f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Слідами політичних звірів

14.02.2017

Сергій Тримбач, Берлін, спеціально для сайту НСКУ

Зазвичай на Берлінському кінофестивалі чимало фільмів, що досліджують соціум у всіх його проявах. У тому числі й нетрадиційних. Скажімо, у конкурсній стрічці «Фантастична жінка» чилійського режисера Себастьяна Леліо, одного з лідерів рейтингу журналу Screen, де розповідається про молоду жінку, трансвестита.

Сильна стрічка і, відповідно, потужний месидж фільму «Слід звіра» польського режисера Агнешки Холанд. Тут дісталось заледве не усім інституціям, в тому числі католицькій церкві: за потурання тим, чиєю ідеологією є убивство звірів, за людиноцентричну філософію, яка загрожує усьому світові, з людиною включно.

А у позаконкурсному фільмі «Дім намісника» індійського режисера Гуріндер Хадха йдеться про події 1947 року – Велика Британія розпочинає процес демонтажу імперії і надсилає лорда Маутбаттена (Х’юдж Бонневіль) для здійснення необхідного реформування. Одначе з цим разом починаються непередбачувані конфлікти, вир яких погрожує Індії неймовірними катаклізмами... Варто й українцям подивитись, та й свої катаклізми нарешті спробувати проаналізувати – бодай на екрані.

Журналістів на Берлінале така кількість, що не завжди потрапляєш на прес-покази – просто не вистачає місць. Ось так пройшов повз мене фільм «Молодий Карл Маркс» Рауля Пека (програма Berlinale Special) – а так кортіло побачити класика, давно вже не траплялось здибатись. Втім, знайома журналістка заспокоїла: «А, фільм того не вартує. Хіба що побачили, як Маркс кохається з Дженні. – Дружиною? – Так! – Ото чоловік правильний – кохається тільки зі своє половинкою. Класик, одним словом».

Ну, а на фільм «Смерть Сталіна» Армандо Януччі я просто не пішов. Біс з ним, зі Сталіним. Якщо вірити авторові журналу Variety – це комічний погляд на події, пов’язані з відходом «вождя всіх народів» у небуття. Ну, пішов і цур йому пек.

А от Путін – інша справа. «Чого росіяни так люблять Путіна? – мав необережність поцікавитись в однієї з московських журналісток. – Люблять?! Звідки ти взяв? – Як же, 87-процентний рейтинг. – Журналістка аж підскочила від обурення: «Ти що, не знаєш, як проводяться ті опитування? Опитали десятьох, шість не побажали нічого говорити, з чотирьох двоє сказали «так». Ото вже й 80 процентів».

І додала: “Путіна справді дехто любить – як телевізійного актора. А владу в цілому росіяни просто ненавидять...”».

Знайома картинка, чи не правда?

Чекаємо на нові екранні одкровення.

На фото: кадр із фільму «Слід звіра»

Сергій Тримбач

17 грудня, вівторок, Синій зал НАШ ІЛЮЗІОН. Художні фільми «НА ЗАХІДНОМУ ФРОНТІ БЕЗ ЗМІН» та «З НОВИМ РОКОМ!»

18 грудня, середа, Синій зал 25-й річниці Спітакської трагедії присвячується Документальний фільм «РОЗДІЛЮ ТВІЙ БІЛЬ»

19 грудня, четвер, Червоний зал Найкращі фільми світового кінопрокату Документальний фільм «САНСАРА»