f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Кіно з вулиці: українська документалістика про міста

22.06.2015

12 червня в кінотеатрі «Київ» відбувся показ переможців та фіналістів конкурсу My Street Films Ukraine – показ нових українських документальних короткометражних стрічок, присвячених містам.

Катерина Лебедєва, КіноУкраїни

Проект My Street Films Ukraine було ініційовано Міжнародним фестивалем кіно та урбаністики «86». Хто завгодно міг взяти участь у конкурсі, який і відбувся під час проведення цього фестивалю у місті Славутич на початку травня.

Всього фільмів було відібрано 12, київським глядачам презентували 7 найкращих з них. Під час конкурсу оцінювало роботи українських документалістів-початківців авторитетне журі: воно складалося з американського режисера Чада Ґрасіа, чия стрічка «Російський дятел» була визнана кращою документальною роботою (в міжнародному конкурсі. – НСКУ) на цьогорічному Санденсі, сценаристка і режисерка Жанна Озірна, британський антрополог, кінорежисер Майкл Стюарт. Останній і заснував проект My Street Films, а також фестиваль документального кіно Open City Doc Fest, на який в найближчі дні поїдуть переможці My Street Films Ukraine.

Яке ж враження викликають короткометражки українських режисерів? Однозначно, позитивне. Присвячені різноманітним урбаністичним явищам, вони вже фактом самого свого існування мають інформаційно-історичну цінність. Так, «Колишні» режисерів Олени Москальчук, Дмитра Бурка присвячено добре знайомому усім киянам букіністичному ринку на Петрівці та його колоритним продавцям; «Серед хат» режисерки Оксани Носач – сільському ареалу посеред новобудов на Червонозоряному проспекті у Києві; «Я на дитмайдачнику» режисера Поля Гранека розповідає про штучний острів посеред столиці – Русанівку. Отже, три стрічки з семи – про Київ, який зараз так швидко змінюється та активно розвивається…

«На сході» режисера Петра Армяновського досліджує сучасний Краматорськ та його мешканців, викликає цікавість не так урбаністичною тематикою, як політичною: незважаючи на невдоволення чиновників, місцеві ентузіасти малюють на головній площі міста жовто-блакитний тризуб та вигукують «Україна понад усе». Виглядає це дуже зворушливо, особливо зважаючи на географічне положення Краматорська.

Більшість фільмів конкурсу My Street Films Ukraine-2015 побудовано за принципом інтерв’ювання різноманітних персонажів, більшу частину яких можна зарахувати до категорії «фріки». Або просто – оригінали. Чи маргінали. Так, саме з такими мешканцями ми знайомимося у стрічці «Бережани, Бирижини» режисера Василя Павука зі львівського міста Бережани, відомого своїми архітектурними пам’ятками.

Найдивніший фільм у програмі – бо швидше ігровий, аніж документальний – «Занурення» херсонського режисера Олександра Зирянова. Тут теж багато дивних героїв: скажімо, деякі з них рибалять на… павуків.

Журі ж найбільше вподобало стрічку «Мій Кристал» режисерки Оксани Казьміної. Дія 15-хвилинного ностальгічного фільму відбувається у Новояворівську, Кривому Розі, Дніпропетровську, Києві, а також у потязі. Демонстрація індустріальних об`єктів чергується з мелодраматичними моментами та архівними кадрами…

My Street Films Ukraine – це не тільки мистецтво, але й можливість здійснити мандрівку Україною. Поява вітчизняного незалежного кіно викликає оптимізм. І, хоч самі режисери цих стрічок радіють вже з того, що їхні фільми показали на великому екрані кінотеатру в центрі столиці (і дехто навіть купив на цей показ квитки вартістю 70 гривень), треба прагнути більшого. Жодного з цих фільмів немає на «ютьюбі» – а саме Інтернет міг би посприяти не тільки популяризації українського кіно, а й самим його авторам допомогти знайти фінансування на наступні роботи.

Катерина Лебедєва, КіноУкраїни, 13 червня 2015 року

Оренда кінозалів Будинку кіна

До уваги членів НСКУ та відвідувачів Будинку кіно!

До уваги членів НСКУ та відвідувачів Будинку кіно! У зв’язку з розпорядженням Київської міської державної адміністрації щодо протидії поширенню коронавірусу, всі творчі заходи Будинку кіно з 12 березня 2020 р. переносяться на інші терміни. Стежте за інформацією.