f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Підсумки засідання Секретаріату Правління НСКУ 26 липня 2016 року

01.08.2016

26 липня 2016 року відбулося чергове засідання Секретаріату Правління НСКУ, на якому було розглянуто такі питання:

  • Про підсумки роботи Одеського міжнародного кінофестивалю.
  • Про Фестиваль-академію дитячої кіно- і театральної творчості «Золотий Ключик».
  • Про ініціативу Конфедерації спілок кінематографістів країн СНД, Грузії, Латвії, Литви і Естонії щодо участі НСКУ у заснуванні некомерційного фонду «Кіноглобус».
  • Про висунення кінотворів на здобуття Премії імені В’ячеслава Чорновола.
  • Про присудження Премії імені Фелікса Соболєва 2016 року.
  • Про заходи до 75-річчя від дня народження Богдана Ступки.
  • Про заходи до 160-річчя від дня народження Івана Франка.

Про підсумки роботи Одеського міжнародного кінофестивалю

Голова НСКУ Сергій Тримбач і секретар Правління Спілки Алік Шпилюк розповіли про роботу 7-го Одеського МКФ, що тривав з 15 по 23 липня 2016 року.

Присутні сердечно привітали членів Спілки, що були відзначені нагородами фестивалю у Національному конкурсі. Зокрема, секретарів Правління НСКУ Тараса Ткаченка, що із фільмом «Гніздо горлиці» переміг у Національному конкурсі, а також брав участь у конкурсі міжнародному, Дмитра Томашпольського, продюсера і співсценариста фільму Олени Дем’яненко «Моя бабуся Фані Каплан» (нагороду за акторську роботу у стрічці отримав Мирослав Слабошпицький), і Володимира Тихого, відзначеного журі за короткометражну стрічку «Дідочок».

Сергій Тримбач наголосив, що українські фільми викликали великий інтерес аудиторії та мали її підтримку. Навіть було організовано додатковий показ стрічки «Моя бабуся Фані Каплан», адже усі бажаючі не змогли потрапити до зали на українську прем’єру фільму. А програма короткометражних стрічок, що демонструвалася у Фестивальному центрі – Одеському театрі музичної комедії імені М. Водяного, збирала повну залу у понад тисячу місць.

Важливу роль відіграли і галузеві кіноіндустріальні заходи Одеського кінофестивалю, а також ретроспектива українських фільмів 1990-х років, організована спільно із Національним центром Олександра Довженка. Стрічки, продемонстровані у програмі «Межі свободи: незалежність по обидва боки екрану», виявилися напрочуд актуальними: особливо драма «Цвітіння кульбаби» Олександра Ігнатуші, створена 1992-го.

Алік Шпилюк розповів, що цього року програму Одеського кінофестивалю доповнили конкурсом європейського документального кіно, в якому було представлено український фільм «Холодний Яр» Аліни Горлової, та позаконкурсною програмою «Серіали!», де продемонстрували дві серії українського серіалу «Потрійний захист», одним із режисерів якого є Анатолій Матешко.

В рамках «індустріальних» заходів фестивалю і круглих стлів, проведених за участі знаних у світі експертів, багато говорили про входження української кінематографії до міжнародних структур, що сприяють творенню та дистрибуції кіно, про копродукцію з Ізраїлем, Туреччиною, про можливості «Креативної Європи». Також відбулися традиційні пітчинг і сесія Work in progress, на яких міжнародним і вітчизняним кінопрофесіоналам були представлені нові українські кінопроекти.

Усі зійшлися на тому, що рівень Одеського кінофестивалю доволі високий. Він відіграє важливу роль, сприяючи налагодженню зв’язків українських кінематографістів із європейськими кіноіндустріями, підтримуючи українське кіно і кіногалузь. Важливо і те, що на Одеському кінофестивалі широко заявили про себе зо два десятки молодих українських кінематографістів. Головне тепер, щоб вони мали змогу зняти в Україні повнометражні фільми.

Про Фестиваль-академію дитячої кіно- і театральної творчості «Золотий Ключик»

Продюсер фестивалю, член НСКУ Олександр Махотін розповів про захід, покликаний розвивати кінематографічні та акторські таланти дітей.

Фестиваль складається із кількох етапів. У червні відбувся перший – знайомство із дітьми-учасниками. Далі – на другому етапі, який розпочнеться 10 серпня, – передбачено знімання короткометражних робіт, у яких вони гратимуть. Планується, що в майбутньому у виробництві фільмів братимуть участь студенти випускних курсів Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені І.К. Карпенка-Карого. Нині ж над короткометражними стрічками працюватимуть професіонали.

Олександр Махотін зазначив, що з дітьми-учасниками за декілька днів мають намір зняти чотири фільми. Далі буде здійснено їх монтаж і постпродакшн. Готові роботи презентують восени, під час осінніх канікул – на третьому, заключному етапі фестивалю.

Окрім знімання фільмів другий етап фестивалю передбачає проведення урочистих заходів, майстер-класів, творчого вечора народної артистки України Лариси Кадочнікової. Частину подій планується провести у Будинку кіно.

«Золотий ключик» підтримує Державне агентство України з питань кіно. Також на першому етапі свою підтримку йому вже надала Спілка.

Олександр Махотін висловив сподівання, що НСКУ і надалі підтримуватиме фестиваль. Секретаріат Правління НСКУ постановив надати йому організаційну та творчу допомогу.

Про ініціативу Конфедерації спілок кінематографістів країн СНД, Грузії, Латвії, Литви і Естонії щодо участі НСКУ у заснуванні некомерційного фонду «Кіноглобус»

Сергій Тримбач поінформував секретарів про ініціативу Конфедерації спілок кінематографістів, до якої входить і НСКУ, щодо заснування некомерційного фонду «Кіноглобус», основною діяльністю якого буде присудження щорічної кінопремії іноземних журналістів, акредитованих в Російській Федерації.

Йдеться про створення своєрідного аналога американської премії «Золотий Глобус», в діяльності якої, щоправда, окрім акредитованих Росією журналістів, зможуть брати участь також і українські кінокритики. Вони визначатимуть найкращі фільми Євразії за низкою номінацій.

Одначе, згідно надісланого Конфедерацією проекту Статуту майбутнього фонду, який має бути зареєстрований російською владою, предметом його діяльності є популяризація вітчизняного – себто російського – кіномистецтва. А офіційна назва організації – «Фонд розвитку вітчизняного кіно».

Секретаріат Правління НСКУ відмовився від участі у заснуванні фонду.

Про висунення кінотворів на здобуття Премії імені В’ячеслава Чорновола

Голова Рейтингової комісії Спілки Сергій Борденюк повідомив, що Комісія рекомендує висунути на здобуття Премії імені В’ячеслава Чорновола від НСКУ режисера Валерія Балаяна із документальним фільмом «Хуізмістерпутін?».

Секретаріат Правління НСКУ затвердив це рішення.

Нагадаємо, що 26 травня 2016 року стрічка Валерія Балаяна «Хуізмістерпутін?» була відзначена Премією НСКУ як найкращий документальний фільм 2015 року.

Премія імені В’ячеслава Чорновола присуджується за кращу публіцистичну роботу в галузі журналістики.

Про присудження Премії імені Фелікса Соболєва 2016 року

Секретар Правління НСКУ і член Комітету з присудження Премії імені Фелікса Соболєв Богдан Жолдак повідомив, що Комітет ухвалив рішення присудити цьогорічну премію режисерам Володимиру Хмельницькому та Ігорю Негреску за їх вагомий внесок у світове та українське неігрове кіно.

Також на засіданні Комітету було вирішено присуджувати Премію імені Фелікса Соболєва щорічно. Висувати на премію роботи та кандидатури кінематографістів, чий творчий доробок у галузі науково-популярного та документального кіно прагнуть відзначити, можна буде до 1 травня поточного року. А саму премію вручатимуть у липні (день народження Фелікса Соболєва – 25 липня).

Секретаріат Правління НСКУ схвалив рішення Комітету.

Про заходи до 75-річчя від дня народження Богдана Ступки

Сергій Тримбач поінформував присутніх про заходи, заплановані до 75-річчя від дня народження Богдана Ступки. Він нагадав, що Верховна Рада України постановили відзначити річницю на державному рівні.

Міністерство культури України на День українського кіно планує на території Національної кіностудії художніх фільмів імені О.П. Довженка провести фестиваль, присвячений Богдану Ступці, Юрію Іллєнку й Івану Миколайчуку. НСКУ підтримуватиме цей захід.

Своєю чергою у Будинку кіно буде організовано тематичну фільмову програму. Спілка не прагне просто провести вечір пам’яті видатного митця, зазначив Сергій Тримбач. Натомість, глядачам буде запропоновано перегляд фільмів за участі Богдана Ступки, супроводжуваний фаховим аналізом секретів його акторської творчості.

Крім того у Синій залі будуть продемонстровані фільмові версії вистав, у яких грав Богдан Ступка, – в рамках репертуарної рубрики «Театр на екрані».

Також Богдан Жолдак запропонував започаткувати Акторський кінофестиваль імені Богдана Ступки. Йому доручено вивчити це питання і запропонувати конкретний план його розв’язання.

Про заходи до 160-річчя від дня народження Івана Франка

Сергій Тримбач зазначив, що цього року виповнюється 160 літ від дня народження Івана Франка та 100 років від дня смерті. (До речі, Іван Франко і Богдан Ступка обидва народилися 27 серпня). Було вирішено розглянути можливості творчого відзначення роковин.

Також значну увагу під час засідання Секретаріату Правління НСКУ було приділено поточним питанням життєдіяльності Спілки: уточненню штатного розпису, роботі клубу-ресторану «Вавилон», підсумкам фінансової діяльності НСКУ за перше півріччя 2016 року та створенню відеотеки Спілки (протягом багатьох років відеокомплекс, очолюваний Георгієм Давиденком, фіксував події вітчизняного кіножиття, накопичивши вельми цінний хронікально-документальний матеріал).

Сергій Васильєв