f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

ЯК І ЧИМ ЖИЛИ ГАЛИЧАНИ НА ПОЧАТКУ 1930-х

27.01.2020

В українському прокаті фільм "ЕКС" режисера СЕРГІЯ ЛИСЕНКА. Картина завершена ще 2018-го, але з якихось причин затрималась на шляху до екрана.

Ну, то, може, й на краще - нині ситуація в прокаті сприятливіша.

Оповідь про 1932 рік, Західну Україну, що перебувала у складі Польщі. Бійці Української визвольної організації (УВО) поставили за мету боротися за постання Української держави. Відтак маємо виразні риси бойовика, у центрі якого пограбування, невдале, поштового відділення - задля здобуття грошей на революційну діяльність.

З другого боку фільм має ознаки, кажучи дещо умовно, "соціо-фізіологічного нарису", оскільки дає картину тодішнього галицького суспільства. І місто з його містянами і навіть тими українцями, котрі вважають себе "обивателями" на польський манір і готові стріляти тих, хто не хоче бути таким обивателем (нині подібні типи воюють за "русскій мір")

І веселу молодь, яку уособлює батяр Юрко (Анатоль Фон-Філандра). І кріпких селян, один з яких докладно пояснює польському жандарму, що "до дупи йому" вся їхня влада, яка жирує й багатіє, за рахунок таких-от господарів (тут вочевидь сучасні алюзії - вже до нинішньої української влади).

І священик, якого грає ВІКТОР ЖДАНОВ, як завжди переконливо, і який займає чітку і єдино правильну позицію служителя Богу і народу.

І, звичайно, оповідь про молодих бійців, які діють в дусі тарантіновських героїв - недоладно якось, не по-дорослому.

Усе це дивитись не нудно, місцями навіть весело. Одна з переваг стрічки - її персонажі говорять не по-київськи, а справді по-галицьки, з неповторним прононсом і фразеологією. Бо ж у картині працюють здебільшого актори зі Львова, Івано-Франківська і Тернополя - вони за галицький базар відповідають.

А з тим разом фільм пояснює нам, чому і як Україна усе ж вижила - під Польщею, під Совітами і т.д.

Автором сценарію є ЯРОСЛАВ ЯРІШ, котрий насправді (як пояснив сьогодні ЛИСЕНКО) працює сільським бухгалтером, а у вільний від робочих клопотів час пише книжки і навіть сценарій. В якому, до речі, є очевидні сліди впливу фільмів Квентіна Тарантіно - і нелінійність фабули, і непрогнозована химеричність поведінки персонажів, їх навіть алогічність. Хоча в цілому все по-бухгалтерському прораховано. Тільки фінал пішов мимо - надто пафосно і прямолінійно...

В "ЕКСі" реальність відтворено доволі прискіпливо, і разом з тим по-мистецьки виразно (навіть картинки неприбраного посуду виглядають цілком натюрмортно). Так і не дивно - один із кращих українських кінооператорів 47-річний СЕРГІЙ МИХАЛЬЧУК і чудовий художник, 45-річний ВЛАДЛЕН ОДУДЕНКО. Словом, кіно, яке варто дивитись.

Сергій ТРИМБАЧ

НСКУ. Українська кіноакадемія

https://www.facebook.com/sergiy.trymbach?