f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Експерти групи «Культура» РПР і члени НСКУ проти законопроекту №3692 щодо авторського права

07.11.2016

Експерти групи «Культура» Реанімаційного Пакету Реформ закликали народних депутатів відхилити законопроект №3692 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо авторського права та суміжних прав».

Цим законопроектом вкотре втілюється спроба вкрай невдалого вирішення специфічних проблем індустрії створення комп’ютерних програм з необачною руйнацією сталих загальних правових норм всіх інших категорій об’єктів права інтелектуальної власності. 

Свого часу група «Культура» РПР вже давала висновок на схожі законопроекти №2447 і №1812-1. Активно виступала прот законопроекту №2447 і Національна спілка кінематографістів України.

Позицію експертів групи «Культура» РПР щодо законопроекту №3692 підтримали члени НСКУ:

  • голова Спілки Сергій Тримбач,
  • секретар Комісії з авторських прав, новообраний голова Спілки Тарас Ткаченко,
  • секретар Комісії з інформаційної політики Володимир Войтенко,
  • генеральний директор ВГО «Сінема» (ОКУ) Володимир Гронський. 

Законопроектом №3692 заперечуються (спотворюються) такі базові правові засади захисту авторських прав:

– право власності на результати інтелектуальної праці (згідно статей 41 і 54 Конституції України) і на вільне волевиявлення учасника правочину, яке повинне відповідати його внутрішній волі – у змінах до статей 429 и 430 Цивільного кодексу і статті 16-2 (що вноситься додатково) Закону України «Про авторське право і суміжні права»;

– первинність виникнення права інтелектуальної власності в автора твору – у змінах до Закону України «Про авторське право і суміжні права» щодо статей 7, 16, 16-1;

– право автора на справедливу винагороду ­– у змінах до Закону України «Про авторське право і суміжні права» щодо статей 16-2 і 33 (другої частини).

Тобто запропоновані норми, в разі прийняття, погіршать стан захисту інтелектуальної власності, а також створять додаткові розбіжності з європейським законодавством.

Специфіка і проблематика унормування взаємовідносин авторів (склад яких наразі не визначено), виконавців і замовників комп’ютерних програм (баз даних) та інших технологічних об’єктів (які за своєю природою дуже умовно належать до сфери об’єктів авторського права в цілому) потребують окремого визначення за аналогією, наприклад, як це зроблено для аудіовізуальних творів. Тобто слід розробити і запропонувати тільки відповідні зміни до Статті 18. «Авторське право на комп’ютерні програми» Закону України «Про авторське право і суміжні права».

З огляду на вищевикладені аргументи, незважаючи на позитивну рекомендацію профільного парламентського Комітету з питань науки і освіти, експерти РПР групи «Культура» наполягають на відхиленні законопроекту №3692.

Натомість запропоновано створити робочу групу з розробки законодавчих змін до статті 18 «Авторське право на комп’ютерні програми» Закону України «Про авторське право і суміжні права».

14 листопада Реанімаційний Пакет Реформ ініціює проведення відкритого експертного круглого столу для обговорення проблематики законопроекту №3692 та врегулювання питань авторського права в індустрії комп’ютерних програм.

Експерти групи «Культура» Реанімаційного Пакету Реформ

21 лютого, четвер, Синій зал ВЕЧІР ПАМ’ЯТІ КІНОРЕЖИСЕРА СЕРГІЯ ЛОСЄВА

22 лютого, п’ятниця, Синій зал Документальний фільм "Кенгір. Сорок днів свободи"

23 лютого, субота, Синій зал ТВОРЧА ЗУСТРІЧ З НАГОДИ 65-ЛІТТЯ ОЛЕКСАНДРА СПАРИНСЬКОГО