f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Українське кіно у Голлівуді

15.05.2015

14 травня, увечері (у Києві вже був ранок 15-го), завершився Перший фестиваль кращих українських фільмів у Голлівуді. 

Нагадаю, ініціатором проведення такого фестивалю виступила американська компанія European Film Services Corporation, передусім її керівник, кінопродюсер Анатолій Фрадіс (одесит за походженням). Партнером компанії виступила Національна спілка кінематографістів України, в тому числі її Одеське відділення (у фестивальній програмі помітною була частка кращих стрічок, зроблених в Одесі).

Перегляди відбувалися в кінотеатрі Laemmle Music Hall у Беверлі Хілз (нагадаю, це таке собі місто в місті Лос-Анджелес). Щодня показувалося по три-чотири фільми. Це переважно українська кінокласика – «Тіні забутих предків» Сергія Параджанова, «Криниця для спраглих», «Білий птах з чорною ознакою», «Лебедине озеро. Зона» Юрія Іллєнка, «Камінний хрест» Леоніда Осики, «За двома зайцями» Віктора Іванова, «В бій ідуть тільки “старики”» Леоніда Бикова, «Польоти уві сні і наяву» Романа Балаяна, «Короткі зустрічі» Кіри Муратової.

З нових стрічок – «ТойХтоПройшовКрізьВогонь» Михайла Іллєнка, призер 40 міжнародних кінофестивалів «Племя» Мирослава Слабошпицького, «Брати. Остання сповідь» Вікторії Трофіменко, «Лариса Кадочникова. Автопортрет» Л. Кадочникової і Дмитра Томашпольського.

Особливий акцентна картинах одеських кінематографістів. Окрім фільму КМуратової були ще «Беня Крик» (1927), «Весна на Зарічній вулиці» – колоризована версія знаменитого фільму Фелікса Миронера і Марлена Хуцієва, «Зелений фургон» (1959) Генріха Габая.

Програму останнього дня фестивалю закривали фільми «За двома зайцями» (респект оператору Вадиму Іллєнку, який пішов з життя 8 травня) та «Брати. Остання сповідь», дебют В.Трофіменко, одна із кращих картин останніх років.

Кілька вечірніх сеансів було віддано стрічкам, яких не було в основній фест-програмі. Йдеться про документальний альманах «Чорний зошит Майдану» (робота студентів Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені І.К. Карпенка-Карого під керівництвом Юрія Терещенка), трилер «Тіні незабутих предків» Любомира Левицького (одну із ролей зіграв Дмитро Ступка) та мелодрама Дмитра Сана «Час, коли я писала вірші».

Дмитро Ступка і Євгеній Женін

Найбільшу кількість глядачів зібрала студентська картина про події Майданущо й не дивно: і робота якісна, і події, що досі викликають інтерес. До речі, було неважко переконатись: російська та українська діаспори перебувають, головним чином, під сильним інформаційним гнітом російських ЗМІ, передусім телевізійних. Чи робить щось на противагу Українагоді запитувати. Що казати, навіть поставити підпис віце-премєра і міністра культури України Вячеслава Кириленка під привітанням фестивалю виявилося для наших чиновників непосильним завданнячком. Спасибі, що приїхав до Лос-Анджелеса генеральний консул у Сан-Франциско Сергій Альошин, взявши участь у кількох фест-акціях.


Сергій Тримбач, Лариса Кадочникова, Михайло Іллєнко


На легендарній Universal Studios

У цьому контексті фестиваль українського кіно в Голівуді узагалі виглядає дивом. Перед поїздкою до Лос-Анджелеса мені довелося взяти участь у нараді в Мінкультури щодо влаштування зарубіжних центрів української культури. Коли прозвучало раптом, що такі центри почнуть створювати через два-три роки один із керівників зарубіжного центру в Києві, що сидів біля мене, аж підскочив у кріслі: «Які три роки?? Це треба було зробити вже давноКуди іще тягнутиОдначе важко сумніватися в тому, що тягнути будуть. Війна, бачите, те, сеТак на цій війні стріляють не тільки із гармат і автоматів! Кінонайдешевший, найекономічніший і найефективніший засіб поширення інформації (суперпозитивної!!) про Україну. Ну коли ж ви, вражі діти, це зрозумієте?

Відтак, у Лос-Анджелесі довелося не раз чути про постійний інформаційний вакуум, про відсутність власне українського культурного продукту. Не сказати б, що його чекають. Тут потрібна послідовна програма дій. Фестиваль у Голівудіце лише перший, ще доволі скромний, крок, а далі би добре підключити і державу, її ресурси, її можливості.

У фестивалі брала участь невелика українська делегація, до якої входили актриса Лариса Кадочникова (у програмі було одразу кілька фільмів за її участі), режисер Михайло Іллєнко, критик і журналіст Євгеній Женін (Одеса) та голова НСКУ Сергій Тримбач. Нас ознайомили з Голівудом, цим міфологізованим простором, у якому так багато символів і знаків, знайомих кожному любителеві кіно.


Лариса Кадочникова на вулицях Беверлі Хілз

У горах Голівудських


Мрії здійснюються: Лариса Кадочникова з Оскаром

Із зустрічей окремо виділю побачення із колишніми киянками, актрисами Катериною Крупенниковою і Галиною Логіновою. Остання, до речі, недавно зіграла роль актриси німого кіно Алли Назимової у фільмі «Німе життя» Влада Козлова ісклалося враженнязнає все і про свою героїню, і про той славетний період в історії кіно.

Сергій Тримбач

12 грудня, середа, Синій зал Прем’єрний показ художнього фільму «ТРИМАЙ БІЛЯ СЕРЦЯ»

12 грудня, середа, Червоний зал ДИВІМОСЬ, ХТО ПРИЙШОВ Громадська організація «Сучасне Українське Кіно» (СУК) презентує вечір «Кіносереда – Зимове»

12 грудня, середа, Малий зал «ЦИКЛ ВЕЧОРІВ ІСПАНОМОВНОГО КІНО» Художній фільм «ГАВАНАСТЕЙШН»