f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

ЯК ХУДОЖНИК КИРИЧ КОЗАКІВ ЕКРАННИХ ВИТВОРЯВ...

03.06.2022

Sergiy Trymbach

НСКУ, Українська кіноакадемія

Думаєте, чого це наші футболісти учора так натхненно м'ячем творили перлинну перемогу над шотландцями? Бо знали - сьогодні художникові ЕДУАРДОВІ КИРИЧУ тихенько й помірно гуркне 80 літ. І саме цей художнник колись витворив козаків анімаційних, на ймення Тур, Око і Грай, а з тим разом (спільно з режисером Володимиром Дахном) і знаменитий серіал про прогоди тих козаків. Серед них була й стрічка "Як козаки у футбол грали", яку гравці української збірної у дитинстві доконечно бачили і доконечно засвоїли.

А ті, хто б'ються сьогодні з рашистською потолоччю на фронтах, у тому ж дитинстві захоплювались пригодами козаків. Так що імперсько-совітська влада таки прорахувалась, заборонивши у 1970-ті (вже вкотре?!) запорожців на великому дорослому кінотеатральному екрані і дозволивши їх в анімації: мовляв, хай дітки бавляться. А дітки засвоїли те, що треба було засвоїти: українці козацького роду!

Як козаки у футбол грали

https://www.youtube.com/watch?v=m35p8kH3yT4

Та й ми ж, дорослі, теж дивились і теж чудувались: які веселі, які моцні і вправні ті козаки, з якою відвагою і мистецькою точністю їх витворено-вшкварено! І навіть у побутових сюжетах. Ось нині проблеми із сіллю. То просимо дуже - фільм "Як козаки сіль купували" (1975), чудасійна інструкція на той таки випадок. А щодо дівчат-жіночок - і тут тримайте і самі ушкварте інстриги, як у стрічечках-голубочках "Як козаки наречених визволяли" (1973) і "Як козаки жінок провчили" (1976). А то нє!

Проблеми у стосунках з Євросоюзом? Дивіться "Як козаки мушкетерам допомагали" (1979). Гм, хто ж воює-захищає-прихищає Європу? Мушкетери? Не видко їх помочі - це козаки їх рятують від ординських залпів...

Словом, творці козацького серіалу витворили міфологійно-прогностичну картинку на всі часи. І за це вікопомне спасибі їм, спасибі Едуарду Ільковичу, якого сьогодні усі ми щиро вітаємо з ювілеєм! Коли б не війна... Але вона переможно скінчиться, козаки усе чортяче плем'я московитське із наших степів видворять - туди, поближче до киплячих казанів, і ми ще зберемось і привітаємо Художника!

МОСКАЛЬ_НЕКРАСІВИЙ (ГЕТЬ З УКРАЇНИ)

https://www.youtube.com/watch?v=aV0E_5uA-zQ

ЕДУАРД КИРИЧ 60 років тому прийшов на працю в об'єднання мультиплікації студії "Київнаукфільм", і напрацював чимало. Окрім козаків, чимало й інших фільмів, в титрах яких він може виступати і в скромнішій ролі, аніж художника-постановника (скажімо, в "Пригодах капітана Врунгеля" Давида Черкаського.

Та більше тих, де Кирич - основний автор пластичної концепції. Як точно відчуває він стилі епох - скажімо, в "Сказанні про Ігорів похід" (1972, 50 літ фільму). Як точно включається в гру з історико-літературним матеріалом - як в "Енеїді" (1991, реж. В.Дахно), де постають знайомі козацькі мотиви...

Класик, живий класик нашого кіно - дозвольте в отакий спосіб обізвати Едуарда Ільковича в от сей день, хай стане він точкою відліку для нових натхнень і творчих подвигів!!

https://www.facebook.com/sergiy.trymbach