f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Про виставку «Кінотрон», у центрі якої постать Фелікса Соболєва

29.11.2016

Кінотиждень з 14 по 21 листопада 2016 року пройшов під знаком Фелікса Соболєва, чиї фільми «Чи думають тварини?», «Сім кроків за горизонт», «Я та інші», «Дерзайте, ви – талановиті» та інші упродовж 1960–80-х сформували новий тип кінематографа – науково-пізнавальний, де в центрі – пристрасті наукового пізнання і самопізнання, драма людини як такої.

Сергій Тримбач

18 листопада було відкрито меморіальну дошку Феліксу Соболєву (вул. Червоноткацька, 19), того ж дня в Будинку кіно влаштували вечір пам’яті видатного митця.

А 19 листопада в Центрі візуальної культури (вул. Глибочицька, 44) відкрилась виставка «Кінотрон» (кінотрон – це нова форма кіновиробництва; аналогія виникає одразу: циклотрон, синхрофазотрон тощо; це все – про найвищі швидкості та гігантські енергії), у центрі якої – постать Фелікса Соболєва.

Виставка «Кінотрон» уперше представляє публіці маловідоме, але унікальне явище з історії українського кіно. Йдеться про експериментальні пошуки представників «київської школи наукового кіно», що виникла в 1960-х роках навколо видатного кінорежисера Фелікса Соболєва. Його фільми «Сім кроків за горизонт», «Я та інші» тощо чи не вперше продемонстрували, що наукове кіно може здобути популярність у масового глядача, створюючи при цьому експериментальний синтез науки та мистецтва.

Втім, переважна більшість новаторських ідей Фелікса Соболєва та його послідовників не була втілена. На виставці «Кінотрон», створеній у результаті дослідження архівів Фелікса Соболєва та його колег, уперше оприлюднені утопічні концепції «київської школи наукового кіно».

Фелікс Соболєв описував свою ідею «кінотрону» як «нову форму кіновиробництва», що уможливить «потужне прискорення» процесу створення фільмів і творчого мислення загалом. Ця ідея залишилася на папері – так само, як чимало інших задумів Фелікса Соболєва.

У центрі виставки – засноване на архівних знахідках припущення про те, що Фелікс Соболєв та його колеги прагнули створити екранізацію знаменитого філософського есе Станіслава Лема «Сума технології» – фільм, що мав шанс здійснити справжню революцію в кіно.

Виставка «Кінотрон» зіставляє ці невтілені утопічні задуми з фрагментами фільмів, створеними «київською школою наукового кіно» в рамках жорсткого бюрократичного контролю над кіновиробництвом.

Концепція виставки: Олексій Радинський.

Дослідницька група проекту: Руслана Козієнко, Сергій Климко, Олексій Радинський.

Архітектор виставки: Олександр Бурлака.

Години роботи виставки: 14.00 – 20.00 у будні, 12.00 – 20.00 у вихідні. В понеділок виставка не працює.

Вхід вільний.

Виставка працює до 25 грудня.

В рамках виставки відбулася лекція Світлани Матвієнко «Коли зникають бар’єри: Станіслав Лем та Фелікс Соболєв». Більше про неї тут>>>.

Сергій Тримбач

19 січня, неділя, Червоний зал. КРАЩІ ФІЛЬМИ СВІТОВОГО КІНОПРОКАТУ

17 грудня, вівторок, Синій зал НАШ ІЛЮЗІОН. Художні фільми «НА ЗАХІДНОМУ ФРОНТІ БЕЗ ЗМІН» та «З НОВИМ РОКОМ!»

18 грудня, середа, Синій зал 25-й річниці Спітакської трагедії присвячується Документальний фільм «РОЗДІЛЮ ТВІЙ БІЛЬ»