f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Лесь Курбас на знімальному майданчику

03.11.2020

Станіслав Цалик,

письменник, історик, сценарист

Лесь Курбас (25 лютого 1887 - 3 листопада 1937, Сандармох) Станислав Цалик: Моя стаття про Курбаса-кінематографіста. Два заборонені фільми, один дозволений, сценарна заявка на четверту стрічку плюс конфлікт з кінофабрикою - короткий підсумок цієї історії.

Наприкінці 1925 року Лесь Курбас подав до редакційного сектору Всеукраїнського фотокіноуправління заявку на сценарій “Мародери й бунтарі”. Не дивно – він зняв уже три стрічки за чужими сценаріями, тепер хотів би й за власним.

Кіноісторія видатного театрального режисера почалася в травні 1924-го, коли київський театр“Березіль”гастролював у столичному Харкові. Там новий керівник Фотокіноуправління Захар Хелмно запропонував Курбасу поставити кілька фільмів з “березільцями”. Очільник кінематографії робив ставку на талановиту молодь з інших галузей мистецтва – залучив до написання та редагування кіносценаріїв письменників Юрія Яновського, Михайля Семенка, Миколу Бажана, Дмитра Бузька та інших. Подібний курс провадив і щодо режисерів: “Маємо залучати до роботи молодих режисерів, які проявили себе в театральній діяльності, хай і недосвідчених в галузі виробництва фільмів. Спільна робота молодого, але здібного кінорежисера з досвідченим оператором, у крайньому випадку, загрожує випуском слабкої в технічному плані картини, натомість дасть можливість ставити хороші картини в майбутньому”.

https://matrix-info.com/les-kurbas-na-znimalnomu-majdanchyku/?fbclid=IwAR2Td5bJWzErRCeWdUu6Y5_FsLZBKrxGRuYJL6BhaL0fhfjxrbRN-tpvIjE