f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

БЕГ ИНОХОДЦА: 23 грудня народився СЕРГЕЙ УРУСЕВСКИЙ (1908-1974)

23.12.2017

23 грудня народився геніальний кінооператор

СЕРГЕЙ УРУСЕВСКИЙ (1908-1974)

В 1935 році він закінчив Ленінградський інститут зображальних мистецтв (майстерня В. А. Фаворського) і почав працювати в кіно. В роки Другої Світової війни був фронтовим оператором. Зокрема, був одним із операторів документального фільму Олександра Довженка "Битва за нашу Радянську Україну" (1943). У 1955-му Довженко заппропонував Урусевському знімати його "Поему про море".

У своїх спогадах кінооператор згадував про це так. ДОВЖЕНКО запросив Урусевського додому і заходився читати вголос сценарій.
"Читал он, как читают стихи.
Я не помню сейчас содержание эпизода, который он читал тогда. Не помню, куда и зачем в этом эпизоде бежала дивчина. Не помню, кому и что она кричала. Помню только, что дивчина бежала ночью, что бежала она уже с трудом, из последних сил, по воде. А на небе, отражаясь в Днепре, светили яркие звезды.
Я был во власти этого Довженковского мира. И вдруг неожиданно он остановился и совершенно другим голосом, как мне показалось, озабоченно спросил:
- А как мы будем снимать звезды?
Вопрос этот меня застал врасплох. Я не знал, как снимать звезды.
Чтение на этом остановилось.
Весь остаток вечера Довженко говорил о том, как необходимы в этом эпизоде звезды".

На жаль, ця співпраця не відбулась. Урусевський пішов в іншу картину - "СОРОК ПЕРВЫЙ" Григорія Чухрая. А далі була картина, яка принесла кінооператорові світову славу - "ЛЕТЯТ ЖУРАВЛИ" Михайла Калатозова...
Далі трапились інші фільми. Далі були і дві режисерські картини Урусевського - "БЕГ ИНОХОДЦА" (за Ч.Айтматовим) і "ПОЙ ПЕСНЮ, ПОЭТ" (про Сергея Єсеніна). Режисер Урусевський не справив враження, на жаль. 
Хоча він і справді був Іноходцем - пересувався по життю не так, як інші.

За освітою він був передовсім художником, малярем - і тим продовжував займатися все життя. 
"Он занимался живописью так же самоотверженно и страстно, как и снимал кино,- пригадувала дочка, Інга.- . Он не искал в ней отдохновения или отвлечения. Он продолжал все те же — обязательные для себя — пластические эксперименты, но держал в руках кисти, а не камеру. Он стремился познать еще непознанное и неожиданное, что видел в обыкновенной повседневности — не скованный литературным сценарием".

https://www.culture.ru/movies/2771/ostrova-sergei-urusevskii - "Острова. Сергей Урусевский".- ГТРК "Культура", 2009.- реж. Виталий Трояновский.

 

Автор тексту - Сергій ТРИМБАЧ.