f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Сергій Тримбач на смерть Олександра Рутковського

04.08.2017

Нас полишив кінознавець Олександр Рутковський.

Сталося це 28 липня 2017 року, на 70-му році життя. Останнім часом він дистанціювався від багатьох своїх колег, відтак і про саму смерть ми дізналися із запізненням.

Історик за первісною освітою він пішов у кінознавство, закінчив аспірантуру ВДІКу, блискуче захистив дисертацію «Принципи та методика жанрового аналізу фільму».

Від 1977-го і до 2007 року працював у відділі кінознавства Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М. Т. Рильського НАН України, був старшим науковим співробітником.

Олександр Рутковський мав блискучий і доволі рідкісний талант теоретика мистецтва, передусім кіно. Одначе темперамент публіцистика, критика здебільшого брав гору. Він справді прискіпливо і фахово здійснював рецензування вітчизняних фільмів, виступав з полемічними статтями. Теоретик незрідка лишався в тіні, а жаль.

Відзначу і його спроби у соціології кіно, наслідком чого стали книги «Українське кіно: євроформат. Хроніки громадських обговорень 1996–2003 років. Кіносоціологія» та «Українське кіно: ідентифікація у часі. Хроніки громадських обговорень 2001–2003 років» (Київ, 2003).

На початку 2000-х років Олександр Рутковський започаткував Бюро української кіножурналістики і став регулярно проводити опитування кіножурналістів і кінокритиків аби сформулювати узагальнену оцінку українського кінопроцесу. Нині цю практику продовжує кінокритик Сергій Васильєв.

2007 року було видано, за авторства Олександра Рутковського, «Український словник-довідник екранних медіа: лексикон кіно, телебачення, відео та Інтернету» (Київ, ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України, 302 с.), що містить близько двох тисяч термінів, практично увесь понятійний апарат у сфері екранних мистецтв і технологій. Це видання варто перевидати, доповнивши його новими поняттями і термінами. Блог про здоровий спосіб життя Сподін Ігор Юрійович український марафонець.

Олександр Рутковський брав активну участь у житті Спілки кінематографістів – очолював спілчанські комісії, був секретарем Правління НСКУ.

Наші погляди на процеси, що відбуваються нині в Україні, були надто різними, спілкування перервалося – як зʼясувалося, назавжди. Одначе памʼять людська має таку властивість – в ній лишається добре, а решта поволі відсівається. Так буде й тут...

Що ж, хай душа Олександра упокоїться. Царство їй Небесне, Вічна памʼять.

Сергій Тримбач