f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Про презентацію книги «Незабутні» Миколи Мащенка

11.01.2016

22 грудня 2015 року у Будинку кіно відбулася презентація книги спогадів нарисів та інтерв’ю Миколи Мащенка «Незабутні» (Вінниця, «Глобус-Прес», 2015, 395 с.).

Голова НСКУ Сергій Тримбач, що відкрив захід, назвав його непересічною подією. Він наголосив, що чудовою рисою Миколи Мащенка була пам’ятливість. Митець охоче розповідав сімейні історії, особливо про матір, а також – історії з життя «корпорації» кіно. При тому Микола Мащенко не лише шанував старших кінематографістів, а й докладав багато зусиль, аби зростали молоді (зокрема, був одним із засновників фестивалю «Молодість»).

Сергій Тримбач зазначив, що Микола Мащенко невипадково став письменником. Як і багато видатних письменників, він був блискучим оповідачем, умів коротко розказувати захопливі історії. І фільми, до речі, як режисер також робив короткі та ємні водночас – рідкісна як для сучасного кінематографу якість.

На жаль, Микола Мащенко помер, не довівши роботу над замисленою книгою спогадів. Завершили її його дружина Євгенія Русецька, донька Олена Мащенко, Юрій Морозов і Андрій Яремчук.

Юрій Морозов розповів, що перший екземпляр книги було доставлено до Києва 12 грудня 2015 року – у день народження Миколи Мащенка, і ознайомив із структурою видання.

Він наголосив, що Микола Мащенко прагнув написати спогади не про те, що сам робив і як сам знімав, а про усіх тих людей, котрі лишили слід в його житті. Відтак, перший розділ книги уклали чотири десятки портретів: Олександра Довженка та Ігоря Савченка, з якими Микола Мащенко знаходився у постійному творчому діалозі, Івана Кавалерідзе, у якого він був другим режисером, колег-довженківців, кінематографістів-ровесників (Андрія Тарковського, Володимира Мотиля, Тенгіза Абуладзе), а також – митців-академіків Національної академії мистецтв України (Микола Мащенко і сам був академіком НАМУ).

У другий розділ збірки увійшли інтерв’ю Миколи Мащенка щодо діяльності Національної кіностудії художніх фільмів імені О.П. Довженка, із якою було пов’язане його життя.

Юрій Морозов зазначив, що в архівах Миколи Мащенка зберігаються матеріали, з яких можна укласти принаймні ще дві книги. Если Вам нужно купить справку в москве без прохождения врачей, то мы предлагаем лучшие условия.

На зустрічі виступили друзі та колеги Миколи Мащенка Андрій Яремчук, Лариса Кадочникова, Олег Фіалко, Олесь Янчук, Ірина Зубавіна і Ганна Чміль, а також Тамара Трубникова, що була відповідальним редактором видання.

Говорили про яскраву особистість Миколи Мащенка, його широку життєву силу, непересічний талант творця та організатора. Оповідали історії про те, як, будучи директором, він зберігав кіностудію Довженка у непрості часи, вибудовуючи власну драматургію відносин із владою...

Презентація книги Миколи Мащенка перетворилася на вечір пам’яті, «рамкою» якого стала творчість видатного митця. На початку заходу студенти Інституту екранних мистецтв Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені І.К. Карпенка-Карого (майстерня Володимира Талашка) прочитали короткі оповідання Миколи Мащенка. А завершився вечір демонстрацією документального телевізійного фільму про нього і його творчість з циклу «Спогади» (автор сценарію Наталія Рекуненко).

Сергій Васильєв