f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Про роботу Дніпропетровського осередку НСКУ у 2015 році

31.01.2016

Звіт про роботу Дніпропетровського осередку Національної спілки кінематографістів України у 2015 році

Дніпропетровський осередок НСКУ більшість своїх заходів проводить у приміщенні Дніпропетровського Будинку мистецтв. У цьому приміщенні проводяться збори осередку Національної спілки кінематографістів України (всього за рік проведено 11 зборів) і масові кінозаходи. Головним в роботі дніпропетровських кінематографістів є популяризація кіномистецтва. Серед проведених за 2015 рік заходів: ювілейні кіновечори, тематичні покази, творчі зустрічі, прем’єри нових творчих робіт дніпропетровських кінематографістів, мультимарафони.

Пріоритетною в діяльності 2015 року була робота, пов’язана з ювілеєм Данила Сахненка – одного з фундаторів українського кіно, нашого земляка, режисера-оператора з Катеринославу-Дніпропетровська. Протягом року був проведений великий цикл заходів з нагоди 140-річчя від дня його народження: кінобесіди в різних аудиторіях, ювілейний вечір у Будинку мистецтв та кінотеатрі «Мультиплекс», прем’єра нового документального фільму Ігоря Родіонова «Данило Сахненко», творчі зустрічі зі студентською молоддю з показом нового фільму, вручення іменної мистецької премії ім. Данила Сахненка до Дня українського кіно. Премії ім. Данила Сахненка цього року удостоєна член НСКУ, кінодраматург, сценарист, редактор і активний пропагандист кіномистецтва (автор ідеї та незмінний директор фестивалю «Музи та діти») Зоріна Тая Сергіївна.

Результатом творчої роботи кінематографістів стали нові прем’єри. У березні в кінотеатрі «Правда-кіно» відбулася прем’єра нового художнього фільму члена НСКУ, заслуженого діяча мистецтв України, почесного громадянина міста Віктора Веретенникова «Гетьман» (реж. Валерій Ямбурський), а у травні – прем’єра нового документального фільму дніпропетровського кінематографіста, члена НСКУ Ігоря Родіонова «Данило Сахненко». У рамках нового проекту Будинку мистецтв «Мости дружби: Україна – Білорусь» в листопаді відбулась презентація повнометражного документального фільму групи дніпропетровських кінематографістів «Сурсько-литовська сага».

Протягом року були підготовлені та проведені тематичні ювілейні кіновечори: у лютому – «Гений и великий фантазер» до ювілею Федеріко Фелліні та «Денисія» до ювілею відомого українського кінорежисера Володимира Денисенка, у березні – «Тепла осінь Леоніда Осики» до ювілею визначного режисера українського поетичного кіно Леоніда Осики. У квітні кіновечір було проведено до 110-ї річниці від дня народження всесвітньовідомого казкаря Ганса Християна Андерсена, а у вересні – «Від Дніпрових берегів» до 125-річчя відомого українського кінорежисера Арнольда Кордюма, початки творчого шляху якого пов’язані з Дніпропетровськом.

Відповідно до нашого плану і наказу Міністерства культури України нами були підготовлені та проведені заходи з нагоди 50-річчя виходу на екран культового українського кінофільму «Тіні забутих предків» Сергія Параджанова. Крім кінобесід і семи демонстрацій фільму-ювіляра в приміщенні Будинку мистецтв, було здійснено показ легендарної стрічки на великому екрані просто неба на Набережній міста 4 вересня – в день першого публічного показу цього фільму. Кінознавець, голова Дніпропетровського осередку, секретар Правління НСКУ Валентина Слобода розповіла про зйомки та творчу групу авторів славнозвісного фільму, про міфопоетичне образотворення картини, відповіла на питання глядачів.

Кіномистецтво як завжди було представлене і у святковій програмі відзначення Дня міста Дніпропетровська: була підготовлена і організована демонстрація на Набережній на великому екрані фільмів з колекції міжнародного фестивалю «Дніпро-сінема». До Дня міста і Дня українського кіно, святкування якого цього року співпало з відзначенням Дня міста, в приміщенні Будинку мистецтв був відкритий «Зал українського кіно», завданням якого є популяризація вітчизняного кінематографу.

Найзначнішим заходом із популяризації та розвитку кіно був Міжнародний фестиваль екранних мистецтв «Дніпро-сінема» ім. Данила Сахненка, що відзначив у цьому році свій ювілей (проводився вдесяте). Відкриття фестивалю відбулось 23 вересня у приміщенні Будинку архітектора. На цьогорічний фестиваль було подано 158 творчих екранних робіт у різних номінаціях.

Конкурсну програму оцінювало професійне журі, до складу якого увійшли:

  • відомий український кінорежисер, народний артист України, голова Одеського відділення, секретар Правління НСКУ Ярослав Лупій,
  • український кінокритик, заслужений діяч мистецтв України, лауреат Державної премії України ім. О.Довженка, голова НСКУ Сергій Тримбач,
  • декан факультету кіно-, телемистецтва Харківської академії культури, професор Зоя Алфьорова,
  • заслужений діяч мистецтв Володимир Мазур, кінооператор Національної кіностудії художніх фільмів ім. О.Довженка Валерій Анісімов та
  • кінознавець, голова Дніпропетровського осередку, секретар Правління НСКУ Валентина Слобода.

Перегляди конкурсної програми були організовані в приміщеннях Будинку мистецтв, Будинку культури «Енергетик», Будинку культури селища «Чаплі», КДЦ «Іскра», ПК «Північний» та чотирьох ВНЗ міста. Глядачі змогли переглянути фільми кінематографістів Києва та Одеси, Черкас та Івано-Франківська, Кіровограда та Херсона, Запоріжжя, Луцька, Вінниці, Коломиї, Чернігова, Львова, Харкова, Чернівців, а також з Росії, Італії, Чорногорії, Болгарії. Проводилось анкетування глядачів.

В рамках програми фестивалю в одному із залів кінотеатру «Мультиплекс» був проведений ювілейний вечір з нагоди 140-ї річниці від дня народження Данила Сахненка. На вечорі виступили: голова НСКУ Сергій Тримбач, голова Дніпропетровського осередку, секретар Правління НСКУ Валентина Слобода, фольклорні колективи, учасники театралізованої реконструкції першого в історії світового кіно українського повнометражного ігрового фільму Данила Сахненка «Запорозька Січ», здійсненої у 2012 році у Дніпропетровську, та автор фільму «Данило Сахненко» Ігор Родіонов.

В рамках фестивалю були проведені творчі зустрічі: учителі української мови у Будинку мистецтв, студенти у Національному державному університеті ім. О.Гончара змогли зустрітися з довженкознавцем, упорядником низки видань про Олександра Довженка, заслуженим діячем мистецтв України, головою НСКУ Сергієм Тримбачем. В Академії митної служби України відбулася зустріч із Валерієм Анісімовим – кінооператором Національної кіностудії художніх фільмів ім. О.Довженка, членом НСКУ, членом Європейської асоціації кінооператорів IMAGO, лауреатом міжнародних фестивалів.

Під час круглого столу учасники фестивалю обговорили тенденції та проблеми розвитку українського кінематографу. Члени журі поділились своїми враженнями та порадами із авторами творчих робіт. Для учасників фестивалю був організований прийом у Дніпропетровській міській раді. Про фестивалі кіно «Полтава-док» та «Пілігрим» розповіли їх фундатори Олександр Калашник (Полтава) та В’ячеслав Майборода (Житомир). Учасниця фестивалю із Івано-Франківська Марія Вайно презентувала двотомний навчальний посібник з кінодраматургії «Сценарна майстерність». Кращі фільми фестивалю мешканці міста мали змогу переглянути на заходах «Відлуння фестивалю “Дніпро-сінема”», проведеного 7 разів у Будинку мистецтв.

Кращими творчими роботами серед українських конкурсних робіт журі визнало:

  • у номінації «Ігрове кіно» – фільм Марини Артеменко «Не менше 50 кг» (Київ),
  • у номінації «Документальне кіно» – фільм Миколи Загороднього «Втрачений рай» (Хмільник),
  • у номінації «Просвітницьке кіно» – двосерійний телефільм «Три літа Тараса Шевченка» (реж. Н.Іванченко та Д. Старіков, Полтава),
  • у номінації «Кліп» – кліп телеканалу ICTV «Дорогий гість» (реж. П.Лісовенко),
  • у номінації «Мультиплікація» – фільм «Червоний м’яч» (студія КіТ «На долоні», Львів).

Було визначено також кращий фільм для дітей – ним став повнометражний музичний фільм «Волшебные истории. Эликсир доброты» (реж. Лілія Солдатенко, Одеса).

Серед дитячих робіт були нагороджені фільми: «Мы вас ждем!» («Веснянка», Дніпропетровськ), «Храм у Верхніх Петрівцях» («Фокус», Чернівецька обл.), «Вікторія» («Ракурс», Верхньодніпровськ) і «Давай полетаем» («Юніон-TV», Павлоград).

Активно використовувалось нами кіномистецтво для естетичного виховання дітей та студентства: тематичні покази, кінобесіди, мультимарафони. За рік було проведено 34 зустрічі та кінобесіди із школярами та студентами з метою популяризації українського кіномистецтва. Для дітей протягом сезону було організовано 21 перегляд дитячих мультфільмів у рамках «Мультимарафонів». Демонструвались також фільми за творами українських письменників: Лесі Українки («На полі крові»), Олеся Гончара («Смужка нескошених диких трав»), Миколи Носова («Незнайка на Луне»), фільм «Тарас Шевченко».

У дні літніх шкільних канікул відбувалась демонстрація кращих фільмів для дітей із колекції фестивалю «Дніпро-сінема». У жовтні було проведено показ фільмів «Іван Сірко» та «Запорізька Січ» до Днів козацької слави. До Дня визволення Дніпропетровська та України від фашистських загарбників 25 жовтня був здійснений показ документального фільму «Визволення Дніпропетровська» для студентів технікумів міста. Проводились також кінопокази фільмів із вступними кінобесідами до державних свят та пам’ятних дат: Дня соборності, Дня Чорнобильської трагедії, Дня слов’янської писемності та культури, Міжнародного дня музики, Дня захисту дітей, Дня гідності України.

У грудні був підготовлений і проведений в Будинку мистецтв вечір з нагоди 120-річчя від дня першого публічного кінопоказу. Під час вечору виступили кінознавець, голова Дніпропетровського осередку, секретар Правління НСКУ Валентина Слобода, кінорежисер Ігор Родіонов, продемонстрували фільми із історії виникнення кіно: «Вихід працівників з фабрики Люм’єр», «Украдена слава. Йосип Тимченко», «Данило Сахненко», «Альфред Федецький. Людина поза кадром». На заході були присутні шанувальники кіно, представники дніпропетровських осередків Національних творчих спілок України, преси, студентська молодь.

Голова Дніпропетровського осередку,
секретар Правління НСКУ  Валентина Слобода

Будинок кіно На його чотирьох поверхах розташувалися три кінозали:

Ресторан, бар і кафе у Будинку кіно Ресторан, бар і кафе у Будинку кіно – ідеальні місця для проведення банкетів, фуршетів, приймань.

Київ, Будинок кіно, оренда