f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Сергієві Опанасовичу Лисецькому – 90!

13.02.2016

13 січня 2016 року Сергієві Опанасовичу Лисецькому виповнюється 90 літ!

Поважна цифра, що й казати. Одначе Сергій Панасович, скидається на те, не думає про відпочинок – бодай і тричі заслужений. Багато літ викладає він в Інституті екранних мистецтв у Національному університеті театру, кіно і телебачення імені І.К. Карпенка-Карого, з його учнів можна вже операторський полк сформувати... Він сам утілення блискучої, світового рівня, української школи операторського мистецтва...

Воював, повернувся додому, в Київ. Закінчив ВДІК, майстерню класика Анатолія Головні. Пройшов вишкіл Довженківської студії – тоді належало з асистентів починати. А далі пішли фільми, які швидко принесли операторові визнання. Щоправда, не завжди ті картини мали щасливу долю. Прекрасна стрічка «Ми, двоє мужчин», режисера Юрія Лисенка, з Василем Шукшиним у головній ролі, залягла «на полицю» через сценариста Анатолія Кузнецова – він виїхав на Захід, а тоді такого не прощали.

Блискуча операторська робота і у фільмі «Наймичка», за Тарасом Шевченком. І нова прикрість – тут уже хормейстер Володимир Колесник виїхав «за бугор» і цим самим визначив долю стрічки. Яка, коли дивишся її вже сьогодні, видається просто шедевром візуалістики. А складнощів було чимало – адже не просто фільм, а фільм-опера.

Одне із сильних вражень мого дитинства – фільм «Перевірено – мін немає» (реж. Ю. Лисенко, З. Велимирович), зроблений разом із югославськими кінематографістами. Тут дався взнаки і досвід Лисецького-фронтовика...

Є у нашого ювіляра і режисерські роботи. Скажімо, фільм «Прелюдія долі», зі знаменитим співаком Анатолієм Солов’яненком.

У нашій кінематографічній Спілці Сергій Панасович чи не найпомітніша постать. Коли він виходить до мікрофона – умовкають і найбалакучіші. Мудрість, зваженість, прагнення говорити  про діло і тільки про діло – боронь, Боже, згадати свої амбіції...

Сергію Панасовичу, дорогий, з Днем народження! Ювілейним, чудесним, попри лютий-неласкавий. Багатим на враження, на думки й тривоги – як воно складеться далі – з учнями, з кіно світовим і кіно українським. Та буде все добре – з Вами так неодмінно!

Сергій Тримбач, голова НСКУ

Подаємо відео програми Сергія Тримбача «Територія кіно» (телеканал «Культура») за участі заслуженого діяча мистецтв України, кінооператора і режисера Сергія Лисецького.

ДТРК «Культура», 2015 рік

21 лютого, четвер, Синій зал ВЕЧІР ПАМ’ЯТІ КІНОРЕЖИСЕРА СЕРГІЯ ЛОСЄВА

22 лютого, п’ятниця, Синій зал Документальний фільм "Кенгір. Сорок днів свободи"

23 лютого, субота, Синій зал ТВОРЧА ЗУСТРІЧ З НАГОДИ 65-ЛІТТЯ ОЛЕКСАНДРА СПАРИНСЬКОГО