f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Віктор Олендер. Місія безперервна

20.08.2016

Визначний український кінорежисер Віктор Олендер відзначає своє 75-річчя.

Народився на самому початку війни. Перші роки життя минулися під її знаком. Може тому завжди тягнувся до світла і поставав проти темряви. Перша кінематографічна професія випускника педагогічного вузу – освітлювач на кіностудії. Спершу Довженківській, потому приходить на «Київнаукфільм».

То були роки злету студії, яка у ті часи займала провідну позицію у світовому науковому кіно. Її лідер, Фелікс Соболєв, здійснив революцію у просвітянсько-популяризаторському фільмі, перенаціливши його на відтворення процесів пізнання – всесвіту як такого і всесвіту людського.

У Соболєва Олендер вчився. На знімальному майданчику. У монтажній. В розмовах… Через багато років він зробить про вчителя десятисерійний фільм «Фелікс Соболєв. Перервана місія». Про людину ренесансного типу мислення і віри. Він справді вірив – передусім у те, що немає нічого цікавішого, захоплюючого від людини.

Цю філософію життя-буття Віктор Олендер сповідує усі роки своєї праці в кіно. Перший справжній успіх – фільм «А мама мене не любить», про те, якими народжуються діти в алкоголіків. Картина страшна своєю правдою і безпощадністю констатації.

Потому кілька успішних кінострічок. Потому працює над фільмом «На прицілі ваш мозок», який не встиг завершити Соболєв. Середина 1980-х, йдеться про можливості обробки свідомості людини, маніпуляційні технології, які дозволяють можновладцям керувати свідомістю, діями мас у вигідному для себе руслі.

А далі настав цікавий період з матеріалом, який рідко втрапляв у фокус наукового кіно, – екстрасенсорні можливості людини. Цикл фільмів – «У пошуках прибульців», «Дев’ять літ з екстрасенсами», «Вигнання бісів», «Війна чорної і білої магії»… Режисер потрапив у самий нерв масового інтересу до означеної проблематики. Захоплюючі зйомки, інтрига, незвичайні люди – куди там ігровому кіно!

І новий поворот. Уже згадувана картина про Соболєва стала початком нового циклу фільмів – про людину, що творить кіно. А разом з ним – епоху, світ, у якому живуть мільйони людей. «Пасажири з минулого століття» і «На незнайомому вокзалі» (у центрі дивовижна, міфологічна постать режисера і оператора, мудреця біблейного Ізраїля Гольдштейна), «Костянтин Степанков. Спомини після життя». Остання стрічка складається з восьми фільмів і є такою собі збіркою екранних есе про дивовижну історію українського кіно. Так, дивовижну, саме такою вона виглядає в Олендера.

Віктор людина дивовижної енергії і темпераменту. Свого часу він захопився експериментами по реформуванню кіносправи. У Спілці кінематографістів без нього ніяка справа не освятиться. Громадська активність і експресія видають в ньому ще зовсім молодий вік, хоча ж літа ніби «к презренной прозе» схиляють.

Схиляють, та не схилять.

З ювілеєм тебе, дорогий Вікторе Петровичу! Здоров’я і натхнення – перемагать і жити ще довгії і преблагії роки.

Сергій Тримбач, голова НСКУ

Будинок кіно На його чотирьох поверхах розташувалися три кінозали: червоний, синій, білий

Ресторан, бар і кафе у Будинку кіно Ресторан, бар і кафе у Будинку кіно – ідеальні місця для проведення банкетів, фуршетів, приймань.

Київ, Будинок кіно, оренда офісних приміщень.