f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Василь Васильович

21.12.2016

Сергій Тримбач

21 грудня 1917-го народився Василь Васильович Цвіркунов (1917–2000).

У нього було багато талантів, та насамперед талант людяності – може, кращої людини у своєму житті я не зустрічав (окрім моїх батьків, звичайно, батьки завжди найкращі). А власне Василь Васильович мого батька і нагадував – високий, чорнявий, усміхнений, сердечний. Не дивно ж, що його полюбила сама Ліна Костенко, він був її чоловіком і я ніколи не забуду того, як вона розповідала про нього уже по його смерті: з життя пішов Лицар, Воїн, Захисник, справжній Мужчина...

А ніби ж був тим, кого називали номенклатурним працівником. На Донбасі, до речі. У Ворошиловграді (Луганську) філфак закінчив, воював, на війні втратив ногу і тільки якимось дивом вижив. По війні у тому ж Ворошиловграді працював начальником спецшколи військово-повітряних сил. Недавно старенька мати мого приятеля сказала: «Ой, ви не уявляєте, який красивий він був; ми, дівчата, бігали на нього дивитись...»

А далі секретар Ворошиловградського міськкому партії, відповідальний секретар журналу «Комуніст України». «Комуняка», словом, що тут говорити? І от такого чоловіка призначають директором кіностудії імені О.Довженка. Так тоді й робили – ідеологічно правильних, «прошедших закалку» партійної роботи кидали на «отвєтствєнниє участкі» боротьби за перемогу комуністичних ідеалів. У мистецтві, культурі ні бум-бум, та це не головне – куди важливішим є уміння забезпечити проведення в життя «лінії партії».

«Звісно, – розповідав мені Цвіркунов, – я нічого не знав і не розумів у кіновиробництві. Однак кожного дня приходив на студію, і послідовно вивчав усі ланки процесу. За рік я вже розбирався у всьому, і локшину на вуха мені вже не вішали».

А ще він зрозумів: потрібно привести на студію молодих митців. І вони з’явились: Юрій Іллєнко, Леонід Осика, Микола Вінграновський, Василь Ілляшенко...

Прийшли молоді і вже трохи старші письменники – Іван Драч, Дмитро Павличко, Василь Земляк... Одного разу принесла свій сценарій (у співавторстві з А.Добровольським) «Перевірте свої годинники» Ліна Костенко. З того й почалися їх романтичні стосунки – на все життя.

Той сценарій було доручено ставити Ілляшенкові (теж Василю Васильовичу), робив те він у вкрай ризикованій, як на ті часи, стильовій та світоглядній манері. Історія про фронтових поетів мала доростати загострено-символічних рівнів, але ж не дали. Цековська комісія нагрянула зненацька, її присуд був жорсткий: антирадянщина. Директора студії і режисера викликають на засідання Політбюро ЦК, Василь Васильович оповідав, як сердився Петро Шелест, тодішній господар України. Ілляшенкові – заборона «писать и рисовать» екранними пензлями, і спалення відзнятої плівки (саме так), директорові – «строгача із занєсєнієм» і нагінка на майбутнє: гнати куди подалі от сих «символістів». А тут ще й історія з «Криницею для спраглих» Юрія Іллєнка – те саме рішення.

До всього ще й прем’єра «Тіней забутих предків» у 1965-му, з протестами проти арештів українських інтелектуалів. Вистачало для того, щоби затихнути і таки наполягати на домінації партєйних підходів у творчості. Одначе ж ні, Цвіркунов яко справжній воїн стояв на своєму: треба робити українське кіно, тре’ помагати цим хлопцям.

Любив він їх страшенно. І захищав. І дозволяв правила порушувати.

Скажімо, 1970-го Іллєнко попросив призначити оператором-постановником «Білого птаха з чорною відзнакою» Вілена Калюту. Як, він же освіти операторської не має, взагалі ніякої? То й що, коли геній? І директор йде на ризик, дає такий дозвіл. Підсумок відомий: Калюта виріс до одного з кращих в кіно операторів...

Терпець начальства урвався 1973-го, Цвіркунова звільнили. Починались інші часи, за яких номенклатурники знову тріумфували. Цвіркунов, під керівництвом якого Довженківська кіностудія вийшла на рівень світового мистецтва, був непотрібний. Василь Васильович опинився в академічному Інституті мистецтвознавства, фольклору і етнографії, у відділі кінознавства, пізніше на кінофакультеті Київського державного інституту театрального мистецтва імені І.К. Карпенка-Карого, де був деканом. Енергійно просував ідею створення Інституту екранних мистецтв (пізніше це таки вдалося). Став академіком Національної академії мистецтв. Онлайн Spinwin Casino предлагает своим игрокам более 1500 игровых автоматов в которые можно играть бесплатно и на деньги. А за регистрацию дарят специальный бонус +100% к депозиту!

Його поважали безмежно. Ну, так все ще трапляється межи людьми. Заслужив.

За рік – століття від дня народження Василя Васильовича Цвіркунова. Буде готуватися книга про нього. Прохання до всіх, хто знав його, працював з ним, написати спогади, бодай короткі. А ще архівні матеріали, листи, документи...

Сергій Тримбач