f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Про вечір «Гармонії Тетяни Яблонської»

20.03.2017

15 березня 2017 року у Синій залі Будинку кіно відбувся вечір «Гармонії Тетяни Яблонської» до 100-ліття великого українського художника. Модератором вечора був заступник голови НСКУ Сергій Тримбач. Подаємо відгук про подію видавця Ігоря Степуріна, який він розмістив у Фейсбуці.

Наша Яблонська. Якщо попросити назвати три імені видатних художниць, то 90% звичайних людей відразу дадуть відповідь: «Білокур, Приймаченко та Яблонська». І вчора на чудовому вечорі в Будинку кіно, організованому Сергієм Тримбачем, присвяченому 100-річному ювілею Тетяни Нилівни Яблонської, ще раз переконуєшся, що Тетяна Яблонська – це ім'я світового масштабу і реальний сучасний бренд України.

На вечорі показали два красивих документальні фільми: «Тетяна Яблонська» (1971, режисер Лідія Островська) та «Тетяна Яблонська: Натхнення самотності» (2008, режисер Станіслав Сукненко), поділилися спогадами друзі, близькі. 

Іван Федорович Драч згадав дуже цікаву історію про знищений тираж книги-альбому Тетяни Яблонської.

«Мистецтво» – державне спеціалізоване видавництво – в 1970 році підготувало до друку альбом з репродукціями робіт Тетяни Нилівни і підписами Івана Драча до них. Підписи були поетичними баладами: «Баладонька-загадонька» до картини «Віконце», «Балада про вузлики баби Корупчихи» до картини «Вістки від онуків», і інші – аж до фінальної «Балади роду» до картини «Життя».

Цикл Тетяни Нилівни був чимось середнім між наївним малярством і фотографіями, які висять в кожному старому селянському покуті поруч з іконами. Картини вона писала в Звенигородському районі Черкаської області в 1965–1966 роках, коли повернулася «іншою людиною» з тривалої поїздки на Закарпатті. Але друкувати книгу вирішили тільки в 1970 році. І саме сильно виражені українські мотиви цього видання не сподобалися ідеологічній комісії. І весь п'ятитисячний наклад знищили!

Дивом збереглися два примірники книги. Один у видавництві «Мистецтво» і один в домашньому архіві Яблонських. І вчора разом з донькою Тетяни Яблонської, чудовою художницею Гаяне Атоян було прийнято рішення перевидати у видавництві «Мистецтво» цього року цю унікальну книгу.

Світлина із Фейсбуку автора

Ігор Степурін, 16 березня 2017 року