f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Крізь ілюзії... Скрізь ілюзії...

26.03.2016

У Будинку кіно в п’ятницю, 26 березня 2016 року відкрився 13-й Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA.

Сергій Тримбач, голова НСКУ

Одна із чільних ідеологем фестивалю – Крізь ілюзії. Відомо ж бо, надто часто наші права беруться в полон ілюзій. Нас переконують: та вільний ти, вільний. Форми і засоби навіювання таких ілюзій урізноманітнилися в епоху телебачення. Відтак не дивно, що церемонія відкриття почалася із з’яви на екрані Червоної зали Будинку кіно мага 90-х Анатолія Кашпировського, до послуг якого на сцені вже стояло кільканадцять трилітрових банок із «недокодованою» водою.

Буквально за дві хвилини до того я встиг поклястися в телеінтерв’ю, що ілюзіям буду віддаватися, скільки житиму.

А в залі переважали молоді, у яких свої вікові ілюзії.

Телевізійна зірка Марічка Падалка була разом зі своїм чоловіком, народним депутатом Єгором Соболєвим. Поговоривши з ним усього лишень три хвилини, переконався: ілюзій у нього щодо ситуації в Україні щоразу меншає. Так що прогрес є...

На відкритті фестивалю показали фільм «В лучах солнца» Віталія Манського. Потрясаюча історія про те, як живеться корейцям під орудою вождів. Манському дозволили зняти свою картину у Північній Кореї, одначе... за сценарієм, написаним самими корейцями. Умову він прийняв – а що було робити?

Оповідь про щасливу 8-річну дівчинку Жин Мі, що живе у Пхеньяні. Живе вона у найкращій країні світу, освяченій великими іменами Кім Ір Сена та Кім Чен Іра, які звідусіль стежать (за Оруелом) за щастям корейським – чи з фото, чи з пам’ятників і скульптур.

Група Манського знімала постановку, от сей безперервний театральний спектакль. Назирці ходили працівники спецслужб і стежили, аби все було за сценарієм. Понад те, ще й відзнятий матеріал переглядали. От тільки перехитрив їх Манський. По-перше, дещо знімав прямісінько із вікна (крізь щілини) готелю. По-друге, знімав усю театральність, підказки, написані моно- і діалоги. Навіть ресторанний харч, який привозили спеціально для зйомок. Словом, фільм одкриває особливості роботи «фабрики ілюзій», що на корейський лад.

Зрештою, групі не дозволили завершити зйомки. Це розв’язало режисерові руки, він зробив те, що зробив: фільм про Північну Корею як суцільну тобі «Потьомкінську дєрєвню». Де у людини немає жодного шансу вибратися за межі тієї конструкції.

У підсумку корейці звернулися до керівництва Росії з вимогою заборонити показ фільму, а ще краще знищити його. Та ба, Манський уже виїхав до Риги, де й живе нині. Так що фільм удалось вивести з-під удару. Російська влада відреагувала на запит корейців позитивно. Треба ж платити за визнання КНДР Криму російським, пояснив Манський.

Фестивальна програма Docudays UA надзвичайно цікава (фестиваль триватиме до четверга і навіть п’ятниці). Колосальний інтерес публіки. Так що приходьте... Вхід є вільним на ранкові покази (до 15:00), далі доведеться купувати квитки.

Сергій Тримбач