f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

50-річчя «Тіней забутих предків» на Хмельниччині

08.12.2015

Голова НСКУ Сергій Тримбач – про вшанування фільму Сергія Параджанова «Тіні забутих предків», яке відбулося 4 грудня 2015 року в Хмельницькій обласній філармонії.

Рік «Тіней...» завершується. У Хмельницькому легендарний фільм пошанували за ініціативи Управління культури і туризму Хмельницької облдержадміністрації (начальник управління Ірина Трунова) та Хмельницької вірменської обласної громади (голова Сурен Авакян).

Гостями свята були актриса Лариса Кадочникова (приймали її з непідробним захопленням), кінорежисер Роман Балаян (коли, після короткого і, як завжди, самоіронічного спічу на вечорі він повертався зі сцени в зал, з усміхом запитав: «Це мені тільки вірмени аплодують?»; та ж ні – увесь зал), кінорежисер і генеральний директор Національної кіностудії імені О.Довженка Олесь Янчук та я, в чиїй особі запрошено власне Спілку кінематографістів (нас з Олесем приймали так само бурхливо і радісно).


Лариса Кадочникова на вулицях Хмельницького

Вечір в обласній філармонії було побудовано просто і класично. Філармонійний оркестр виконав «Гуцульський триптих» Мирослава Скорика (в основі – музика до «Тіней...»), а в перервах виступили гості.

Лариса Кадочникова говорила просто, емоційно й натхненно, запаливши своєю розповіддю зал.

Роман Балаян, якого представили як «всесвітньо відомого режисера», прокоментував зі сцени це так: «Та ні, це велике перебільшення. Я взагалі був би куди гіршим режисером, якби не зустрів Сергія Параджанова...»


Роман Балаян та Ірина Трунова

Мені лишалось представити коротку історію фільму і його значення в історії України. «Прем’єра «Тіней...» у 1965 році, коли Іван Дзюба, В’ячеслав Чорновіл і Василь Стус заявили протест проти арештів українських інтелігентів, була по суті справи першим Майданом в новій історії України». Осібно відзначив роль гуцулів у творенні фільму, про це не раз говорив сам Параджанов.

Насамкінець Олесь Янчук промовляв про фільм в контексті історії кіностудії, яку він нині очолює...

Олесь Янчук і голова товариства «Просвіта» з Верховини Василь Нагірняк

А потім на сцену вийшли гуцули з Верховини (колишнє Жаб’є, де й знімалися «Тіні...») – ансамблево й осібно вони творили дива. Найгарячіше прийняли Миколу Шатрука, який колись співав для «Тіней...» Та всі були просто геніями цього вечора. Вони й не могли бути інакшими – за такої публіки, яка замало не кожний їхній виступ вітала шаленою овацією, стоячи...


Микола Шатрук (Верховина)

Цей вечір у нібито «провінційному» Хмельницькому був на порядок вище того, який відбувся на початку вересня в столичному кінотеатрі «Україна». Не в останню чергу тому, що участь у ньому взяли музики-гуцули (в Києві премудрі організатори їх не пустили на сцену).

Ми їхали з Хмельницького з піднесеним і щасливим настроєм – є Україна, її культура (а ми відвідали ще й музеї, театр) уповні європейського рівня. Узагалі я помітив – тільки од’їдеш від Києва на 20 кілометрів, і настрій зовсім інший. За всіх проблем і злигоднів.

На фото обкладинки – Сергій Параджанов на картині з виставки, що була розміщена у філармонії завдяки зусиллям Олени Оганесян.

Сергій Тримбач

17 грудня, понеділок, Синій зал Цикл «Наші співвітчизники у світовому кіно» Художній фільм «ТАЄМНИЦЯ НАТАЛІ ВУД»(ІІ серія)

18 грудня, вівторок, Малий зал Вечір до Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

18 грудня, вівторок, Синій зал ЦИКЛ ВЕЧОРІВ «КІНО ПРО КІНО» Документальний фільм «ЗАГАЛЬНИЙ ЗШИТОК»