f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

«ОСЬ ХТО ЗІТКАНИЙ ВЕСЬ ІЗ ЛЮБОВІ!»

22.07.2021

Sergiy Trymbach

НСКУ, Українська кіноакадемія

22 липня - день народження ВАЛЕНТИНИ ДАНИЛІВНИ ГОНЧАР. Ювілейний день! Найщиріші вітання ювілярці, побажання, аби усмішка частіше осявала її обличчя, аби життя приносило добрі і радісні звістки - з життя родини славної, всієї України!

Майже півстолітній шлюб з ОЛЕСЕМ ГОНЧАРЕМ, видатним письменником, людиною, чий внесок у розвиток української культури годі переоцінити. І ось уже понад чверть століття - без нього. У щоденній праці з опрацювання спадщини письменника. Чого вартує тільки 3-томне видання Щоденників Олеся Гончара! Хто не читав досі - рекомендую дуже!

А мемуарна книга Валентини Гончар «Я повен любові…» (Спомини про Олеся Гончара)», яка, окрім всього, відкриває і чималий власне письменницький хист самої авторки. А багато-багато інших текстів, що видають копітку роботу з архівом. Роботу людини, через чиї руки і саму душу ті тексти проходили, вона просто видатний знавець Гончаревої спадщини.

Не всім, далеко не всім митцям щастить на таку вірність і таке самовіддане служіння.

А познайомились Валентина Мала (таким було її дівоче прізвище) і вчорашній солдат Олесь Гончар ще під час навчання у Дніпропетровському університеті. Було те одразу по війні. І далі ціле життя - дуже непросте. Я певен, якби не Валентина Данилівна - Олесь Терентійович пішов би з цього благословенного світу багато раніше. Скільки разів вона виривала, виносила його із смертельної тіні на сонячне обійстя життя, скільки разів. А в липні 1995-го та тінь перемогла..

Утім, не перемогла, ні. Неможливо перемогти Любов і таке самозречене служіння: і чоловікові, і родині, і власне Україні. Сам Олесь Гончар писав про свою дружину, у щоденнику, так: «Найвищим цим даром — даром повної самовіддачі — Валя володіє від природи, в цьому її вся вдача, вся душа, все її життя». Нехай те життя триває ще довго-довго!

https://www.facebook.com/sergiy.trymbach