f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

ВКЛАД РОДИНИ ДЕНИСЕНКО / НАУМ в кінематографічну ШЕВЧЕНКІАНУ

18.06.2020

Тарас. Повернення. Фільм Олександра Денисенка

Всі, хто бачив фільм "Тарас. Повернення" режисера та автора сценарію Олександра Денисенка під час допрем'єрних кінопоказів, відмічають глибину занурення автора в історико-культурний пласт життя і творчості Тараса Шевченка. Згадаємо ВКЛАД РОДИНИ ДЕНИСЕНКО / НАУМ в кінематографічну ШЕВЧЕНКІАНУ. В історії українського кіно немає іншої родини, яка була настільки закохана та пов'язана із Шевченком.

В 1964 році на кіноекрани вийшов художній фільм режисера ВОЛОДИМИРА ДЕНИСЕНКА "СОН", з молодим Іваном Миколайчуком в ролі Шевченка. У фільмі кохану жінку Шевченка, Ядвігу Гусіковську, зіграла дружина Володимира Денисенка актриса НАТАЛІЯ НАУМ.

ТАРАС ДЕНИСЕНКО, молодший син В.Денисенка та Н.Наум, зіграв Шевченка у 7, 8 та 9 серіях ("На сій окраденій землі", "Душа з призначенням прекрасним", "Доле, де ти...") просвітницького телесеріалу "ТАРАС ШЕВЧЕНКО. ЗАПОВІТ" режисера Станіслава Кліменка у 1990-ті роки. На основі цього серіалу був змонтований художній телефільм "ПОЕТ І КНЯЖНА" (1999 р.) про стосунки Т.Шевченка з княжною Варварою Репніною. Маму княжни Репніної зіграла Наталія Наум.

ОЛЕКСАНДР ДЕНИСЕНКО, старший син В.Денисенка та Н.Наум, у 1978-1981рр. навчався на акторському факультеті Всесоюзного інституту кінематографії у Москві на курсі Сергія Бондарчука - виконавця ролі Шевченка у фільмі 1951р. "Тарас Шевченко" режисера Ігоря Савченка.

За п'єсою "Оксана" Олександра Денисенка (про останні дні життя Тараса Шевченка) на сцені Національного академічного театру імені Івана Франка у 2003-2010рр. йшла вистава «БОЖЕСТВЕННА САМОТНІСТЬ» (режисер О.Білозуб, у ролі Шевченка - актор Петро Панчук).

Олександр Денисенко також автор трьох сценаріїв літературно-драматичних радіопостановок з життя Тараса Шевченка: "Походження", "І не чорнявий, і не білявий", "О, мій сопутниче святий!", поставлених на Національному радіо у 2014 р.

У 2015 р. Олександр Денисенко як режисер-постановник та автор сценарію зняв художньо-документальний фільм про Тараса Шевченка «І Я ТАКИ ЖИВ!», 1 серію (із 4-х задуманих). За браком фінансування робота над фільмом була призупинена.

Cценарій Олександра Денисенка "Прощання з пустелею" переміг у 2012 році в Міжнародному конкурсі кіносценаріїв до 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка. Зйомки художнього фільму "Тарас. Повернення" (режисер Олександр Денисенко) проходили у 2016-17 рр. на 38 локаціях в Україні та Казахстані.

Фільм, створений за підтримки Держкіно України, продюсерським Центром ІнсайтМедіа (Україна) та Tanaris Production (Казахстан) за участі Одеської кіностудії, в 2019 р. отримав кілька нагород міжнародних кінофестивалів, схвальні відгуки глядачів і критиків з допрем'єрних кінопоказів та підтримку світового громадянства через флешмоб #Тарас_Повернення / #Підтримуємо_Українське_Кіно (сотні фото надійшли із 26 населенних пунктів України та 9 країн світу).

У лютому 2020р. відбулися кінопокази на запрошення українських громад в США та Канаді. 14 лютого став відомий дистрибутор фільму - це компанія СВОЄ КІНО. Глядачі чекають всеукраїнську прем'єру фільму про свого Тараса на кіноекранах після завершення карантину.

Офіційний трейлер:

https://youtu.be/q6Hm8Ux-YyQ 2 фрагменти з фільму:

https://youtu.be/c8ebRAklx-0 https://youtu.be/vB4rX0eATKU

https://www.facebook.com/sergiy.trymbach