f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Січневі спогади. Згадуємо видатного засновника і теоретика документального кіно Дзигу ВЕРТОВА

02.01.2022

Сергій Вєтров

2 січня 1896 року (21 грудня 1895 р. н. ст.) в Білостоці, Городнянська губернія, нині Польща, народився ДЗИГА ВЕРТОВ (при народженні Давид Абелевич Кауфман, пізніше також відомий як Денис Абрамович та Денис Аркадійович Кауфман) - режисер фільму.

Один із засновників і теоретиків документального кіно.

Він перший використав метод "прихованої камери".

Працював на Київському кінозаводі ВУФКУ (1927-1930. ).

У 1929 році зняв фільм «Людина з кіноапаратом», якому судилося отримати статус визнаного шедевру світового документального кіно.

https://www.youtube.com/watch?v=IkGPga9nyjg

На глядача обрушується бурхливий потік старого київського життя, про який ще можна дізнатися хіба що в рідкісних і скупих спогадах старих киян.

Молоді дівчата, які біжать на Хрещатик, працівники заводу Гретер і Криванек, який щойно перейменували на "Більшовик", зайняті звичними щоденними справами.

Турботливі київські мами з дітьми, яким згодом доведеться пережити жахи окупації, евакуації та бомби, реиісники - кустарі, дрібні офісні працівники та пенсіонери "старого режиму", ніби прийшли зі сторінок казок Ісаака Бабеля, Ільфа та Петрова.

Вертов постійно ломиться на нас тисячами деталей і штрихів з життя "провінційного мегаполісу", як називали тодішній не столичний Київ, в якому трамваї і вози обганяли один одного на вулицях.

І ясний київський ранок, який так знайомий всім поколінням киян, теж прикрашає цей старий фільм.

Німа, чорно-біла картина Дзиги Вертова зовсім не здається застарілою та архаїчною і сприймається на одному диханні.

І не дивно - зрештою, самі мешканці нашого міста стали його акторами. Саме на їх обличчя сьогодні дивляться студенти з усіх світових кіноакадемій, де вони обов'язково вивчають одну з найвідоміших класичних документальних фільмів - старий "фільм" про наш Київ.

Помер 12 лютого 1954 року в Москві.

https://www.interesniy.kiev.ua/ru/na-ekrane-lyubimyiy-gorod/

https://www.facebook.com/klominska