f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Олесю Янчуку – 60 літ!

29.09.2016

60 літ тому, 29 вересня 1956 року, народився народний артист України, кінорежисер, продюсер, генеральний директор Національної кіностудії художніх фільмів імені Олександра Довженка Одесь Янчук.

Шістдесят... А ніби недавно в об’єднанні «Дебют» він зробив блискучу короткометражну стрічку «В далеку путь» (1989). За сценарієм Аркадія Висоцького, сина знаменитого актора. Там усе так здорово сходилось: незвичний для українського ока хронотоп, поєднання різних часо-просторів...

А далі був «Голод 33». Пригадую перше враження від фільму – візуалізація оповідей про жахіття 32-33-го, які я чув від бабусі. Все це заболіло, заіскрилось болем на екрані.

І – вишукана пластика (оператори Василь Бородін, Михайло Кретін). Це вже потім дізнаюсь, що чи не перше творче захоплення пана Олеся – фотографія, його знімки публікувались, скажімо, в журналі «Новини кіноекрану»... Та й досі він із задоволенням фотографує, пластична культура його так само відчутна у його режисерських роботах.

«Голод 33» переміг на Першому всеукраїнському кінофестивалі імені Івана Миколайчука у листопаді 1991-го, журі того фестивалю (я був у його складі) рекомендувало картину до показу на телебаченні напередодні всенародного референдуму. І він був показаний – 30 листопада... Розверзлась прірва історії, народ поглянув у неї, і жахнувся. Одначе ж не тільки. Трагедія одкрила і духовну височінь людську...

З тих пір багато води протекло жолобами історії. Саме новітній історії Олесь Янчук і віддав свій режисерський, а з ним і продюсерський (бо ж незмінно добував кошти на свої проекти), дар.

«Атентат – осіннє убивство у Мюнхені» (1995), «Нескорений» (2000), «Залізна сотня» (2004), «Владика Андрей» (2008) – як бачимо, Олесь Янчук знімає фільми не так уже й часто, десь раз на п’ять років. Опісля фільму про Андрея Шептицького (з дуже сильною, до речі, акторською роботою Сергія Романюка), пауза дещо затягнулася. Нині вона закінчується, починається робота над фільмом «Таємний щоденник Симона Петлюри». Дай-то Боже!

А ще чимало клопотів і переживань щодо долі кіностудії імені Довженка, яку пан Олесь очолює вже два з половиною роки. Безліч проблем, і безліч сподівань на краще...

Мої вітання, Олесю! Здоров’я, сил і натхнення – перемогти всі труднощі і досягнути нових життєвих і власне творчих вершин.

Сергій Тримбач, голова НСКУ