f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Відбулася презентація збірника "Репресовані кінематографісти. Актуальна пам'ять"

21.10.2017

Книга підготовлена Центром кінематографічних студій НаУКМА і нещодавно побачила світ в редакції журналу «Кіно-Театр».

Це збірник наукових статей, присвячених кіномитцям, які загинули від куль енкаведистів в застінках в’язниць чи відбули покарання в таборах ГУЛАГу, в’язням другої половини ХХ століття Гелію Снєгірьову та Сергію Параджанову і сучасному політичному в'язню Олегу Сенцову. 
На вечорі, який вела Лариса Брюховецька - упорядник і один з авторів збірника, редактор журналу "Кіно-Театр", прозвучали виступи деяких авторів. Анастасія Канівець (старший науковий співробітник МТМК України, кореспондент Журналу) розповіла про долю героя своєї статті режисера Фавста Лопатинського, Людмила Новикова (кандидат мистецтвознавства, науковий співробітник відділу екранно-сценічних мистецтв та культурології ІМФЕ ім. М.Т.Рильського НАН України) - про акторів Миколу Надемського і Степана Шагайду, Сергій Марченко (кінорежисер, викладач КНУТКіТ ім. І. Карпенка-Карого, кандидат мистецтвознавства) - про письменника і сценариста Майка Йогансена. 

Роман Росляк (проректор з науково-педагогічної роботи КНУТКіТ ім. І. Карпенка-Карого, кандидат мистецтвознавства) фактично підготував нову доповідь, присвячену репресіям керівників кінопромисловості України в 1930-ті рр. З розповіддю про роботу Центру Довженка над пошуком і популяризацією стрічок виступила його співробітниця Анна Онуфрієнко.

Наприкінці долучилися і гості презентації - видатні кінознавці Сергій Тримбач, Оксана Мусієнко і Валентина Слободян. Завдяки їм подія завершилася цікавою науковою дискусією.

Крім того, учасники і гості заходу могли побачити надані Центром Олександра Довженко уривки з кінострічок "Василина" (1928) і "Кармалюк" (1931) Фавста Лопатинського, що продемонстрували таланти своїх репресованих творців - як режисера, так і актора Степана Шагайди (виконавця ролі Кармалюка).

PS. Оскільки наклад збірника вже закінчився, Центр кінематографічних студій готує додаткове перевидання за кількістю замовників. До них може долучитися кожен - досить повідомити про це редакцію будь-яким зручним для вас способом. 
Фото Людмили Чечель: Сергій Марченко, Людмила Новикова, Роман Росляк