f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Жовтневі спогади. Згадуємо кінооператора Вілена КАЛЮТУ

23.10.2021

Народився 22 жовтня 1930 року у місті Гуляйполі (тепер Запорізької області).

У 1952 році з відзнакою закінчив Васильківське військове авіаційно-технічне училище, де йому пророкували блискучу кар'єру. Але, за іронією долі, очікуючи у Києві чи то переатестації, чи то проходячи лікарську комісію, він навідався у 1955 до старого приятеля по льотним справам на кіностудію імені Олександра Довженко — і затримався там на все життя.

У 1960 році закінчив курси операторів Київської кіностудії імені О. П. Довженка, проте вищої освіти ніколи не здобув, що й виявилося неважливим, оскільки, знявши фільм-шедевр національного кінематографу Ю. Іллєнка «Білий птах з чорною ознакою», він став знаменитим.

Храни меня, мой талисман

https://www.youtube.com/watch?v=vaN3OOGCHdk

Сергій ТРИМБАЧ

Іноді, побачивши мене в коридорах Будинку кіно, підходив і смикав за краватку: «Та викинь ти цю гидоту!». Не любив ні найменшого натяку на чопорність і офіціозність. Під завжди хлоп'ячої фігури проглядало щось молоде і азартне. Тому і нічого банально-трафаретного - ні в фільмах, знятих ним, ні в його поведінці, ні в самій долі. Не випадково ж народився в Гуляйполі, земляк Нестора Махно ...

«Оскар» (1995) отримав за стрічку «Стомлені сонцем» у категорії «найкращий зарубіжний фільм», кінооператором якого він був; номінація (1993) на «Оскара» у тій же категорії за фільм «Урга — територія кохання».

Оператор зі світовим ім'ям не мав професійної освіти (так, короткострокові курси на кіностудії імені О. Довженка). Дослужився до другого оператора на фільмі Юрія Іллєнка «Вечір на Івана Купала», далі начебто нічого не світило, без диплома. І раптом - оператор-постановник наступного фільму Іллєнка «Білий птах з чорною ознакою» (1971). Не знаю точно, думаю, що трапилося це завдяки тодішньому директору кіностудії Василю Васильовичу Цвіркуновим. Тільки він міг таке дозволити - за пропозицією Іллєнко, звичайно. За п'ять років до цього Цвіркунов так само дозволив Іллєнко дебютувати в ролі режисера, без режисерського диплому, в «Криниці для спраглих».

Далі:

https://m.day.kyiv.ua/ru/article/kultura/vilen-kalyuta-realnyy-svet

1999 року нагороджений почесним призом Київського міжнародного кінофестивалю «Молодість» «За внесок у світове кіномистецтво».

До роботи над своїми картинами його запрошували такі режисери, як Роман Балаян, В'ячеслав Криштофович, Олександр Адабашьян, Микита Михалков і — до співпраці навіть знаменитий Кірк Дуглас.

Мелочи жизни

https://www.youtube.com/watch?v=crMb0jOKNsY

Калюта був людиною вдячним, кілька разів чув від нього, що учителем своїм вважає саме Іллєнко. З ним він зняв «Наперекір усьому» і «Легенду про княгиню Ольгу». З Романом Балаяном - знамениті «Польоти уві сні і наяву», «Бірюка», «Поцілунок», «Бережи мене, мій талісман» ... Любив працювати з В'ячеславом Криштофовичем - мої улюблені «Дрібниці життя» і остання робота Калюти «Приятель небіжчика», де так здорово, крім усього іншого, знятий Київ - той, яким він став в 90-е. Ну і, звичайно, «Урга - територія любові» і «Стомлені сонцем» з Микитою Михалковим. Дивовижне вміння знімати натурні кадри, атмосферу, відтворювати фактуру води, земної поверхні, прояви тілесного ...

Працював на Київській кіностудії ім. О. П. Довженка, на студіях «ТРИТЭ» (Москва), «Camera One» (Франція). Могила Вілена Калюти Помер в Києві 3 листопада 1999 року.

Продовжувач традицій геніальної школи українського операторстві. В останній день народження Вілена Олександровича, 22 жовтня 1999 року, ми, група кінематографістів, приїхали до нього в Феофанію, в лікарню. Ми знали (і він це знав), що залишилося жити 10-12 днів (помер 3 листопада). Серед іншого сказав: «Бережіть Союз (кінематографістів)». Цей заповіт пам'ятаю завжди. Та остання зустріч була знята на плівку, через якийсь час вийшов фільм Сергія Буковського «Вілен Калюта. Реальний світ ». І там залишилося те, що я сказав тоді: «Вілен Олександрович, знаєте, я завжди любив вас ...». Він якось дивно подивився, і сказав: «Я чомусь це завжди знав». Він залишив після себе пам'ять - вічну і міцну. На кіноплівці. У душах наших ...

Урга. Территория любви

https://www.youtube.com/watch?v=5MtEzLSrL2w

Похований в Києві на Байковому кладовищі (ділянка № 49а).

https://uk.wikipedia.org/wiki/Калюта_Вілен_Олександрович