f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Про вечір «Гармонії Тетяни Яблонської»

20.03.2017

15 березня 2017 року у Синій залі Будинку кіно відбувся вечір «Гармонії Тетяни Яблонської» до 100-ліття великого українського художника. Модератором вечора був заступник голови НСКУ Сергій Тримбач. Подаємо відгук про подію видавця Ігоря Степуріна, який він розмістив у Фейсбуці.

Наша Яблонська. Якщо попросити назвати три імені видатних художниць, то 90% звичайних людей відразу дадуть відповідь: «Білокур, Приймаченко та Яблонська». І вчора на чудовому вечорі в Будинку кіно, організованому Сергієм Тримбачем, присвяченому 100-річному ювілею Тетяни Нилівни Яблонської, ще раз переконуєшся, що Тетяна Яблонська – це ім'я світового масштабу і реальний сучасний бренд України.

На вечорі показали два красивих документальні фільми: «Тетяна Яблонська» (1971, режисер Лідія Островська) та «Тетяна Яблонська: Натхнення самотності» (2008, режисер Станіслав Сукненко), поділилися спогадами друзі, близькі. 

Іван Федорович Драч згадав дуже цікаву історію про знищений тираж книги-альбому Тетяни Яблонської.

«Мистецтво» – державне спеціалізоване видавництво – в 1970 році підготувало до друку альбом з репродукціями робіт Тетяни Нилівни і підписами Івана Драча до них. Підписи були поетичними баладами: «Баладонька-загадонька» до картини «Віконце», «Балада про вузлики баби Корупчихи» до картини «Вістки від онуків», і інші – аж до фінальної «Балади роду» до картини «Життя».

Цикл Тетяни Нилівни був чимось середнім між наївним малярством і фотографіями, які висять в кожному старому селянському покуті поруч з іконами. Картини вона писала в Звенигородському районі Черкаської області в 1965–1966 роках, коли повернулася «іншою людиною» з тривалої поїздки на Закарпатті. Але друкувати книгу вирішили тільки в 1970 році. І саме сильно виражені українські мотиви цього видання не сподобалися ідеологічній комісії. І весь п'ятитисячний наклад знищили!

Дивом збереглися два примірники книги. Один у видавництві «Мистецтво» і один в домашньому архіві Яблонських. І вчора разом з донькою Тетяни Яблонської, чудовою художницею Гаяне Атоян було прийнято рішення перевидати у видавництві «Мистецтво» цього року цю унікальну книгу.

Світлина із Фейсбуку автора

Ігор Степурін, 16 березня 2017 року

Оренда кінозалів Будинку кіна

До уваги членів НСКУ та відвідувачів Будинку кіно!

До уваги членів НСКУ та відвідувачів Будинку кіно! У зв’язку з розпорядженням Київської міської державної адміністрації щодо протидії поширенню коронавірусу, всі творчі заходи Будинку кіно з 12 березня 2020 р. переносяться на інші терміни. Стежте за інформацією.