f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Осінні спогади

06.10.2018

Напередодні чергового старту організованих подій Національна Спілка кінематографістів України без перерви на відпустку продовжує збирати спільноту та шанувальників кінематографу. На початку ще зеленого та вже прохолодного жовтня у Синій залі згадували кінорежисера Миколу Бурноса, аналітика, психолога, естета неігрового кіно.

Постановочну діяльність Микола Бурнос розпочав у часи відсутності такого розподілу екранного мистецтва на ігрове та неігрове кіно. Закінчивши майстерню художнього кіно Тимофія Васильовича Левчука молодий режисер одразу рішуче перетнув поріг «Київнаукфільму», знаючи про десятки фільмів, з яких складався виробничий план знаменитої Кіностудії. Розрахунок виявився вірним. Відсутність гаяння часу на очікування самостійної роботи надало йому реальну можливість шукати і знаходити свій творчий шлях. занурившись у вир людського життя.

На той час «Київнаукфільм» гідно очолював науково-популярне кіно на 1/6 земної кулі, і щороку набирав оберти у світовому рейтингу, розкриваючи людству глибини видимого і невидимого, відомого і невідомого. Інтелектуальна сценарно – редакційна колегія, дирекція Кіностудії активно штурмували граніт науки, обравши ідеологію сенсаційних досліджень та відкриттів, і у такий спосіб реально претендувала на перші місця у виборі приоритетів, які багато в чому залежали від рішень кінематографічних функціонерів.

Новації редакторів, сценаристів, режисерів співпали з прагненнями та намірами Миколи Бурноса, що дозволило йому за часи плідної режисерської праці, зробити до чотирьох десятків фільмів, багато з яких отримали почесні нагороди профільних кінофестивалей.

Про це та про не менш цікаве інше розповідалось у фільмі «Зустріч з Миколою Бурносом», в якому автором виступила дружина режисера Оксана Бурнос, а фільм у формі відеодайджесту зробив режисер Володимир Фесенко. Їм вдалось охопити усі нюанси непростої кінематографічної матерії Миколи Бурноса, розмаїття жанрів, які злились в художню публіцистику. Велика кількість відеоцитат дозволила вдячній аудиторії зрозуміти і відчути пульсацію творчих задумів, відгуків на актуальні проблеми буття талановитого і працьовитого режисера. Перед друзями, колегами відкрилась галерея видатних людей України, з якими спілкувався Микола Бурнос, знаходив оригінальні рішення в режисерських розробках. Вагомість мислення режисера підкреслює співдружність з Іваном Кавалерідзе, Борисом Олійником, Ліною Костенко.  По суті за двадцять з лишком хвилин перед аудиторію відбулась презентація відео Вікіпедії про українського кінорежисера Миколи Бурноса. Вдале починання, і воно претендує на продовження щодо кінематографічної пам’яті та документальної фіксації сучасних процесів в житті українського кіно.

Після перегляду виступили із спогадами про митця керівник Вишгородського камерного театру Олександр Колот, кінознавець Валентина Слободян, кінооператор Дмитро Санніков, директор картини Валентина Сичова, композитор Святослав Крутиков, режисер Георгій Давиденко.

У фіналі вечора спогадів про творчість кінорежисера Миколи Бурноса присутні колеги та друзі оплесками підтримали унікальну картину «Саша Путря».

 

Віктор Бажай, режисер, член НСКУ