f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Вітаємо кінооператора Юрія БОРДАКОВА з державною нагородою

15.12.2021

УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №648/2021

Про відзначення державними нагородами України учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

За значний особистий внесок у подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, виявлені самовідданість і високий професіоналізм, багаторічну плідну громадську діяльність постановляю:


Нагородити орденом "За заслуги" ІІ ступеня БОРДАКОВА Юрія Вікторовича – кінооператора, м.Київ

Президент України В.ЗЕЛЕНСЬКИЙ

14 грудня 2021 року

Хем Салганик: "З часом будуть зняті абсолютно всі грифи секретності щодо причин і наслідків цієї трагедії"

...І вам довелося в таких небезпечних умовах це все знімати! Чому довелося?! Ми дуже цього хотіли! Перед нами тоді поставили певні умови: ми мали одягти спеціальні нагрудники, які були зроблені кустарним способом із листового свинцю. Також, наспинники, затильники, налобник і, пардон, спеціальні плавки. Наш оператор Юрій Бордаков вдягнувся в ці лати і взявся за зйомки. Коли він за роботою, то нічого не чує, весь у творчому процесі. І ось пролунав перший свисток, Юра швидко тікає разом із хлопцями дозрозвідки із місця розчистки. Але потім я бачу, як він спустився вниз під крівлю, зняв із себе ці плавки, тому що вони не давали йому змоги нормально рухатися, і лише після третього свистка йому жестом показали зупинити зйомки задля збереження його ж здоров’я! Але він все таки ухитрився зняти більше, ніж можна було. Я гадаю, що його негаразди зі здоров’ям є наслідком цих небезпечних зйомок. А ще, за умовами безпеки, ми мали митися по кілька разів на день, особливо перед прийомами їжі. Якщо хоч раз прибор запищить, то мусиш іти і знову митися. До речи, милися ми лише господарським милом, при чому дуже намилувалися. Пити нам було дозволено лише спеціальні мінеральні води.

Які спогади із творчого процесу Вам запам’яталися найбільше?

Якось до нас прибув ансамбль "Пісні і танцю" Дніпровської військової флотилії. Я тоді не пішов на цей концерт, тому що почувався дуже стомленим. А от Юрій Бордаков і Ігор Кобрін пішли знімати цей виступ. Я ніколи не думав, що це може бути кадрами, які настільки запам’ятаються. Юра якраз відзняв, як ансамбль співає пісню "Два кольори". У нього є смак і дуже хороше око. Коли я побачив ці кадри під час монтажу у Києві, в мене перехопило дух, їй Богу. Я в житті не бачив таких натхненних, таких спокійних і красивих облич, як у цих глядачів, у людей, які були вдягнуті у спеціальну робочу форму ліквідаторів...

https://tv.suspilne.media/news/channel/20158

Чернобыль: Два цвета времени (Фильм 1, 1986)

https://www.youtube.com/watch?v=CuKKpyitH5s

Чернобыль: Два цвета времени (Фильм 2, 1986)

https://www.youtube.com/watch?v=Dkt-MWEWDgI&t=27s