f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

І ЮЛІЯ ЛАЗАРЕВСЬКА...

08.11.2021

Sergiy Trymbach

НСКУ, Українська кіноакадемія

І Юля вирішила доєднатись до скорбного журавлиного клину останніх місяців. Все важче витримувати навалу цих сповіщень, хочеться закритись од них - не виходить.


ЮЛІЯ ЛАЗАРЕВСЬКА (1945-2021) - музикант, сценарист, кінорежисер, художник (живопис, кераміка, фотографія...), навдивовиж обдарована багатьма талантами.

Від кінця 1960-х працювала на легендарній кіностудії "Київнаукфільм", передусім як музичний оформлювач стрічок, музредактор. А чим далі - тим спектр її професійних уподобань розширювався. Зрештою, зайнялася і кінорежисурою. У фокусі - долі митців, образи мистецтва. Фільми «Золото скіфів» (1990), «Г. Нарбут. Живі картини» (1993), «Друга половина» (1995), «Антологія зайвих» (1997), «Меандр» (1998), «Сонет № 29» (2000), «Кіндер-сюрприз» (2001), «Без пафосу» (2002), «Брати Нарбути» (2003), «Пісні серця» (2004–05, докум. серіал), «Хода» (2007), «Якутовичі» (2008), «І. Шамо. Постлюдія» (2014).

У 2017-му мені пощастило співпрацювати з Юлією - за моїм сценарієм вона зняла фільм "Загальний зшиток" (Ол.Довженко і війна). Разом з оператором Миколою Мандричем. Талановито і дуже винахідливо, вигадливо, фантазійно.

Того ж року трапилась трагедія - помер Микола Мандрич, з яким Юля працювала над своїми останніми кінострічками. Перед Новим роком вийшов на вечірню прогулянку, із собакою, сів на лаву і вже більше не піднімався, зосередившись на зорях.

Лазаревська пережила цю смерть близької людини дуже важко. Одначе діяла - у задумках було кілька проектів. До одного з них, фільму про Миколу, вона вирішила залучити й мене. Проект був готовий до подання на конкурс Держкіно і тут трапилась нова трагедія - важка хвороба вивела Юлю з робочого стану; як виявилось - назавжди.

Фільм про Миколу Мандрича треба усе ж зняти - бо ж це як заповіт Юлин. І в тій картині - поки що гіпотетичній - має бути і сама Юля Лазаревська: з її замало не фанатичним служінням Красі, диву Мистецтва і людей, які те Мистецтво творять. Юлія належала до таких людей, зроблене нею не пропаде, не згине.

Вічна пам'ять Вам, Юлю, легкої мандрівки у кращі світи. Уклін Миколі Мандричу, Феліксу Соболєву, Вікторові Олендеру...

Найглибші співчуття рідним і близьким!

Прощання відбудеться 9 листопада 2021 року о 14.45. у крематорії Байкового цвинтаря.