f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

У Будинку кіно відбулася прем’єра «Загального зшитку» Юлії Лазаревської

26.11.2016

25 листопада 2016 року у Будинку кіно – у вщерть заповненій Синій залі – відбулася прем'єра документального фільму Юлії Лазаревської "Загальний зшиток".

У драматургічну основу стрічки покладено маловідомі факти про передчуття Олександром Довженком неминучості війни, його участь у війні, а головне – про зміни у світобаченні, а відтак – і в долі митця, через яку прогриміла війна.

Найдраматичніший період життя режисера і письменника під час буремних подій 1939–1945 років відтворили щоденникові записи Олександра Довженка, спомини дружини митця Юлії Солнцевої, кадри кінохроніки та фрагменти фільмів Олександра Довженка, реконструкції окремих подій, а також раніше невідомі документи з архівів НКВС СРСР.

Глядачів, які прагнули подивитися фільм, було так багато, що всім не вистачило навіть приставних місць, тож члени знімальної групи – ті, які вже бачили стрічку, – після презентації пішли із зали. Сергій Тримбач відзначив, що це вперше йому – автору сценарію фільму – не знаходиться місця на прем'єрі власної роботи. Частина глядачів дивилася фільм стоячи.

Показ "Загального зшитку" саме 25 листопада був символічним, адже цього дня 60 років тому, у неділю, 25 листопада 1956 року, о 23-ій годині пішов із життя Олександр Довженко.

Сергій Тримбач нагадав, що на могилі Олександра Довженка написано: "Умер в воскресенье". В тому написі – надія на воскресіння душі. "Зрозуміло, що якби Олександр Довженко помер у п'ятницю, ніхто би таке – "Умер в пятницу" – на надгробку не писав", – зазначив він. Перед портретом митця запалили поминальну свічку.

Над фільмом працювали режисер Юлія Лазаревська, автор сценарію Сергій Тримбач, оператор Микола Мандрич, продюсер Світлана Степаненко. Вони спільно зі знімальною групою представили стрічку глядачам.

Олександра Довженка озвучив народний артист України Олексій Вертинський, сповнивши тексти митця глибоким драматизмом, Юлію Солнцеву – народна артистка України Лариса Кадочникова. Вибір Лариси Кадочникової був, серед іншого, зумовлений її майстерною російською (навіть московською) вимовою – Юлія Солнцева говорила і писала російською мовою.

У фільмі було використано музику Валентина Сильвестрова, що доповнила драматичні щоденникові тексти кінорежисера, сповнені болю, трагедії.

Документальний фільм "Загальний зшиток" було створено кіностудією НСКУ "Кінематографіст" на замовлення Державного агентства України з питань кіно. KLmodels

Продюсер стрічки Світлана Степаненко відзначила, що одним із потужних імпульсів до роботи над фільмом стала війна Росії проти України й, зокрема, зневажливі висловлювання чинного президента Росії про те, що у Другій світовій війні Радянський Союз міг би перемогти і без України.

26 листопада 2016 року, о 17:25 на телеканалі "UΛ:Перший" відбудеться телевізійна прем'єра документальної стрічки "Загальний зшиток" Юлії Лазаревської.

Передмовою до показу документального фільму на телеканалі буде невелика розмова режисерки стрічки Юлії Лазаревської і автора сценарію Сергія Тримбача у спецвипуску програми "Перша студія" о 17:10.

Власна інформація НСКУ