f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Законопроект №2447 про внесення змін до закону «Про авторське право і суміжні права» знято з розгляду

02.09.2015

2 вересня на засіданні парламентського Комітету з науки і освіти мало відбутися обговорення проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо авторського права і суміжних прав» (Реєстр. № 2447 від 20 березня 2015 р.).

В останній момент обговорення (на нього було запрошено і голову НСКУ Сергія Тримбача) відмінили. З’ясувалося: депутат Вікторія Пташник (31 серпня виключена з фракції «Об'єднання „Самопоміч”» за підтримку проекту щодо децентралізації) зняла поданий нею законопроект. Маленька, але перемога.

Серед протестів щодо законопроекту В.Пташник сотоваріщі були і рішучі заперечення Національної спілки кінематографістів України. Подаємо лист НСКУ, надісланий до Верховної Ради у червні 2015 року.

Гройсману В.Б.
Голові Верховної Ради України

Шановний Володимире Борисовичу!

Ініціативна група народних депутатів України у складі В.Ю. Пташник, П.П. Костенко, І.І. Подоляк, О.О. Скрипник, Т.Г. Острікова, Н.В. Кацер-Бучковська, Р.С. Семенуха, І.В. Сисоєнко, І.І. Крулько, І.О. Климпуш-Цицнадзе, А.І. Шкрум запропонувала проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо авторського права і суміжних прав» (Реєстр. № 2447 від 20 березня 2015 р.).

За переконанням авторів законопроекту основним мотивом їхнього подання є тривога щодо ризиків для бізнесу, який – за нинішнього правового статус-кво – «не має можливості убезпечити себе від можливих перешкод у здійсненні прав на твір з боку авторів твору». Такі нібито «страшні загрози» вітчизняному бізнесу й спровокували авторів законопроекту на пропозицію позбавити авторів усіх майнових прав на користь замовника шляхом введення додаткової статті 16-2 до Закону України про авторські та суміжні права. Замовник інтелектуального продукту стає всім, автор – по суті справи нічим і ніким.

Можливо, комусь подібна законодавча ініціатива – перетворити замовника, він же «грошовий мішок», на повноцінного і повноправного власника всіх інтелектуальних прав (він же, мовляв, платить, «музику замовляє») – видасться правомірною. Справді, логіка тут присутня – ми ж бо живемо у суспільстві й державі, де гроші незрідка пропагуються як головна цінність. Одначе дозволимо усе ж засумніватися і запросити Вас, пане Голово, так само поставити просте запитання: а що, ми вже готові наплювати на нібито так щиро прокламовані європейські цінності? Бо коли законодавці (та ще й з нового покоління!) підтримують ідею ліквідацію самого інституту інтелектуальної власності, коли заперечується сам статус автора як власника інтелектуальної власності – про який «шлях у Європу» ми тоді говоримо? І про який, зрештою, парламент нашої (чи ж нашої в такому разі?) держави?

Відтак, шановний Володимире Борисовичу, закликаємо Вас зробити усе необхідне, аби названий Законопроект № 2447 від 20 березня 2015 р. був негайно відкликаний і його «ідеологія» більше ніколи не визначала наміри законотворців. Дуже хочеться сподіватися на те, що керівництво Верховної Ради стане на захист авторів інтелектуального продукту – інакше останній в Україні просто зникне.

З повагою,
Голова НСКУ Сергій Тримбач