f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Взірець людини, відданої своїй справі

19.01.2022

16 січня перестало битися серце старійшини нашого кіно, оператора, режисера, педагога Сергія Опанасовича Лисецького. Він зовсім трохи не дожив до 96-річчя, яке відзначив би 13 лютого.

Сергій Опанасович – ветеран Другої світової війни, після якої ще кілька років відслужив в армії, й аж тоді вступив у ВДІК у Москві, який закінчив дуже успішно і прибув до рідного Києва працювати на Київській кіностудії. То був період малокартиння й не відразу йому дісталася самостійна робота, але вже з кінця 1950-х, після фільму «Солдатка», він знімав без пауз. Його великим мистецьким досягненням стала перша українська кіноопера «Наймичка» режисерів Василя Лапокниша й Ірини Молостової. Коли 2014 року виповнилося 50 років цій картині, під час тривожних подій на Майдані кіноспільнота відзначала цей ювілей в Будинку кіно. А ще згодом Сергій Опанасович розповідав про роботу над цим фільмом студентській аудиторії Національного університету «Києво-Могилянська академія» і разом з усіма дивився цей класичний фільм, де в кадрі були видатні оперні співаки Борис Гмиря і Лариса Руденко, де знялася в головній ролі відома тоді акторка Донська-Присяжнюк, нагороджена за цю роль на Всесоюзному кінофестивалі. А потім був фільм, що наближав українське кіно до правди життя – «Ми – двоє чоловіків» Юрія Лисенка з Василем Шукшиним в головній ролі. Сергій Панасович згадував про цю дивовижну мовчазну людину з глибокою повагою. І міжнародна продукція – «Перевірено – мін немає», де локація й умови зйомок були надзвичайно складні. Свою любов до професії учителя Сергій Опанасович висловив у режисерській постановці – фільмі «Прелюдія долі», в основі якого – історія шляху до широкого визнання Анатолія Солов’яненка, нашого знаменитого тенора.

Коли почалася перебудова, у Сергія Опанасовича відкрилося друге дихання й він зняв як режисер і оператор чимало просвітницьких фільмів, присвячених українській культурі, народному мистецтву. На превеликий жаль, знімав на «Укртелефільмі» й навіть у записів на дисках цих стрічок не можна було знайти.

В роки Незалежності, коли кіновиробництво фактично припинилося, він передавав своє творче вміння і професійний хист наступним поколінням і його учні вдячні йому. Він залишив після себе не тільки візуально досконалі фільми, а й багато талановитих учнів, які сьогодні вже стали відомі й тримають рівень операторської майстерності.

Сергій Опанасович любив Україну, але це була любов не декларативна, а діяльна. Авторитет у фахівців і шанувальників кіно він мав дуже високий і на останніх кількох з’їздах НСКУ йому надавали почесне право відкривати представницьке зібрання.

Зафіксоване мною інтерв’ю з Сергієм Лисецьким, друкувалося в журналі «Кіно-Театр», а в 2020 році увійшло до моєї книжки «Майстри кінозображення». Пам'ять про чудову людину і фахівця, відданого своїй справі, житиме.

Лариса Брюховецька