f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

УКРАЇНЕЦЬ ЯК ТРЕНД ГОЛІВУДУ

18.01.2018

Актор ІВАН ГОДЯК (JOHN HODIAK), 1914 – 1955
у фільмі «ДІВЧАТА ХАРВІ» (1946)

16 січня, у вівторок, у Будинку кіно в циклі
«Наші співвітчизники у світовому кіно»
(Автор і ведучий циклу СТАНІСЛАВ СУКНЕНКО)
показали фільм «Дівчата Харві» Джорджа Сідні.
З Джуді Гарланд і Джоном Годяком у головних ролях.

Іван Годяк за походженням українець, хоча народився у США, у Піттсбурзі. Батьки Василь та Ганна народились у селі Грушатичі, нині Самборський район Львівської області, 1912 
року опинились в Америці.

Іван починав з радіо. Було непросто із-за українського акценту (мову він зберіг, як і прізвище, від якого йому радили відмовитись, обравши щось милозвучніше). Участь у радіопрограмах і виставах допомогли здихатись акценту. Після участі у фільмі «Рятівний човен» (1944) Альфреда Хічкока красивого й харизматичного молодого актора помітили інші режисери. До раптової смерті у 41 рік Годяк знявся десь у 40 фільмах. 
Із списку фільмів Годяка як пружина з дивану визирає картина «ПІСНЯ ПРО РОСІЮ» / Song of Russia (1944) режисера Григорія Ратова (росіянина за походженням). Герой стрічки, диригент Джон Мередіт (Роберт Тейлор) і його менеджер Хенк (Роберт Бенчлі) гастролюють в СРСР напередодні війни. Мередіт закохується в радянську піаністку (С»юзен Пітерс). Та головне, це картинка – веселий і щасливий радянський народ… Уже по війні картину визнали прорадянською пропагандою, прикладом прорадянської діяльності у Голівуді… Знайомі мотиви, чи не так? Роберт Тейлор виправдовувався: він мав контракт з компанією Metro-Goldwyn-Mayer і мусив його виконувати. Не знаю, чим виправдовувався ГОДЯК – мабуть, тим самим.

Ну, а «ДІВЧАТА ХАРВІ» це мюзикл. Джуді Гарланд (свого часу її називали «королевою мюзиклу»; до речі, мати Лайзи Мінеллі) грає роль дівчини С»юзен Бредлі, яка вирушає на Захід у надії влаштувати своє особисте життя. Зрештою, так і трапляється - її обранцем стає Нед Трент (не Тренд, це я пожартував у заголовку), роль якого і грає Годяк: красивий і невідпорний, справжній гамериканець, от сей наш галичанин. 
Перші півгодини доволі тривіально і навіть нуднувато. А потім як закрутилась танцювально-пісенна хурделиця, так залом пронеслося щасливе зітхання: ОТ СЕ КІНО!

Три ключові фрази фільму. 
Перша: «МИ ПЕРЕТВОРЮЄМО Н’Ю МЕКСІКО НА НОВУ АНГЛІЮ».
Друга: «РІК ТОМУ МИ ВСІ ПРОБЛЕМИ ВИРІШУВАЛИ ЗА ДОПОМОГОЮ ПІСТОЛЕТІВ, А ТЕПЕР МИ ТАНЦЮЄМО…».
Третя: «ЗРЕШТОЮ УСІ ВІДМІННОСТІ МІЖ НАМИ ЦЕ ПИТАННЯ СТИЛЮ».
Так, картина про поступову цивілізацію ДИКОГО ЗАХОДУ. У жанрі мюзиклу – красиво, натхненно, весело.
І чомусь подумалось: МОЖЕ Й МИ ДОЖИВЕМО ДО ТАКОГО КІНО? Тільки для цього треба, аби й у нас у самому житті бандити втратили владу. А ми тоді роззирнемось і зрозуміємо: та всі наші проблеми, усі наша внутрішня гризня є питанням стилістичним…
І тоді й ми затанцюємо. І заспіваємо! А співати українці вміли завжди.

 

Автор тексту - Сергій Тримбач.

На фото: Джон Годяк і Джуді Гарланд у фільмі "Дівчата Харві".

17 грудня, понеділок, Синій зал Цикл «Наші співвітчизники у світовому кіно» Художній фільм «ТАЄМНИЦЯ НАТАЛІ ВУД»(ІІ серія)

18 грудня, вівторок, Малий зал Вечір до Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

18 грудня, вівторок, Синій зал ЦИКЛ ВЕЧОРІВ «КІНО ПРО КІНО» Документальний фільм «ЗАГАЛЬНИЙ ЗШИТОК»