f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Про круглий стіл «Іван Драч і українське кіно»

07.11.2016

Лариса Брюховецька, «Кіно-Театр»

3 листопада 2016 року в Малому залі Будинку кіно відбувся круглий стіл «Іван Драч і українське кіно».

Тема ця, хоч як це дивно, досі майже не досліджувалась. А внесок в українське кіно професійного кінодраматурга Івана Драча дуже вагомий – за його сценаріями знято «Криницю для спраглих», «Камінний хрест», «Іду до тебе», «Пропалу грамоту» – класичні твори українського кіно. Були ще «Дід лівого крайнього», «І в звуках пам’ять відгукнеться…» (про Миколу Лисенка), «Вечори на хуторі біля Диканьки» (про українського Гоголя). 

Письменник, сценарист Богдан Жолдак, який вже чимало років викладає сценарну справу в КНУТКТ імені І.К. Карпенка-Карого, висловив слушні думки з приводу нерозривної єдності поетичної та сценарної творчості Івана Драча.

Блискучу розвідку про сценарій і фільм «Іду до тебе» зробив літературознавець, професор Національного університету «Києво-Могилянська академія» Роман Веретельник.

Як завжди, вражав своїм ораторським темпераментом поет і кінорежисер Станіслав Чернілевський – мені особливо припала до душі його паралель між Іваном Драчем і Олександром Довженком. І, ясна річ, Станіслав Чернілевський прочитав вірш, присвячений Іванові Драчеві й, уявіть собі, навіть пародію на нього.

Доктор філологічних наук Анатолій Ткаченко, чиє читання поезій Івана Драча аудиторія сприйняла з насолодою, цитував своїх студентів-філологів, які аналізували фільми за сценаріями Івана Драча.

І був сюрприз! На цей круглий стіл прийшли художники кіно – Анатолій Харечко (працював у групі фільму «Камінний хрест»), а також Анатолій Мамонтов, чиє ім’я стоїть у титрах таких фільмів, як «Білий птах з чорною ознакою», «Вавилон ХХ» та ін. і який був художником фільму «Криниця для спраглих» – він і досі зберігає ескізи до цього фільму.

Під час цікавої, інтелектуально насиченої, предметної розмови згадували і мою книжку (із серії «Кінематографічні студії») «На полі кінематографічному. Сценарії Івана Драча», яка щойно побачила світ. Я з приємністю подарувала її Анатолію Харечку, Анатолію Мамонтову, Анатолію Ткаченку, Станіславу Чернілевському. lustinfo

А Богдан Жолдак дістав її кілька днів тому, і саме вчора вийшла його рецензія на цю книжку в «Літературній Україні». Називається «Рік Івана Драча». Такій оперативності можна тільки позаздрити!

До речі, наклад книжки невеличкий, тож, якщо когось вона зацікавила, можна придбати в редакції «Кіно-Театру».

Лариса Брюховецька, «Кіно-Театр», 7 листопада 2016 року