвяченій цінностям і ментальним установкам, що їх кіновиробники планують закладати в серіали і фільми...

Може, Ви не знали, але «Інтер», «СТБ» та інші найвпливовіші телеканали мають солідні відділи маркетингу, які проводять солідні (дуже правильно вилаштувані з наукової точки зору) загальнонаціональні опитування за солідні гроші. Вони наймають таких фахівців, рівень яких нам з Вами і не снився, і роблять заміри того, чим дихає, чого хоче і про що мріє середньостатистичний українець. На основі результатів досліджень і знімаються стрічки для нас із Вами – апріорі успішні з комерційної точки зору.

Якщо Ви наївно сподівалися, що таки пропозиція має породжувати попит, тобто адекватна часові нешароварна українськість виховає в українців нормальний погляд на свою країну і державу, то заспокойтеся. А може, Ви плекали надію на те, що телевізійники, аби подолати сепаратистські настрої в певних частинах України, проведуть колосальну дослідницьку роботу, відшукають білоплямні теми з історії України і зроблять масовий привабливий відеопродукт про те, що «Росія-матушка» ніколи не були нам матушкою? Ага, і про Болбочана зроблять серіал, і назнімають круті фільми à la Голівуд про представників Розстріляного відродження і про активістів Кирило-Мефодіївського товариства (на останньому, зокрема, наполягала Оксана Забужко під час своєї публічної лекції про Шевченка півтора року тому).

Ні, друзі, кіна не буде: найавторитетніші кіновиробники озброїлися результатом соціологічних опитувань, який звучить так: «Різне сприйняття історичного минулого розколює культурний простір України», і робити його нерізним вони не планують. Стрічки, наскільки я зрозуміла, присвячуватимуть таким «свіжим» постатям, як Богдан Хмельницький і Катерина ІІ. Телевізійники щиро здивувалися, коли присутні в залі хором натякнули спікерам: «Мєнти» і «Бригада» виховують сепаратистів...

Представниця ТРК «Україна» розповіла, що, відповідно до досліджень, мова стрічок не має значення, тобто якщо фільм якісний, то глядачі не пригадують, якою він мовою. На запитання із залу: «То чому ж не українською?», пані спікерка лише стенула плечима.

Ну, і наостанок скажу таке: більшість соціологічних досліджень показують, що все-таки найголовніше для українців – виховувати дітей і мати міцну сім’ю, а не «робити щось важливе для країни» (ось цього останнього прагнуть лише 0,8 % респондентів). То що, мені знімати фільм не про український Крим, а про те, як добре мені вдається заливний язик з різними соусами?

Оксана Левкова, 27 липня 2015 року

Оксана Левкова – продюсер документального фільму «Холодний Яр. Воля України – або смерть!», кандидат наук із соціальних комунікацій (дисертацію присвячено російській пропаганді в Україні), громадська активістка, член Громадської Ради при Міністерстві культури України «Зброя культури»

Читайте також:
«Цінності, що допоможуть створити соціальний оптимізм через кіно та серіали: особиста відповідальність та сім’я»
«Історія, реформи і більше сексу: чого прагне глядач від українських серіалів»

19 вересня 2019 року. Червоний зал Будинку кіно. Художній фільм "БЛУКАЮЧА ЗЕМЛЯ" (Китай, 2019 рік) НАЦІОНАЛЬНА СПІЛКА КІНЕМАТОГРАФІСТІВ УКРАЇНИ та CHINA FILM CO.,LTD,ЗА ПІДТРИМКИ ПОСОЛЬСТВА КНР В УКРАЇНІ

Будинок кіно НСКУ. Оренда Червоного залу. Червоний зал - 670 місць генеральний менеджер Олена Лебедь 067 329 08 05

ОРЕНДА ОФІСНИХ ПРИМІЩЕНЬ БУДИНКУ КІНО НСКУ ПЕРЕЛІК ОФІСНИХ ПРИМІЩЕНЬ БУДИНКУ КІНО НСКУ