f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Стан Слави. Репортаж.

19.03.2018

У вівторок 13 березня поточного року у Спілці кінематографістів України відбувся творчий вечір кінорежисера, викладача, журналіста, есеїста, сценариста, кіно і телередактора, культуролога Станіслава Чернілевського…

Поета і перекладача Станіслава Чернілевського…

На сторінці у Фейсбуці запрошення визначало конкретний формат «Творчий вечір». Ц е значить, що і він сам Станіслав Чернілевський, і його дружнє коло водитимуть словесні хороводи навколо непересічного і непересіченого життєвими і творчими колізіями сучасного українського літератора Станіслава Чернілевського.

На 18.30. людей, які відгукнулись на запрошення Станіслава Болеславовича, було значно більше у вестибюлі Синьої зали, ніж у самій залі. Щільним кільцем актори, режисери, викладачі та студенти Інституту екранних мистецтв, шанувальники поезії оточили поета і терпляче чекали на свою чергу отримати маленьку або солідну книжку поезій Станіслава Чернілевського з неповторними у кожному разі написами з автографом.

На 18.45 Синя зала була тривожно напівпорожня. Поява Сергія Тримбача та Івана Малковича у залі була схожа на весняну повінь, бо за ними з`явився галасливий натовп, якого вистачило на всі місця у залі. Аншлаг. Серед гостей були помітні Богдан Жолдак, Володимир Губа, Раїса Недашківська, Богдан Бенюк,  В»ячеслав Криштофович, Валентина Костилєва, Володимир Оселедчик, Сергій Борденюк, Олександр Фролов, Інна Биченкова, Ольга Самолевська, Лариса Брюховецька, Сергій Марченко і багато інших знаних діячів української культури та мистецтва. Кінематографістів було значно менше, і команда майстрів журналістики, перекладу, видавців чисельно перебільшувала.

На 18.50 Сергій Тримбач повідомив, що ця зустріч розпочинає серію літературних вечорів, і склалось враження про дещо інший формат події, яка розпочалась. Присутня аудиторія приготувалась до мембранного занурення у поетичні твори Станіслава Чернілевського з його вуст та його найближчих і найдорожчих друзів. Паритет між автором та ведучим у проведенні події виник миттєво: Сергій Васильович повідомляв про багаторічну міцну дружбу з студентських років, а Станіслав Болеславович жваво коментував майже кожне речення ведучого, і таким чином замість ознак форматів виникла світська, поважна, дотепна атмосфера творчо-літературної співбесіди, що дозволило невимушено відкрити тонкі фібри душі кожного з багатьох виступаючих.  Стало зрозумілим, що призначений термін не є залізно обов`язковим, і є люфти для безкінечно активної аудиторії.

На 20.00. Година спливла на одному диханні. Окрім особистих спогадів Станіслава Чернілевського щодо поетичного зростання до цієї теми долучився Іван Малкович та Богдан Жолдак, а поет виборював час для прочитання своїх творів, і зала щиро дякувала оплесками за кожен твір, який виринав і зникав у намистових таїнах поетичних образів. Демонстровано відео приголомшило аудиторію фрагментами проникнення у планетарну і національну сутність мислителя  Григорія Сковороди у виконанні Богдана Сильвестровича Ступки. Поет Чернілевський і поет Сковорода нерозривно поєднались у віршованому процесі філософських роздумів і висновків. Незвично і велично…

До 21.00. Вистачило всього: і спогадів - від ранішньої пори віршування до високих поетичних злетів, і роздумів - від  звершень у вкрай потрібному подальшому розвитку дубляжу закордонної екранної продукції як для телебачення, так і для кінопрокату, до фіксацій змін у стилістиці сучасного мистецтва і літератури. Складно переоцінити ту користь, яку приносив Станіслав Чернілевський у дубляжі, задля авторитету української мови серед широких верств населення.

Дві з половиною години творчого спілкування з видатним українцем Станіславом Чернілевським промайнули непомітно, але знайшли своє чільне місце у душі та думках шановного товариства.

Віктор Бажай, режисер

12 грудня, середа, Синій зал Прем’єрний показ художнього фільму «ТРИМАЙ БІЛЯ СЕРЦЯ»

12 грудня, середа, Червоний зал ДИВІМОСЬ, ХТО ПРИЙШОВ Громадська організація «Сучасне Українське Кіно» (СУК) презентує вечір «Кіносереда – Зимове»

12 грудня, середа, Малий зал «ЦИКЛ ВЕЧОРІВ ІСПАНОМОВНОГО КІНО» Художній фільм «ГАВАНАСТЕЙШН»