f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Відбувся вечір пам’яті режисера й актора Миколи Мерзлікіна

12.10.2016

11 жовтня 2016 року у Синій залі Будинку кіно відбувся вечір пам’яті режисера й актора Миколи Мерзлікіна (1936–2006), тим самим фактично відкривши в ньому сезон 2016/17 років.

Сергій Тримбач, голова НСКУ

Микола Мерзлікін відомий здебільшого як театральний режисер. Починав у Маріуполі, далі були Київський ТЮГ, Молодіжний театр, Дитячий музичний театр (1985–2006 – головний режисер). У 1970–77 – режисер і актор Київської кіностудії імені О.Довженка. Саме в ці роки він і знявся в кільканадцяти фільмах («Тут нам жити», «Кожний день життя», «Небо – земля – небо» та ін.), задовольнивши тодішній попит кіно на соціального героя. А ще він був чудовим педагогом...

Вечір вийшов на славу. Бо чітко продуманий композиційно (спогади і яскраві емоційні монологи Валерії Чайковської, Володимира Нечипоренка, Віталія Савчука – які актори! Особливо вразив Савчук – я просто бачив перед собою Мерзлікіна). Бо збагачений відеорядом і прекрасним коментарем учнів Мерзлікіна. Один із них навів формулу Миколи Івановича: «Учителем є той, у кого хочеться вчитися». Саме Мерзлікін-вчитель був представлений мабуть найвиразніше – мені самому захотілося в науку до такого вчителя. Та ба.

А ще ж і музика (грав син героя вечора, Михайло), і спів, які надали фінальній стадії вечора надзвичайного зворушення.

Вела вечір учениця Мерзілікіна Олена Правило, а режисер усього яскравого дійства – Василь Вітер. Який, до речі, пригадав Мерзлікінську формулу режисури: Дисципліна, Правда, Українська мова. Хтось скаже: а чому мова? Відповідь проста: бо інакше душу народу не зможеш виразити на сцені чи екрані...

Ще одним героєм вечора стала книга «Микола Мерзлікін: Пошук досконалості» (Київ: Видавничий дім «Києво-Могилянська академія», 2016, упорядник Валерія Чайковська, редактор Лариса Брюховецька; див. фото обкладинки). Її презентація відбулася недавно у Могилянці. Хороша книга, рекомендую.

Дякую Василеві Вітру (режисер і директор Інституту екранних мистецтв Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені І.К. Карпенка-Карого) і його команді. Прекрасний приклад для студентів (їх було чимало в залі) – як треба пам’ятати і любити тих, хто саму душу свою і талант вклав у мистецтво.

Сергій Тримбач