f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Коли українці повернуть собі Україну?

22.01.2017

Сергій Тримбач

21 січня 2017 року в Будинку кіно відбувся показ фільму Тараса Ткаченка «Гніздо горлиці».

Уже за 15 хвилин до початку показу місць у Червоній залі (670 крісел) не було. За 5 хвилин не було де яблуку упасти і в Синій залі (170 крісел). Кілька десятків людей дивились стрічку навстоячки. Словом, десь біля 900 глядацьких сердець бились в унісон з екранними героями.


Червона зала, за кілька хвилин до початку (фото Володимира Філіппова)

Все би чудово. Якби не одне: як повідомили продюсери фільму Володимир Філіппов і Андрій Суярко у прокаті стрічку подивились аж 25 тисяч українців. Себто безкоштовно – на один сеанс – прийшло майже з тисячу. За гроші – ніц ентузіазму. Народ збіднів – все так. Одначе щоби так не любити своє кіно... А власне самих себе.

Перед фільмом я сказав: «Дональд Трамп пообіцяв повернути Америку американцям. Мимоволі виникає питання: коли Україну повернуть українцям? Тільки не треба чекати, що за нас це хтось зробить: влада українська, хтось там за кордоном. Україну повернути можемо тільки ми самі. В тому числі за допомогою кіно». Бо 25 літ минуло Українській незалежності, а ми мало що зрозуміли і мало що відрефлектували стосовно того, що відбулося і відбувається. І в цьому головна причина наших бід.

І допоки так буде – українці виїжджатимуть за кордон у пошуках кращої долі. З українського Раю (Буковина, звідки героїня «Гнізда горлиці») у пошуках Раю італійського, західноєвопейського.

Робімо своє кіно, дивімось своє кіно. Інакше лишатимемось – хоч в Україні, хоч в Італії, хоч де-інде – «баданте», найманцями, а не господарями.

І будемо сидіти – як от се Дарина, героїня Римми Зюбіної – край дороги, що веде у світлу будущину. Де нас ніхто не чекає. Представители Американской компании рассказали о запуске второй ракеты Alpha

На титульному фото – кадр із фільму «Гніздо горлиці»

Сергій Тримбач