f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

ЯНУШ ГАЗДА. ПОЛЬСЬКИЙ КІНОКРИТИК, ПОЕТ УКРАЇНСЬКОГО КІНО

06.11.2021

Сергій ТРИМБАЧ

НСКУ, Українська кіноакадемія

Кажуть, сьогодні День старих фотографій. Цій фотографії не так багато літ (усього шість), але на ній - ЯНУШ ГАЗДА / JANUSZ GAZDA, у себе вдома, у Варшаві, а поруч я, котрий завітав до нього на гостини разом з групою українських критиків і журналістів (велика дяка Олені Бабій за ту надзвичайно цікаву поїздку до Польщі).

Хто не знає раптом - саме ГАЗДА був тим критиком, який радісно привітав явище Українського Поетичного кіно. В журналі Ekran (1970, № 9) він визначив фільми Сергія Параджанова, Юрія Іллєнка, Леоніда Осики як Школу (саме так) Поетичного кіно. І схарактеризував її, Школу, у такий спосіб: в її основі - "схиляння перед давньою народною традицією, захоплення фольклором (...), прагнення піднести елементи фольклору і народних легенд до рангу узагальнень, зробити їх формою вираження загальнолюдських драм".

Разом з тим польський критик відзначав схильність Поетичного кіно "до документалізму деталей і пошуків метафоричного змісту".

А ще віднаходились в українських фільмах "суворість і жорстокість, але водночас і ліризм". І - віра авторів кінострічок "в силу образів фільму - в мистецтво мислячого образу".

Останнє - просто чудесно сказано: "МИСТЕЦТВО МИСЛЯЧОГО ОБРАЗУ". Ось що так дратувало партійно-номенклатурне начальство у фільмах українських шістдесятників, у їх літературі, малярстві, музиці... . Як і те, що джерела того мистецтва беруть початок у надрах національної, народної культури. Якої, за потугами маланчуків й іже з ним (із сьогоднішніми кремлівськими мудрагелями вкупі), не мало би бути - як і самої України.

Тодішня підтримка українського кіно польським критиком вартувала і вартує багато! Спасибі, дорогий Януше! Здоров'я і віри в те, що Мислячий Образ усе ж перемагає!

https://www.facebook.com/sergiy.trymbach