f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Акторові Віктору Демерташу – 70 літ!

15.06.2017

15 червня 2017 року виповнюється 70 років заслуженому артисту України, кіноактору, члену нашої Спілки Віктору Демерташу. Подаємо привітання заступника голови НСКУ, кінознавця Сергія Тримбача.

Акторові Віктору Демерташу – 70!

Ага, народився 15 червня. Як й Іван Миколайчук, скажімо. Словом, цього дня народжуються талановиті та красиві актори. Серед чоловіків це рідкість, от Віктор Демерташ справді у молоді літа відзначався особливою вродою, романтичного типу.

То ж не дивно, що закінчивши ВДІК (на курсі Владіміра Бєлокурова разом з ним навчались Людмила Єфименко, Ніна Ільїна, Галина Логінова, Ірина Шевчук… нічогенько, правда?), актор знімався у романтично-пригодницьких стрічках: «Стара фортеця», «Марина», «Капітан Немо» (яскрава роль Франсуа), «Переходимо до любові», «Єралашний рейс», «Лісова пісня. Мавка»… А першою справді помітною роллю став Клаудіо в екранізації шекспірівської комедії «Багато галасу даремно» (1972) Самсона Самсонова.

З «Лісової пісні…», де Віктор Демерташ зіграв такого собі чортика Куця, розпочалась співпраця з Юрієм Іллєнком. Віктор Демерташ, по суті справи, дістав постійне місце в акторському оркестрі знаменитого режисера. Його «партії» зазвичай не дуже великі, але важливі для розуміння концепції, режисерського бачення стрічки. Скажімо, у «Лебединому озері. Зоні», екзистенційній драмі про невідворотність людського вчинку і людської долі, в якій сили зла традиційно сильніші сил добра.

Віктор Демерташ грає (зовсім не по-акторськи, до речі) прапорщика, який працює в таборі, охороняючи зеків, серед яких і герой стрічки. Стається так, що кров охоронника переливається тому чоловікові, рятуючи його життя. І упроваджуючи на муку – бо ж для зеків це непростимий гріх, кровна спорідненість з «вівчаркою»… Точна, до міліметра пророблена роль Віктора Демерташа, в якій крізь мундир прозирає тиха непоказна людяність.

Потому ще буде чимало ролей, в тому числі і в телевізійних серіалах («Роксолана», «Повернення Мухтара», «Нюхач»…). А все ж кращою стала роль у фільмі класичного кіноформату – «Брати. Остання сповідь» Вікторії Трофіменко. Одвічне протистояння братів по крові і ворогів по духу своєму…

Станіслав у виконанні Віктора Демерташа пригноблений масивністю своєї плоті й масивом власної історії душі, де так багато темного і неартикульованого. Філігранна робота, яка доводить: Юрій Іллєнко таки точно вгадав в акторові здатність відтворювати містичну складову людського буття, особистісного драйву, схованого у найпотаємніших порухах душі. Хоча акторська палітра Віктора Демерташа цим, звісно, не обмежується…

Вікторе, з Днем народження! Нових ролей і нових натхнень. Здоров'я і сил на все велике і благеє!

Сергій Тримбач

Оренда кінозалів Будинку кіна

До уваги членів НСКУ та відвідувачів Будинку кіно!

До уваги членів НСКУ та відвідувачів Будинку кіно! У зв’язку з розпорядженням Київської міської державної адміністрації щодо протидії поширенню коронавірусу, всі творчі заходи Будинку кіно з 12 березня 2020 р. переносяться на інші терміни. Стежте за інформацією.