f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Оксана Волошенюк про переформатування Експертної комісії

26.04.2016

25 квітня 2016 року відбулося чергове засідання Секретаріату Правління НСКУ, в рамках якого було розглянуто питання «Про переформатування Експертної комісії з питань розповсюдження і демонстрування фільмів».

Нагадаємо, що 19 квітня голова Державного агентства України з питань кіно Пилип Іллєнко повідомив у Фейсбуці про своє рішення припинити повноваження Експертної комісії з питань розповсюдження і демонстрування фільмів через власну незгоду із рішенням комісії дозволити демонстрування телесеріалу «Не зарікайся», який виходить на телеканалі «Україна». Відповідне рішення члени комісії прийняли напередодні на власному засіданні.

Голова НСКУ Сергій Тримбач повідомив, що розгляд питання Секретаріатом Правління НСКУ було ініційовано членами Спілки, що входили до складу Експертної комісії, – Оксаною Волошенюк, Людмилою Новіковою, Ольгою Пашковою, Людмилою Серебреніковою, Сергієм Васильєвим, Георгієм Черковим, Олексієм Першком і Аліком Шпилюком. 

У своєму зверненні до голови НСКУ вони зазначили, що вважають висловлювання Пилипа Іллєнка на їх адресу безпрецедентними за порушенням етики ділового спілкування і норм поведінки державного службовця першого рангу, адже фактично голова Держкіно звинуватив ту частину чинного складу Експертної комісії, яка відмовилась без законних підстав відкликати прокатне посвідчення серіалу «Не зарікайся», у відсутності фаховості й патріотизму.

Крім того, оприлюднення у Фейсбуці – у тому ж дописі – поіменного списку голосування спровокувало кампанію огульних звинувачень і погроз проти експертів очолюваної паном Іллєнком Експертної комісії, які проголосували за збереження чинності прокатного посвідчення серіалу «Не зарікайся», на сторінках соціальних мереж.

Згідно Статуту НСКУ її метою є захист творчо-професійних, авторських і соціальних прав членів Спілки, тож експерти – члени НСКУ звернулися до Секретаріату Правління Спілки, аби було розглянуто ситуацію, що склалася, та захищено професійну репутацію членів НСКУ.

Позицію експертів розформованої комісії – членів НСКУ виклала Оксана Волошенюк.

Вона зазначила, що в тому, яким саме чином Пилип Іллєнко повідомив про припинення повноважень Експертної комісії, пов’язавши своє рішення із незгодою із рішенням конкретних названих експертів, вбачається порушення низки Правил етичної поведінки державного службовця, які були нещодавно затверджені постановою Кабінету Міністрів України. Зокрема, щодо політичної нейтральності, прозорості та підзвітності, поваги до гідності інших осіб, ввічливості та дотримання високої культури спілкування, доброзичливості та запобігання виникненню конфліктів у стосунках із громадянами.

Одначе, цьому питанню оцінку мають давати відповідні державні структури. Натомість, члени комісії жодним чином не прагнуть конфлікту. Їм йдеться у першу чергу про те, щоб в оцінці експертів послуговувалися суто фаховими критеріями, зважали на їх освіту, професійні зусилля, інтелектуальний капітал, власне, ту професійну діяльність, якою вони займаються все своє життя.

Для прикладу Оксана Волошенюк розповіла про свою роботу, обгрунтувавши чому вона – експерт у сфері, за яку відповідальна комісія. Останні сім років як науковець і автор навчальних підручників і програм вона займалася декодуванням пропаганди. За її редакцією та авторством було видано перший в Україні посібник для шкіл «Медіаграмотність на уроках суспільних дисциплін», рекомендований Міністерством освіти і науки України. У ньому навчають декодувати радянську та російську пропаганду.

При тому як експерт вона ніколи не приховувала свою позицію: виступала за заборону багатьох російських серіалів і публічно пояснила власне рішення дозволити розповсюдження та демонстрування серіалу «Не зарікайся» як такого, що не порушує українського законодавства, і в той же час привернула увагу до його низької художньої якості, «перш за все через спробу подати художню реальність, яка дегуманізує глядача, власне, ракурсом показу дійсності. Але це майже типова ситуація «серіалістики» на українському телеекрані». До речі, це відбулося в день засідання комісії.

Одначе, як наголосила Оксана Волошенюк, внаслідок допису Пилипа Іллєнка постраждала її професійна репутація. Адже голова Держкіно оприлюднив лише прізвища експертів і їхні оцінки серіалу «Не зарікайся», не вказавши, фактично, про експертів нічого іншого. Лише зазначив, що замість них треба набрати фахівців, що виконуватимуть свою діяльність із патріотичних позицій.

Від імені експертів – членів НСКУ Оксана Волошенюк закликала забезпечити відкрите, прозоре та публічне обговорення складу наступної Експертної комісії та вимагати того, аби в основу її діяльності були покладені саме фахові критерії.

За підсумками обговорення Секретаріат Правління НСКУ висловив цілковиту підтримку членам НСКУ Оксані Волошенюк, Людмилі Новіковій, Ользі Пашковій, Людмилі Серебреніковій, Сергію Васильєву, Георгію Черкову, Олексію Першку та Аліку Шпилюку, які брали участь у роботі Експертної комісії, та рекомендував їх до нового складу Експертної комісії, який нині формує Держкіно.

Офіційну заяву Національної спілки кінематографістів України про переформатування та діяльність Експертної комісії з питань розповсюдження і демонстрування фільмів буде опубліковано згодом.

Власна інформація НСКУ