f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Підсумки МКФ «Кінокімерія». Освоєння українського простору

20.09.2017

Секретар Правління НСКУ, головний редактор журналу «Кіно-Театр» Лариса Брюховецька про ХІІ Міжнародний кінофестиваль аматорського кіно «Кінокімерія».

ХІІ Міжнародний кінофестиваль аматорського кіно «Кінокімерія» відбувся у Херсоні 15 та 16 вересня 2017 року. Мені випало бути членом журі.

Робота, скажу щиро, нелегка – довелося переглянути масу фільмів, добре, хоч короткого метру. Не всі вони рівноцінні, але за кожним – старання і творчі зусилля.

Судячи з того, що з кожним роком кількість фільмів зростає, фестиваль набуває обертів і популярності. Цього року точну цифру фільмів навіть важко було назвати, вона сягнула далеко за 200. І серед них були ті, які сприймалися з інтересом і навіть із захопленням.

Кінофестиваль у Херсоні став ще престижніший, коли його взяла під свій патронат UNICA. Особливо урочистим моментом цьогорічної «Кінокімерії» стало вручення призів переможцям МКФ аматорського кіно, під егідою UNICA, що відбувся в серпні 2017 року в Дортмунді: змагалося близько сорока країн, але всі три головні нагороди – золоту, срібну і бронзову – здобули українські фільми.

Вручила нагороди віце-президент UNICA Джейн Ґлас, яка прибула з Франції. А для участі у конкурсі того МКФ українські фільми пропонує саме «Кінокімерія».

Як бачимо, дванадцятирічні зусилля організатора і директора фестивалю, голови Херсонського осередку НСКУ Євгена Максимова принесли хороші плоди.

Ідею запропонували херсонські аматори, підтримали члени НСКУ Юрій Ріпенко і Владислав Таранюк, долучились Міністерство культури України та місцева влада – і 2005 року фестиваль стартував як Всеукраїнський.

Вже наступного року у фестивалі брало участь 62 фільми з України. Тоді нагороди виборювали представники аматорських студій з багатими традиціями: Дніпро (студія «Веснянка»), Вінниця, Луцьк.

Нинішній фестиваль показав дуже широку географію – аматори з 16 областей і Києва.

З великої програми Херсонської області цікавим і пізнавальним був фільм «Животворне світло Таврії» Сергія Уса і Олександра Глущенка.

Найбарвистішу анімацію запропонували діти згаданої дніпрової «Веснянки», просто невичерпна фантазія дітей від 7 до 14 років, котрі, окрім власних сценаріїв, переносять на екран і літературних персонажів.

Це місто потішило також сучасною дотепною інтерпретацією казки про золоту рибку (автор Ліза Соколова, перше місце в номінації «Найкращий аматорський фільм») – така рідкісна і цінна риса, як гумор, не могла не зворушити.

Волинь запропонувала пізнавальну програму про унікальний Черемський заповідник.

Креативністю й енергією позначені роботи з Хмельницька (прес-клуб «Юний журналіст»).

Цікаві програми зі Львівщини («Віра & наука» львівського студента Володимира Антонова здобула друге місце в номінації «Найкращий аматорський фільм») та Івано-Франківщини (у віддалених горах Верховинського району живе ветеран аматорського кіно, який веде народну студію «Полонина», і, дякуючи йому, ефект присутності на фестивалі «Полонинське літо» в Криворівні був повним).

Переможцями в номінації «Найкращий аматорський фільм, створений дитячими аматорськими студіями» стали два фільми: «Історія театру» В. Ларіонова, Л. Мережко, керівник С. Ларіонов (Харків) та «Прогулянка пана Піпа» Кароліни Пилипенко, керівник Н. Власова (Дніпро).

Запам’яталися стрічки з Полтави, зокрема активність Ігоря Педана, а також чималенька програма (16 фільмів) з Донецької області: стрічку Наталі Карабет «Танець в холодильнику» на мою пропозицію відзначено спеціальним дипломом (за втілення вічного потягу до мистецтва).

Київ традиційно найцікавіші роботи подав у номінацію «Найкращий студентський фільм» – тут нагороди дістались Оксані Войтенко («Кордон Віри») та Світлані Федонюк («Начитали»).

Окрема програма зарубіжного кіно складалась з робіт не тільки країн пострадянського простору, а й з Іспанії, Болгарії, Ірану, Індії, США. Були дуже сильні роботи, які не назвеш аматорськими.Найсвітліше враження залишила болгарська анімація «Ведмежа послуга», а найпохмуріше – програма іспанських стрічок на кримінальну тему.

А поруч у холі Кіно-Концертного залу «Ювілейний», де відбувалося це дійство, свою виставку розгорнув болгарський карикатурист, дизайнер і графік Валекс (Валерій Александров), потішивши нас своїми дотепними і вишуканими роботами.

Лариса Брюховецька, «Кіно-Театр», 20 вересня 2017 року