f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Всім, хто випав з гнізда

21.07.2016

20 липня 2016 року на Одеському кінофестивалі відбулась світова прем’єра фільму «Гніздо горлиці».

Сергій Тримбач, голова НСКУ

Це перша повнометражна стрічка 40-річного режисера Тараса Ткаченка. На мій погляд – напрочуд успішна. Матеріалом є життя українців (точніше – українок) за кордоном, куди вони рушили у пошуках заробітків. Ми знаємо вже не один фільм, зроблений про це, – усі зарубіжні. Втім, кілька літ тому був альманах короткометражок «Україно, гудбай» – смакував він не всім.

Фільм Ткаченка оповідає історію жительки одного з буковинських сіл Дарини просто, без психіатричних загогулин і містичних холодин (а таких в Одесі цього разу було завізно). Вона приїздить з Італії на різдвяні свята і, ретроспективно, ми знайомимось з тим, як непросто було їй увійти в річище італійського життя, у роль наймички в сім’ї генуезця Алессандро та його матері Вітторії (у цих ролях дуже сильні італійські актори Мауро Кіпріані та Ліна Бернарді).

А вдома чоловік на ймення Дмитро (Віталій Лінецький). Безробітний фактично, одначе ж старається – дім новий будує, на зароблені Дариною єври, аби в нього залітних туристів заманювати. Одначе ж гризе його такий стан, підмиваючи самі основи існування. А тут ще дочка «підзалетіла»...

Не буду переказувати докладніше фабулу стрічки, її варто подивитись всім. Вона драматична. Сім’я падає, як картковий будиночок, рушаться скрепи і вже, здається, усе те невідворотне. Екзистенційна драма, з якої не видко виходу...

А все ж він знаходиться. Не десь – у самих героях, які видобувають із самих себе сили жити далі.

Фільм зроблено дуже стримано, фарбами некрикливими. Це справді європейське кіно, занурене в приватне життя людини, яке одкривається нам неохоче, без екзальтації.

Головна удача – актори, всі без винятку. Просто блискуче грає центральну роль Дарини Римма Зюбіна – із максимальним наповненням внутрішніх станів героїні і мінімалізмом зовнішніх проявів. Актриса Київського академічного Молодого театру знімається в кіно вже досить давно, одначе тільки тепер вона отримала роль, гідну її таланту. Браво!

І так шкода, що Віталій Лінецький не дожив до фінішу роботи над фільмом, над роллю. Мабуть, це його краща роль в кіно, його лебедина пісня. Зламаний внутрішній профіль душі, за зовнішньою грубуватістю і нечулістю ніжність й непозірна інтелігентність...

«Гніздо горлиці» має шанс виграти одразу два конкурси повнометражних картин – і міжнародний, і національний. Одначе в будь-якому разі перед нами справжня удача. Тепер би ще прокат професійно облаштувати. Сподіваюсь, так воно й станеться.

Найбільше я радий за Тараса Ткаченка. За першою освітою він український філолог, режисура – його друге і тепер уже поза всяким сумнівом справжнє покликання.

«Гніздо горлиці» вийде в український кінопрокат 10 листопада. Прокатник – найбільший в Україні дистриб’ютор B&H.

Сергій Тримбач

12 грудня, середа, Синій зал Прем’єрний показ художнього фільму «ТРИМАЙ БІЛЯ СЕРЦЯ»

12 грудня, середа, Червоний зал ДИВІМОСЬ, ХТО ПРИЙШОВ Громадська організація «Сучасне Українське Кіно» (СУК) презентує вечір «Кіносереда – Зимове»

12 грудня, середа, Малий зал «ЦИКЛ ВЕЧОРІВ ІСПАНОМОВНОГО КІНО» Художній фільм «ГАВАНАСТЕЙШН»