f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

На день народження Петра Масохи

16.09.2016

16 вересня – день народження актора Петра Масохи (1904–1991).

Сергій Тримбач, голова НСКУ

Петро Омелянович Масоха народився 16 вересня 1904 року, на Черкащині. Невдовзі з батьками переїхав до Києва, на Труханів острів. 1923-го закінчив Київський музично-драматичний інститут імені М.Лисенка. По тому до 1928 року працював артистом славетного театру «Березіль», під керівництвом Леся Курбаса. Від середини 1920-х – у кінематографі.

У 1928-му уперше знімається в Олександра Довженка – в фільмі «Арсенал» зіграв епізодичну роль. У 1929-му – роль куркуля Хоми в Довженковому шедеврі «Земля». А далі буде головна роль в «Івані» (1932).

Опісля «Івана» Масоха знімався багато – серед найпомітніших ролі у фільмах «Вершники» Ігоря Савченка та «Тринадцять» Михайла Ромма. А під час війни трапилося так, що Масоха разом з дружиною залишився на окупованій території. Понад те, працював у кількох театрах, зрештою опинився в Берліні. Міг поїхати на Захід, одначе повернувся на Батьківщину. Обійшовся малим, як на ті часи – йому просто заборонили працювати в столичних театрах.

Тільки на початку 1960-х повернувся до Києва, працював у філармонії – переважно як читець літературних творів, як автор моновистав. У 1964 році його оперативно зробили пенсіонером і – забули. До Спілки кінематографістів не приймали – окупована територія була клеймом на все життя. Тільки 1989-го його нарешті туди прийняли – 85-літнього.

Помер Петро Масоха у липні 1991 року, похований на Байковому цвинтарі, поруч брата Лаврентія, так само відомого актора.

Марія Євгенівна Болховська (на фото разом з Петром Масохою) пережила свого чоловіка на дванадцять років. Про неї знято фільм «Любов небесна» (2001, режисер Юрій Терещенко, за сценарієм Сергія Тримбача).

Сергій Тримбач

Оренда кінозалів Будинку кіна

До уваги членів НСКУ та відвідувачів Будинку кіно!

До уваги членів НСКУ та відвідувачів Будинку кіно! У зв’язку з розпорядженням Київської міської державної адміністрації щодо протидії поширенню коронавірусу, всі творчі заходи Будинку кіно з 12 березня 2020 р. переносяться на інші терміни. Стежте за інформацією.