f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Експерти групи «Культура» РПР і члени НСКУ проти законопроекту №3692 щодо авторського права

07.11.2016

Експерти групи «Культура» Реанімаційного Пакету Реформ закликали народних депутатів відхилити законопроект №3692 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо авторського права та суміжних прав».

Цим законопроектом вкотре втілюється спроба вкрай невдалого вирішення специфічних проблем індустрії створення комп’ютерних програм з необачною руйнацією сталих загальних правових норм всіх інших категорій об’єктів права інтелектуальної власності. 

Свого часу група «Культура» РПР вже давала висновок на схожі законопроекти №2447 і №1812-1. Активно виступала прот законопроекту №2447 і Національна спілка кінематографістів України.

Позицію експертів групи «Культура» РПР щодо законопроекту №3692 підтримали члени НСКУ:

  • голова Спілки Сергій Тримбач,
  • секретар Комісії з авторських прав, новообраний голова Спілки Тарас Ткаченко,
  • секретар Комісії з інформаційної політики Володимир Войтенко,
  • генеральний директор ВГО «Сінема» (ОКУ) Володимир Гронський. 

Законопроектом №3692 заперечуються (спотворюються) такі базові правові засади захисту авторських прав:

– право власності на результати інтелектуальної праці (згідно статей 41 і 54 Конституції України) і на вільне волевиявлення учасника правочину, яке повинне відповідати його внутрішній волі – у змінах до статей 429 и 430 Цивільного кодексу і статті 16-2 (що вноситься додатково) Закону України «Про авторське право і суміжні права»;

– первинність виникнення права інтелектуальної власності в автора твору – у змінах до Закону України «Про авторське право і суміжні права» щодо статей 7, 16, 16-1;

– право автора на справедливу винагороду ­– у змінах до Закону України «Про авторське право і суміжні права» щодо статей 16-2 і 33 (другої частини).

Тобто запропоновані норми, в разі прийняття, погіршать стан захисту інтелектуальної власності, а також створять додаткові розбіжності з європейським законодавством.

Специфіка і проблематика унормування взаємовідносин авторів (склад яких наразі не визначено), виконавців і замовників комп’ютерних програм (баз даних) та інших технологічних об’єктів (які за своєю природою дуже умовно належать до сфери об’єктів авторського права в цілому) потребують окремого визначення за аналогією, наприклад, як це зроблено для аудіовізуальних творів. Тобто слід розробити і запропонувати тільки відповідні зміни до Статті 18. «Авторське право на комп’ютерні програми» Закону України «Про авторське право і суміжні права».

З огляду на вищевикладені аргументи, незважаючи на позитивну рекомендацію профільного парламентського Комітету з питань науки і освіти, експерти РПР групи «Культура» наполягають на відхиленні законопроекту №3692. Кстати, многие украинские пользователи спрашивали меня, где можно поиграть в казино Украины на гривны без обмана. Так вот, игровых автоматов огромное количество в интернете. Но именно игру на гривны предлагают единицы игорных проектов. Советую читать отзывы перед игрой в рулетку.

Натомість запропоновано створити робочу групу з розробки законодавчих змін до статті 18 «Авторське право на комп’ютерні програми» Закону України «Про авторське право і суміжні права».

14 листопада Реанімаційний Пакет Реформ ініціює проведення відкритого експертного круглого столу для обговорення проблематики законопроекту №3692 та врегулювання питань авторського права в індустрії комп’ютерних програм.

Експерти групи «Культура» Реанімаційного Пакету Реформ