f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

КАРАНТИН - 1968

24.03.2020

Подивився фільм "КАРАНТИН" (к/с ім. О.Довженка, 1968, реж. Суламіф Цибульник, сценарій Юрія Щербака).

Сценарій письменника і лікаря ЮРІЯ ЩЕРБАКА, він, як відомо, тривалий час працював у Київському інституті епідеміології та інфекційних захворювань, Так що матеріал для написання сценарію йому не треба було вивчати...

Фабула стрічки проста: п"ятеро працівників інституту опиняються під замком після того, як під час досліду (а вони зайняті випробуванням нової вакцини) відбувся викид вірусів. Вони зависають у невизначеності... Про це, власне, і фільм, тим він і цікавий: людина в час інтермеццо, людина наодинці із собою і своїми екзистенційними проблемами і страхами. Якби я навіть не знав, коли це знято, пізнаються 1960-ті, з їх особливою увагою до особистісного, персонального існування.

У головних ролях переважно московські актори - Алєксєй Глазирін, Людмила Хітяєва, Юрій Каморний, Владімір Заманський. Дуже цікава українська актриса ЗОЯ НЕДБАЙ (1942-1990) - у ролі лаборантки Лілі (це так само головна роль). На Недбай просто цікаво дивитися, відчувається якась особлива глибина цієї особистості (нагадаю. вона викликада великий інтерес у режисерів, сам Сергій Параджанов зняв її у пробах свого нереалізованого фільму "Київські фрески", 1965), хоча в цілому її акторська доля не надто склалась.

У ролі другого плану українська актриса КАТЕРИНА КРУПЕННІКОВА (вже віддавна живе у Лос-Анджелісі). Вона грає роль Оксани, коханої жінки Ігоря (Юрій Каморний). Невелика, але дуже точно і проникливо зроблена роль. І яка ж красива актриса - очей не відведеш!

Для фільму Владімір Висоцький написав дві пісні, прозвучала одна - "Давно смолкли залпы орудий".

І - про режисера СУЛАМІФ ЦИБУЛЬНИК (1913-1996). Я досить добре знав цю чарівну жінку. Ще у 1930-ті закінчила Київський кіноінститут і понад 20 років чекала самостійної постановки (спершу війна, потому період так званого "малокартиння"). Серед найвідоміших її стрічок - "Інспектор карного розшуку" (1971) та "Будні карного розшуку" (1973).

Фільм можна подивитись тут: https://www.youtube.com/watch?v=18iPY1CcnD8

На фото : Момент зйомок: режисер С.Цибульник (ліворуч), поруч неї оператор Едуард Плучик, далі актори А.Глазирін, Людмила Хітяєва

Сергій ТРИМБАЧ

НСКУ Українська кіноакадемія