f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Згадуємо кінорежисерку Кіру МУРАТОВУ

06.11.2022

MiraStudia Модерна Україна 

5 листопада виповнилося б 88 років від дня народження Кіри Муратової - режисерки світового рівня, лауреатки безлічі кінематографічних нагород і відзнак (1934-2018).

Про свою творчість вона говорила: "Можна знімати фільми, які приносять прибуток з глядачів. А я не знімаю таких фільмів, не вмію. Мої фільми подобаються меншості".

Кіра Муратова завжди відзначалась своєю унікальною творчою манерою, філософським баченням картини світу. Майже всі її фільми здобули всесвітнє визнання. Кіра Муратова народилася в Румунії в м.Сороки (нині Молдова).

У 1959 р. закінчила ВДІК. Як режисерка дебютувала на Одеській кіностудії. Вона жила і працювала в Одесі більшу частину свого життя.

Свої перші фільми зняла у співавторстві з Олександром Муратовим, першим її чоловіком. Самостійними першими режисерськими роботами - фільмами "Короткі зустрічі" і "Довгі проводи" Кіра Муратова голосно заявила про себе. До фільму "Короткі зустрічі" вона сама написала сценарій, та зіграла головну роль. Її фільм "Довгі проводи" у 1987 році було нагороджено премією на Міжнародному кінофестивалі у Швейцарії, однак до того часу майже 15 років він був заборонений цензурою.

Цензура переслідувала Кіру Муратову. Вона навіть відмовилася зазначати своє імя' в титрах фільму "Серед сірих каменів" (1983 р.), який нещадно "порізали".

Однією з головних тем режисерки була нездатність людей до взаєморозуміння, коли кожен герой наче перебуває у своєму власному замкненому світі, куди іншим немає доступу.

До багатьох фільмів Кіра Муратова сама писала сценарії, іноді знімалася.

Багаторічним творчим партнером Кіри Муратової був її другий чоловік Євген Голубенко, художник-постановник, сценарист і фотограф.

Фільм Кіри Муратової "Астенічний синдром" у 1990 році отримав Гран-прі Берлінського кінофестивалю. Останніми роботами режисерки стали драми "Мелодія для шарманки" і "Вічне повернення".

Після прем'єри картини "Вічне повернення" у 2012 р. Кіра Муратова оголосила, що йде з кінематографа, залишивши по собі великий творчий спадок, який налічує понад два десятка картин.

Кіра Муратова мала тверду громадянську позицію: підтримувала Євромайдан та українізацію кінематографа, засуджувала агресію Росії, до якої їй не раз пропонували переїхати: "Ні, я не над сутичкою, я приймаю сторону України. Мені не подобається, що вона воює, але я не знаю, як можна з цього вийти - в тих стандартах, в яких живе людство: "Треба захищати свою територію, треба боротися!".

У 2017 році Кіра Мурратова увійшла до складу Американської кіноакадемії, яка визначає володарів премії "Оскар".

З 2018 р. було засновано конкурс короткометражних фільмів для молодих кінематографістів "Короткі зустрічі" імені Кіри Муратової.

Підготовлено за матеріалами з відкритих джерел.