f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Сергій Тримбач на смерть Олександра Рутковського

04.08.2017

Нас полишив кінознавець Олександр Рутковський.

Сталося це 28 липня 2017 року, на 70-му році життя. Останнім часом він дистанціювався від багатьох своїх колег, відтак і про саму смерть ми дізналися із запізненням.

Історик за первісною освітою він пішов у кінознавство, закінчив аспірантуру ВДІКу, блискуче захистив дисертацію «Принципи та методика жанрового аналізу фільму».

Від 1977-го і до 2007 року працював у відділі кінознавства Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М. Т. Рильського НАН України, був старшим науковим співробітником.

Олександр Рутковський мав блискучий і доволі рідкісний талант теоретика мистецтва, передусім кіно. Одначе темперамент публіцистика, критика здебільшого брав гору. Він справді прискіпливо і фахово здійснював рецензування вітчизняних фільмів, виступав з полемічними статтями. Теоретик незрідка лишався в тіні, а жаль.

Відзначу і його спроби у соціології кіно, наслідком чого стали книги «Українське кіно: євроформат. Хроніки громадських обговорень 1996–2003 років. Кіносоціологія» та «Українське кіно: ідентифікація у часі. Хроніки громадських обговорень 2001–2003 років» (Київ, 2003).

На початку 2000-х років Олександр Рутковський започаткував Бюро української кіножурналістики і став регулярно проводити опитування кіножурналістів і кінокритиків аби сформулювати узагальнену оцінку українського кінопроцесу. Нині цю практику продовжує кінокритик Сергій Васильєв.

2007 року було видано, за авторства Олександра Рутковського, «Український словник-довідник екранних медіа: лексикон кіно, телебачення, відео та Інтернету» (Київ, ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України, 302 с.), що містить близько двох тисяч термінів, практично увесь понятійний апарат у сфері екранних мистецтв і технологій. Це видання варто перевидати, доповнивши його новими поняттями і термінами.

Олександр Рутковський брав активну участь у житті Спілки кінематографістів – очолював спілчанські комісії, був секретарем Правління НСКУ.

Наші погляди на процеси, що відбуваються нині в Україні, були надто різними, спілкування перервалося – як зʼясувалося, назавжди. Одначе памʼять людська має таку властивість – в ній лишається добре, а решта поволі відсівається. Так буде й тут...

Що ж, хай душа Олександра упокоїться. Царство їй Небесне, Вічна памʼять.

Сергій Тримбач

Оренда кінозалів Будинку кіна

До уваги членів НСКУ та відвідувачів Будинку кіно!

До уваги членів НСКУ та відвідувачів Будинку кіно! У зв’язку з розпорядженням Київської міської державної адміністрації щодо протидії поширенню коронавірусу, всі творчі заходи Будинку кіно з 12 березня 2020 р. переносяться на інші терміни. Стежте за інформацією.