f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Чим вражатиме DOCUDAYS UA-2015?

16.03.2015

Із 20 до 27 березня в Києві відбуватиметься XІI Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA, повідомляють організатори фестивалю.

Покази фільмів з найкращих світових форумів документального кіно традиційно відбудуться на трьох фестивальних майданчиках – у Будинку кіно (вул. Саксаганського, 6), кінотеатрі «Кінопанорама» (вул. Шота Руставелі, 19) та кінотеатрі «Київ» (вул. Велика Васильківська, 19).

Вхід на всі кінопокази БЕЗКОШТОВНИЙ.

Цього року сеанси починатимуться раніше – о 10-й ранку. Всього буде показано 79 фільмів із 36 країн світу.

Заходи цьогорічного фестивалю об’єднані темою ПРОПАГАНДА – у кінопрограмах та на правозахисних заходах йтиметься про видимі й невидимі аспекти пропаганди та силу мистецтва.

Фестиваль традиційно представить конкурсну та позаконкурсну програми. У конкурсних програмах буде показано 38 фільмів із 22 країн світу, зокрема, п'ять представників України, а саме: «Все палає» (режисери Олександр Течинський, Олексій Солодунов, Дмитро Стойков), «Пінгвін» (режисер Марина Врода), «Медик іде останньою» (Угорщина / Україна, режисер Світлана Шимко), «Пост Майдан» (режисер Сергій Андрушко) та «Скрізь Майдан» (режисер Катерина Горностай).

Стрічки змагатимуться у трьох конкурсах – DOCU/ЖИТТЯ, DOCU/ПРАВО та DOCU/КОРОТКО, кожен із яких оцінить окреме журі. Також свого фаворита оберуть студентське журі та глядачі.

Учасники конкурсної програми

DOCU/ЖИТТЯ – 10 повнометражних документальних стрічок, виконаних у жанрі креативної документалістики.

 1. Все палає (Україна, режисери Олександр Течинський, Олексій Солодунов, Дмитро Стойков)
 2. Глибокі почуття (Польща, режисер Ян П. Матушинський)
 3. Діти Каїна (Угорщина, Франція, режисер Марцелл Ґерю)
 4. Довго та щасливо (Хорватія, Нідерланди, режисер Татьяна Божіч)
 5. Комплекс кенгуру (Бельгія, режисер Сара Мун Хоу)
 6. Обама з Бронкса (США, режисер Райян Мердок)
 7. Пайн-Рідж (Данія, режисер Анна Еборн)
 8. Пропаганда (Чилі, режисери Крістофер Мюррей, колектив MAFI)
 9. Разом (Росія, режисер Дєніс Шабаєв)
 10. Смутні часи (Швейцарія, Парагвай, режисер Арамі Ульйон) 

DOCU/ПРАВО – 10 повнометражних документальних стрічок, в яких особливу увагу приділено проблемам у сфері прав людини.

 1. Божа воля (Росія, режисер Бєата Бубєнєц)
 2. Інтернет-залежний (Ізраїль, США, режисери Шош Шлам, Гілла Медаліа)
 3. Іон (Бельгія, режисер Олів'є Мажі)
 4. Іранець (Швейцарія, Франція, режисер Мегран Тамадон)
 5. Переслідувані (Сирія, режисер Ліваа Язі)
 6. Пінгвін (Україна, режисер Марина Врода)
 7. Притулок (Швейцарія, режисер Фернан Мельґар)
 8. Убивство шахтарів (Південна Африка, режисер Регад Десаі)
 9. Цап за голос (Нідерланди, режисер Єрун ван Велзен)
 10. Яма (Чехія, режисер Їржі Стейскал)

DOCU/КОРОТКО – 18 фільмів, тривалість яких не перевищує 45 хвилин. 

 1. Ведмідь (Німеччина, режисер Паскаль Фльоркс)
 2. Верка (Польща, режисер Павел Лозінський)
 3. В'язні Кануна (Іспанія, режисер Росер Корелья)
 4. Готель 22 (США, режисер Елізабет Ло)
 5. Де я (Польща, Індія, режисер Арджун Талвар)
 6. Жертвопринесення (Великобританія, Індія, режисер Тео Гессінг)
 7. Інша країна (Росія, режисер Ренато Боррайо Серрано)
 8. Медик іде останньою (Угорщина, Україна, режисер Світлана Шимко)
 9. Місце, що ми звемо домом (Данія, режисери Сибілла Туксен, Тора Лоренцен)
 10. Ніде (Нідерланди, режисер Сюзанне Опсталь)
 11. Нотатки з Ліберії (США, режисер Рьо Муракамі)
 12. Посміхнись, і світ посміхнеться у відповідь (Ізраїль, режисери родина Аль-Гаддад, Егаб Тарабієг, Йоав Ґросс)
 13. Пост Майдан (Україна, режисер Сергій Андрушко)
 14. Світло й тінь (Німеччина, режисер Даніель Андреас Заґер)
 15. Скрізь Майдан (Україна, режисер Катерина Горностай)
 16. Точка відліку (Польща, режисер Міхал Щесняк)
 17. Фізрук, золото та річка (Киргизстан, режисер Аманбек Ажимат)
 18. Я (Нідерланди, режисер Йона Гонер)

Позаконкурсна програма

До позаконкурсної програми Docudays UA увійшло, як ніколи, багато – 10 тематичних добірок, присвячених післякризовим реаліям в сусідніх державах. Це 35 годин першокласного документального кіно, де представлені переможці наймасштабніших фестивалів світу. На Docudays UA-2015 відбудеться українська прем’єра оскароносної стрічки Лори Пойтрас «Citizenfour: історія Едварда Сноудена», фільму Джошуа Оппенгаймера «Погляд тиші», що став багаторазовим призером міжнародних фестивалів, та багато інших.

Уперше в Україні Docudays UA презентує добірку для юних глядачів – DOCU/ДІТИ. Герої історій – це діти та підлітки, які стикаються з дорослими проблемами та вчаться їх долати. У програмі представлено сім картин, серед яких анімація та короткометражні документальні стрічки. Один із фільмів програми – «Джованні та балет на воді» Астрід Буссінк – нещодавно отримав приз на Берлінському кінофестивалі.

Docudays UA розшириює вікові рамки відвідувачів та відкриває простір дитячих подій DOC/САДОК. Відтепер у батьків на час перегляду фільмів є можливість залишити свою дитину там, де їй точно сподобається. Досвідчені організатори подбали про кожну вікову групу й розробили три тематичних секції: дитячий садок, розважально-пізнавальні зустрічі та навіть дитячу школу документального кіно. DOC/САДОК відкритий для дітей віком від 3 до 14 років.

Щороку фестиваль готує спеціальний проект про найбільш знакові події нашого життя. Чотири місяці Євромайдан щодня дивував світ здатністю українцівоб’єднуватися та креативними злагодженими діями, до яких долучалися сотні тисяч добровольців по всій Україні. Про долю і розвиток цих ініціатив розповідає цьогорічний спецпроект Docudays UA «Євромайдан. Енциклопедія громадських ініціатив із самоорганізації». На прем’єрному показі буде представлено декілька фільмів із циклу, робота над яким триває.

Центральна позаконкурсна програма – ПРОПАГАНДА. У сучасному інформаційномусвіті значення пропаганди зростає в рази. Вона стає дедалі небезпечнішим інструментом, наслідки дії якого залежать від того, хто і як її використовує. У циклі «Пропаганда» Docudays UA покаже фільми, що торкаються трьох великих сфер суспільного життя: історії, освіти та політики – «Погляд тиші» Джошуа Оппенгаймера, «Це моя земля» Тамари Ерде та стрічку «Звідки з’являється пил і куди зникають гроші» режисерів Тійт Оясоо та Ене-Лііс Семпер.

Спеціальна програма про проблему енергозалежності України – DOCU/ЕНЕРГІЯ висвітлить три погляди на права людей і природи, випробування та можливості людей в умовах війни з жадібними енергетичними корпораціями та власними споживацькими звичками. Залежно від того, чи зуміємо ми відрізнити популізм від вдалого управління, Україна програє або переможе у своїй черговій внутрішній війні за енергетичну стабільність.

Програма DOCU/УКРАЇНА – це найсвіжіші стрічки від вітчизняних авторів, а також українська прем’єра фільму-есею «Вагріч і чорний квадрат» про відомого художника-концептуаліста Вагріча Бахчаняна від українсько-американського режисера Андрія Загданського.

Традиційно найбільша програма фестивалю – DOCU/ХІТИ. П’ять виняткових фестивальних улюбленців, серед яких фільм «Під прицілом об’єктива» режисера Маршалла Каррі, що два роки тому вже приїздив на Docudays UA зі своєю ретроспективою, «Ми приїхали як друзі» відомого дослідника Африки Юбера Сопера – переможець минулорічного Берлінале, вшанований Оскаром «Citizenfour: історія Едварда Сноудена» та інші.

Добірка фільмів DOCU/ART – це не лише фільми, але й ціла лекційно-дискусійна платформа. Повторні покази програми винесено на територію ПінчукАртЦентру. Тут відбуватимуться зустрічі з експертами та обговорення зв’язку документалістики та мистецтва.

Кожного року Docudays UA знайомить вітчизняну аудиторію зі своїми колегами із закордону. Цього разу у фокусі Швеція і програма ДОКУМЕНТАЛЬНИЙ ФЕСТИВАЛЬ TEMPO ПРЕЗЕНТУЄ. Окрім документалістики, цей фестиваль поєднує фотопроекти, радіо та експериментальні проекти. Програму найкращих фільмів Tempo презентуватиме програмна директорка шведського фестивалю – Мелісса Ліндґрен.

Майже чверть століття тому розпочався розпад Соціалістичної Федеративної Республіки Югославія. Спричинені ним криваві конфлікти тягнулися в регіоні протягом десяти років. Як виглядає життя на цих просторах сьогодні? Для України це питання звучить як ніколи актуально. Програма «Екс-Югославія: Примирення» різнопланово ілюструє непрості процеси повернення до мирного життя.

ЕФЕКТ ГРУЗІЇ (спільно з CineDOC-Tbilisi) – це три фільми про Грузію, в яких усе зрозуміле і близьке нам, українцям. Ідоли радянської епохи повстають із мертвих, а влада та її реформи відірвані від реальних потреб народу. Важка сторінка в історії Грузії – «незалежна» Абхазія, що живе під тягарем руйнівної «любові старшого брата». Програму представлятимуть Ілєана Станчулєску та Арчіл Хетаґурі, організатори Міжнародного фестивалю документально-го кіно CineDOC-Tbilisi.

CПЕЦІАЛЬНИЙ ПОКАЗ від Cinema Politica – організації, що протягом останніх дванадцяти років влаштовує щотижневі покази незалежного політичного документального кіно при Університеті Конкордія у Монреалі. Започаткована в університетському кампусі, сьогодні Cinema Politica налічує сімдесят дочірніх центрів у Канаді та Європі. Показ представлятиме Езра Вінтон, програмний директор та співзасновник цієї організації.

Спеціальні покази та події

Цього року фестиваль презентує одразу два фотопроекти:

 • Фотовиставка «Чуєш, брате?» Олександра Глядєлова. На виставці – близько 60 світлин, якірозповідають про революцію та війну в Україні. Переглянути фотографії можна 19-26 березняу галереї «Дім Миколи» (Київський палац дітей та юнацтва, вул. Івана Мазепи, 13). Презентація виставки – 22 березня (неділя) о 16:30.
 • Фотовиставка «Грозний: дев’ять міст» – спільний проект Ольги Кравець, Марії Моріної та Оксани Юшко, що досліджує специфічні аспекти наслідків війни в Грозному, кожний з яких розглянуто як окреме «місто» в місті. Виставка працює з 21 березня до 5 квітня щодня, крім понеділка, з 13:00 до 19:00 у Центрі візуальної культури (вул. Глибочицька, 44). Відкриття – 21 берез-ня о 17:30.

Третій рік поспіль на фестивалі буде організовано майстерню документального кіно DOCU/CLASS. Цьогоріч у Будинку кіно о 12:00 та 15:00 відбуватимуться майстер-класи відомих режисерів-документалістів, продюсерів і кінокритиків:

 • Альона ван дер Хорст «Тональність, звук, музика і «лібретто» в фільмі «Голоси Бама»;
 • розмова з відомим оператором Ларсом Скрі;
 • Стефан Юбер-Бліc та Мішель Мітчелл «Трансмедійний сторітелінг для активістів та правозахисної тематики»;
 • Марія МорінаОксана Юшко та Анна Шпакова «Груповий проект «Грозний: 9 міст» – як створити і показати проект, що критично оцінює події у твоїй рідній країні»;
 • Арчіл Хетаґурі та Ілеана Станчулеску «Сторітелінг та провідні персонажі в документалістиці»;
 • Езра Вінтон та Светла Турнін «Документальний активізм: політика програмування, організація народних показів та соціальні рухи»;
 • Андрей Рус «Кінощоденник та його спадок»;
 • Мартічка Божилова «Привнесення місцевих традицій у світову документалістику»;
 • Олександр Глядєлов «Обставини часу»;
 • Аскольд Куров «(Не)політичне кіно»;
 • Елла Штика, Дмитро Тяжлов «LabDOCUTOLOKA. Навчальна пітчинг-сесія». 

Із 21 до 26 березня щодня з 12:00 до 17:00 (будні) та з 12:00 до 19:00 (вихідні) працюватиме «Жива бібліотека»: відбуватиметься спілкування глядачів та гостей фестивалю із «живими книжками» – людьми, щодо яких існує упереджене ставлення у суспільстві: міліціонером, біженцем, мусульманином, геєм, феміністкою.

Паралельно із кінопоказами триватиме правозахисна програма фестивалю. Цьогоріч вона присвячена пропаганді, але традиційно охоплює різні аспекти прав людини. Головний правозахисний майданчик країни запрошує активістів, режисерів, громадських діячів, журналістів та всіх охочих до дискусій, круглих столів, презентацій, тренінгів та перегляду кінострічок. У програмі заходів, зокрема: 

 • Дискусії про пропаганду в умовах війни та правозахисну журналістику;
 • Презентація антидискримінаційної кампанії;
 • Показ повнометражного документального фільму про Голодомор Бенедикта Бане «Голодомор. Забутий геноцид» (2013);
 • Тренінги з організації публічних акцій та енергоефективності;
 • Тренінги “Як захиститися від свавілля правоохоронців” та “Як розпізнавати фейкові новини”;
 • День Волі Білорусі;
 • Кримський день – показ стрічки Ксенії Джорно «Къырым» (2014), презентація моніторингу по-рушень прав людини в Криму, дискусія про наслідки окупації півострова;
 • Форум-театр. 

25 березня у Білій вітальні Будинку кіно з 16:15 до 17:15 відбудеться презентація мережі кіно-клубів медіа-просвіти з прав людини Docudays UA та онлайн Центру DOCU/CLUB. Автори проекту познайомлять із планами роботи на 2015-й рік, розкажуть про розширення мережі кіноклубів, навчання модераторів та нові колекції фільмів для різних цільових аудиторій.

Docudays UA, 12 березня 2015 року

Оренда кінозалів Будинку кіна

До уваги членів НСКУ та відвідувачів Будинку кіно!

До уваги членів НСКУ та відвідувачів Будинку кіно! У зв’язку з розпорядженням Київської міської державної адміністрації щодо протидії поширенню коронавірусу, всі творчі заходи Будинку кіно з 12 березня 2020 р. переносяться на інші терміни. Стежте за інформацією.