f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

«Стежками Олександра Довженка»

31.10.2014

Валентина Слобода, секретар Національної спілки кінематографістів України, керівник проекту 

Ім’я Олександра Довженка добре відоме як в Україні, так і в усьому світі. У вересні світова громадськість відзначала 120-річний ювілей великого Майстра. У Дніпропетровську народилася ідея провести культурно-мистецьку імпрезу «Стежками Олександра Довженка», щоб осягнути велич кінематографічної «особистості іншого виміру» (за висловом відомого кінознавця Леоніда Череватенка). Ідею підтримали представники мистецьких кіл міста. У програмі цієї мистецької акції реалізована ціла низка заходів.

Ми показували в різних аудиторіях як окремі кінороботи майстра, так і цикл фільмів О.Довженка («Сумка дипкур’єра», «Звенигора» , «Земля», «Поема про море»). Всього нами проведено було 14 кінопоказів та 11 кінолекцій і кінобесід. Під час святкування Дня міста, що співпав у цьому році з Днем українського кіно (13-14 вересня), на великому екрані просто неба на Набережній ми продемонстрували уривки з фільмів Довженка та фільмів про нього. Виявилось, що кінотвори Олександра Петровича будили у людей море емоцій, стимулювали бажання глибше пізнати історію рідної України, постать митця на тлі епохи. Відгуки глядачів свідчать, що творчість Довженка не втратила свого історико-культурного і ціннісного значення. Розповіді про Великого Митця, гуманіста, його фільми, що стали уособленням справжньої краси, шануванням людини праці, особливо щиро сприймались підростаючим поколінням з сільських шкіл, адже їм ніде подивитись кращі фільми українського
кіно. Спілкуючись з молоддю, відчули їх бажання пізнавати історію свого народу.

Як відомо, в останні роки життя О.П.Довженко декілька разів приїжджав на Дніпропетровщину, де збирав матеріал для фільму «Поема про море». Тому і проведено було нами пленер «Стежками Олександра Довженка» на території Апостолівського та Нікопольського районів, у якому взяли участь художники-живописці, графіки, дизайнери, фотомитці. Ми намагалися відчути Довженка на тлі краю, де він писав «Поему про море». На основі зібраних матеріалів створена ціла виставка живописних, графічних та фоторобіт наших сучасників. Особливо запам’яталась нам зустріч в середній школі села Ленінське, яке після затоплення об’єднало мешканців сіл Грушівка та Кут (саме про них йдеться в фільмі «Поема про море»). Актовий зал був наповнений матеріалами про Олександра Довженка, наче освячений його іменем. Пам’ять про події створення Каховського моря, про зйомки фільму зберігають багато людей різного віку. Схвилювали розповіді очевидців затоплення, мешканців, що пам’ятають Довженка, учасників масових зйомок. Люди з болем говорили про своє ставлення до подій, пов’язаних зі створенням штучного моря (як занотував Довженко в «Щоденнику»: «Наше нове море – наше нове горе»). Ми відчули особливу енергетику козацької землі, Великого Лугу, що, нажаль, нами втрачений. Був зібраний неоціненний матеріал для подальшої нашої роботи. Учасники імпрези написали ряд статей, виступили у ЗМІ, мають на меті створити документальний фільм.

Заходи нашої імпрези підтвердили важливість постаті Олександра Петровича Довженка і для нашого сьогодення. Творчість Майстра, важливим мотивом якої є єднання людей із своєю рідною землею, а через це з історією свого роду, своїх пращурів надихає і зараз. Щиро вдячна всім моїм колегам, всім митцям і представникам творчої молоді, які взяли участь у заходах, всім, хто пам’ятає і шанує ім’я Олександра Довженка.

 

СКАЧАТИ КАТАЛОГ