f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Як заборона російських серіалів вплинула на український кіноринок

23.07.2015

Втрата роботи з одного боку й боротьба з російською пропагандою з іншого – хоч офіційна заборона російських серіалів в Україні діє тільки частково, українські актори та продюсери вже відчувають наслідки. Російський телеринок був надглобальним покупцем українських послуг, кажуть відчизняні кіновиробники. І тут же додають, що вже шукають нових партнерів.

Марія Шелія, Радіо Свобода

Офіційна заборона російських серіалів в Україні на практиці діє тільки наполовину, розповідають ті, хто бере безпосередню участь у виробничому процесі кіно- і телепродукту. І хоч кількість російсько-українських проектів за останній рік відчутно зменшилась, причиною цього є не стільки українська заборона, скільки російське побоювання. «Там, у Москві, перелякані більше, ніж у нас. Тільки чують щось про Україну, як відразу все закривають», – пояснює український актор кіно й театру Олег Примогенов.

Хліб для акторів

Призупинення частини російсько-українських проектів спричинило нестачу роботи для акторів. Олег Примогенов називає заборону серіалів хибним рішенням, адже воно позбавило можливості «заробити собі на хліб». Актор вважає, що краще було би створити відповідну комісію, яка би фіксувала факти російської пропаганди в кіно для подальшої демонстрації глядачам. А ось заборону з виготовлення серіалів зняти, аби дати можливість українським акторам заробити грошей.

«З одного боку, мені шкода, що заборонили, бо були дуже цікаві проекти. А з іншого – російську пропаганду треба нищити», – каже Примогенов.

У той же час, продюсер компанії Film.ua Андрій Ризванюк розповідає, що скорочення виробництва відбувається не тільки від заборони серіалів, але й через загальні негативні тенденції на аудіовізуальному ринку. «Виробничі потужності впали дуже сильно. Ми на рівні 2014 року вийшли на гарні показники. Зараз складніше, але ніхто не покладає рук. Ми намагаємось налагодити стосунки з українськими каналами та шукаємо нові ринки збуту», – пояснює Ризванюк.

В російських серіалах українські актори зазвичай отримують ролі другорядні. Так, «привозити» з Росії не тільки головних, але й другорядних акторів дорожче коштує, аніж взяти на ролі другого плану акторів українських.

«Тенденція така тягнеться ще з радянських часів, коли всі народи на тлі росіян мали бути декоративними й смішними. Грузини мусили танцювати, співати й поїти всіх вином. Українці – всіх веселити й бути дурнями. А потім з’являвся добрий росіянин, який всім допомагав», – розповідає про елементи пропаганди в російському кіно Примогенов.

Українські серіали не кост-ефективні

Витрати на виробництво українських серіалів не покриваються ані першим, ані другим їхнім показом. Андрій Ризванюк розповідає, що український продукт дуже важко виробляти, адже він не кост-ефективний (прибуток не покриває видатки – ред.)

«Український ринок надто малий для ефективності всієї бізнес-моделі. Він мізерний – при тих умовах, в яких всі звикли працювати, при тих гонорарах, український телеринок не покриває витрачених коштів. І це головна трагедія», – пояснює продюсер.

Film.ua – одна з найбільший у Східній Європі компаній з виробництва кіно- і телепродукту. Компанія здійснює повний цикл виробництва, а вже готовий серіал продає телеканалам. Наразі Film.ua шукає нові ринки збуту та налагоджує старі (Польща, Болгарія, Казахстан), бо співпраця з надглобальним російським ринком помітно зменшилася.

Ризванюк каже, що зараз інтегруватися з європейськими виробниками телепродукту Україні буде легше, ніж з тими ж турецькими. Оскільки турецькі виробники видають раз на тиждень 90-хвилину серію – українські компанії з цим навряд чи впораються.

Як правило, компанія Film.ua не працює за замовленнями, а самостійно шукає сценарії, виробляє продукт і пропонує його телеканалам. Раніше в українських виробників були дуже гарні відносини з російськими каналами, що давало можливість отримати попередній кошт на виробництво. Зараз же доводиться шукати інших покупців.

«В першу чергу, нам дуже хочеться долучати до українського виробництва західних партнерів. Для цього треба модернізувати вітчизняне законодавство. Ми не в глухому куті, ніхто не збирається закривати все на ключ, ми намагаємось працювати і віднадходити нові змоги для розвитку», – каже Андрій Ризванюк.

Українські актори запевняють, що наразі в Україні є достатньо талановитих сценаристів та режисерів, які могли би знімати вітчизняні серіали. Але на це поки що немає грошей ані від спонсорів, ані від держави.

Марія Шелія, Радіо Свобода, 20 липня 2015 року

Оренда кінозалів Будинку кіна

До уваги членів НСКУ та відвідувачів Будинку кіно!

До уваги членів НСКУ та відвідувачів Будинку кіно! У зв’язку з розпорядженням Київської міської державної адміністрації щодо протидії поширенню коронавірусу, всі творчі заходи Будинку кіно з 12 березня 2020 р. переносяться на інші терміни. Стежте за інформацією.