f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Звіт про роботу Дніпровського осередку НСКУ за 2016 рік

07.02.2017

Звіт про роботу Дніпровського осередку
Національної спілки кінематографістів України
за 2016 рік

Робота Дніпровського осередку НСКУ в основному проводиться в приміщенні Дніпровського Будинку мистецтв. Постійно організовуються заходи, які дають змогу познайомитись шанувальникам кіномистецтва та мешканцям міста з творчістю членів Спілки, життям професійного кінематографу Дніпра: ювілейні кіновечори, тематичні покази, творчі зустрічі, мультимарафони тощо. Також проводяться збори організації Національної спілки кінематографістів України (у 2016 році проведено 10 зборів).

Всього у 2016 році Дніпровським осередком НСКУ було проведено 72 заходи.

Аналіз роботи дозволяє зробити висновок про те, що у Дніпрі була проведена значна і плідна робота, спрямована на розвиток і популяризацію в місті кіномистецтва.

Осередок очолює кінознавець Валентина Володимирівна Слобода, яка на VІІ (ХIIІ) З’їзді НСКУ 25 жовтня 2016 року була обрана членом Правління Спілки та згодом увійшла до складу Секретаріату Правління НСКУ.

Спільно із колективом Дніпровського Будинку мистецтв Дніпровським осередком НСКУ була організована робота «Зали українського кіно».

Протягом 2016 року в рамках роботи цієї зали було показано 9 фільмів, створених кращими українськими кіномитцями у різні роки. Кінознавець Валентина Слобода перед показом фільму проводить кінобесіду, а по завершенні відповідає на питання учасників перегляду.

Велика робота була проведена з організації відзначення ювілейних дат визначних кіномитців України, що припали на 2016 рік.

Так, значна робота була проведена з підготовки та проведення заходів до 75-ї річниці від дня народження всесвітньовідомого актора, народного артиста України Івана Миколайчука.

Для молоді (школярі та студенти) були здійснені покази фільмів за участі Івана Миколайчука (всього 7 показів), підготовлено і проведено ювілейний кіновечір «Іван Миколайчук – душа поетичного кіно», виступи в 2-х кіноклубах та в Бібліотеці для молоді імені Михайла Свєтлова.

Валентина Слобода у складі делегації НСКУ брала участь у фестивалі «Іванова переберія» на батьківщині кіномитця у селі Чортория Чернівецької області.

З метою відзначення 80-річчя від дня народження відомого українського режисера, народного артиста України Юрія Іллєнка в Будинку мистецтв для студентської молоді 21 квітня 2016 року було проведено кіновечір «Метасвіти Юрія Іллєнка». Цей вечір було повторено 7 і 9 червня 2016 року на прохання шанувальників українського кіно.

Крім того, 16 травня 2016 року для студентів Педагогічного коледжу була проведена бесіда та показані уривки з фільмів режисера Юрія Іллєнка.

До 160-ї річниці від дня народження та 100-річчя від дня смерті відомого українського письменника Івана Франка було проведено кіновечір «Великий Каменяр».

З великим інтересом прослухали 14 квітня 2016 року учасники кіновечора виступ Валентини Слободи на тему «Роман Балаян в українському кіно» з нагоди 75-річчя від дня народження всесвітньовідомого режисера та переглянули його фільм «Каштанка» (Київська кіностудія імені О.Довженка, 1975).

Протягом 2016 року були також підготовлені та проведені тематичні ювілейні кіновечори: до 100-річчя з дня смерті відомого єврейського письменника Шолом-Алейхема, до Дня Європи, два кіновечори «Твори Генріха Сенкевича в кінематографі» (до 170-річчя від дня народження письменника) із циклу «Визначні митці Європи».

Протягом року постійно готували і успішно проводили такі кінозаходи:

– перегляд кращих фільмів Х Міжнародного фестивалю «Дніпро-сінема» для учасників АТО;

– перегляд документального фільму «Знак і звук. Вічні обереги» (реж. Д. Ломачук), присвячений Міжнародному дню рідної мови;

– перегляд документального фільму «Леся Українка» (автор Б. Воленя, м. Житомир) до 145-ї річниці від дня народження українського письменника, перекладача, громадського діяча Лесі Українки;

– кінобесіда «Шевченко на екрані» та перегляди уривків з фільмів;

– кінобесіда «Український кінематограф про війну» та показ тематичних фільмів до Дня Перемоги у Другій світовій війні;

– на відзначення Дня пам’яті жертв політичних репресій у приміщенні Будинку мистецтв 13 травня 2016 року для студентської молоді було проведено кінобесіду та показано документальний фільм «Микола Зеров» із циклу «Соловецькі в’язні з України» (Полтавська студія «Влтава», реж. Н. Іванченко);

– кінолекція з приводу презентації Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA в приміщенні Бібліотеки для молоді імені Михайла Свєтлова;

– показ фільму «Катерина Білокур. Послання» (реж. О. Самолевська) на вечорі пам’яті всесвітньовідомої майстрині українського наївного малярства Катерини Білокур;

– перегляд документального фільму «Пилип Орлик. Пакти конституції» (реж. Л. Анічкін) до дня Конституції України;

– демонстрація документального фільму «Сходження до Кобзаря» дніпропетровського кінематографіста Володимира Платонова до Всесвітнього дня туризму;

– бесіда про трагедію у Бабиному Яру та показ документального фільму «Яр. Лобне місце» (реж. В. Загоруйко);

до Днів козацької слави було проведено дві зустрічі студентів із режисером Ігорем Родіоновим та перегляд його фільму-реконструкції «Запорозька Січ» (у Театрально-художньому коледжі та у Будинку мистецтв);

– до Дня пам’яті жертв голодоморів була проведена бесіда та перегляд документального фільму дніпропетровського кінематографіста Карена Карапетяна «Червоне намисто».

Активно проводилися кінопокази для дітей:

  • у січні – «Новорічний кіномарафон»;
  • у квітні – День мультфільмів;
  • у червні – показ анімаційних фільмів «У гостях в української анімації».

У вересні в Україні відзначають День українського кіно. Дніпровським осередком НСКУ в Будинку мистецтв було проведено зібрання кінематографістів та шанувальників кіномистецтва. А для студентів Придніпровської академії будівництва та архітектури – кінобесіду «Кінотворчість Олександра Довженка».

Найзначнішим заходом із популяризації та розвитку кіно був ХІ Міжнародний фестиваль екранних мистецтв «Дніпро-сінема» імені Данила Сахненка, що відбувся з 7 по 9 грудня 2016 року.

На фестиваль було відібрано 126 творчих робіт із 9 країн світу (Франції, США, Королівства Бруней, Росії, Вірменії, Естонії, Німеччини, Молдови, України) та 23 міст України. Їх було представлено в номінаціях «Ігрове кіно», «Документальне кіно», «Телевізійні жанри», «Анімація», «Студентські роботи», «Дитячо-юнацька творчість».

Відкриття фестивалю відбулося у приміщенні обласної філармонії.

На церемонії відкриття виступив голова журі фестивалю – кінорежисер, народний артист України, лауреат міжнародних кінофестивалів Ярослав Лупій. Учасники і шанувальники кіномистецтва переглянули документальний фільм «Весільний каравай» (Полтава, автор Дмитро Вовк) і повнометражний ігровий фільм «Блакитна сукня» (Франція, Україна, реж. Ігор Мінаєв), який представив продюсер фільму Юрій Леута.

Перегляди конкурсної програми фестивалю «Дніпро-сінема» 7, 8 та 9 грудня 2016 року відбулися в приміщеннях Будинку мистецтв, Будинку культури «Енергетик», КДЦ «Іскра», ПК «Північний» та БК «Чаплі».

В рамках програми фестивалю були проведені творчі зустрічі авторів фільмів зі студентами Національного гірничого університету, Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара, Університету економіки та права імені Альфреда Нобеля, Придніпровської академії будівництва та архітектури. Для учасників був проведений майстер-клас Марії Вайно з драматургічної майстерності та «круглий стіл», присвячений сучасному українському кінематографу.

В рамках фестивалю було проведено розширене засідання Координаційної ради відділень та осередків НСКУ. 

Голова Дніпровського осередку НСКУ
Валентина Слобода