f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Переможці та переможені

05.03.2017

Сергій Тримбач про дві нові документальні стрічки – «Встати, суд іде!» (США) та «Справа Рифи» (Україна).

Картину «Встати, суд іде!» («All Rise», CША, 96 хв., реж. Джеффрі Сондерс, Джей Шапіро) показали у четвер, 2 березня 2017-го, на відкритті Фестивалю американського кіно «Незалежність» в кінотеатрі «Київ». Пішов, дізнавшись, що у фільмі йдеться про те, як вирішувати міжнародні суперечки в суді, а не на полі бою (саме це обіцяла анотація до стрічки). Вирішив: американці нас підучать, як мирні переговори вести...

Нічого цього й близько у фільмі немає. 96-хвилинна тягомотна стрічка про Міжнародний чемпіонат навчальних судових процесів імені Філіпа С. Джессапа, найбільший у світі конкурс змодельованих судових процесів. Ми бачимо, як студенти різних країн приїздять на конкурс, налаштовуються, переживають, програють і виграють... Усе це можна було оповісти не за 96-ть, а максимум за 26 хвилин. Бо ж про суть отих самих переговорних процедур не йдеться. Погодьтесь, сімдесят зайвих хвилин це якось занадто... Типове замовне кіно – хто замовляв, нехай його і дивиться. Навіщо було ставити його на відкриття фестивалю, навіщо мучити глядачів (відсотків п’ятнадцять залишили зал достроково) залишилось незрозумілим – для мене, принаймні.

А в суботу, 4 березня, у кінотеатрі «Жовтень» презентували документальний фільм «Справа Рифи» (на фото) молодого режисера Олени Мошинської – розповідь про арешт, ув’язнення та звільнення патріарха Йосипа Сліпого, який 18 років провів у радянських таборах.

Фільм триває 105 хвилин і перша його половина видалася мені доволі скучною – надто багато відомих фактів і надто мало кінематографічного матеріалу, більше нагадує радіопередачу: говорять, говорять, безкінечно говорять про героя стрічки, людину справді достойну.

А от друга половина фільму набагато сильніша. З’являється світове тло, Карибська криза, максимальне загострення стосунків між США і СРСР – і одним із мимовільних учасників цього процесу став Йосип Сліпий. Історію його звільнення та виїзду до Італії дивишся на одному подиху... Нікіта Хрущов, Джон Кеннеді й Папа Римський Іван ХХІІІ, який виступив у ролі посередника у конфлікті супердержав і заодно посприяв звільненню Йосипа Сліпого.

І фільмовий постскриптум: усі основні учасники конфлікту доволі швидко зійшли з історичної арени, а от провідник Української греко-католицької церкви ще два десятиліття вів свою паству до кращих часів.

Історія Українця, що став переможцем в Історії – таким побачився мені фільм.

Сергій Тримбач